Energiaital a gyerekek kezébe nem való?
- Dátum: 2018.10.11., 19:56
- Martinka Dia
- adag, aggódik, alkohol, álmos, alvás, citromfű, cukormentes, cukortartalom, egészségesebb, energiaital, fáradt, fáradtságérzet, fogyasztás., fogyókúra, gyömbér, jázmintea, kamasz, kampány, kávé, kimerült, kiszáradás, koffein, koplalás, máj, marketing, megoldás, megterhel, mozgás, pörgető, pulzusszám, suli, szervezet, szív, szünet, táplálkozás, tea, tinik, utóhatás, vese, vizsgaidőszak
Tanár vagyok és sokszor aggódva látom, hogy energiaitallal a kezükben érkeznek a tanítványaim a suliba, sajnos gyakran ezeket fogyasztják szünetekben, tanórán meg nem tudnak nyugton megülni és folyamatosan pörögnek. A tinik nagy része gyakran iszik energiaitalt, és sajnos a termékek marketingkampánya is egyre jobban a fogyasztásukra buzdít. Azzal pedig, hogy milyen következményei lehetnek ennek hosszú távon-nagyon kevesen foglalkoznak.
Álmos reggeleken, átdorbézolt hétvége után, vizsgaidőszakban a fáradtság ellen sok fiatal automatikusan kávéhoz, energiaitalokhoz nyúl. Azonnal érzik pörgető hatását, azonban kevesen tartanak a felpörgött szervezetre gyakorolt utóhatásokkal, az energiaital fogyasztása után fellépő még erősebb fáradtságérzettel.
Az energiaitalokat-rendkívül magas koffeintartalma miatt-borzasztóan veszélyes kávéval fogyasztani, pedig a tinik ettől sem riadnak vissza, s sokszor nem is értik, mi ezzel a probléma. Fogalmuk sincs, egy energiaital hány adag kávéval ér fel és milyen megterhelő a szívre nézve, arról nem is beszélve, hogy könnyen kiszáradást okozhatnak, mivel a koffein köztudottan vízhajtó hatású. Ezek nemcsak megemelik a vérnyomást és a pulzusszámot, a szív mellett a májat és a vesét is megterhelik, a cukortartalmuk pedig nagyon magas.
Léteznek ugyan a cukormentes energiaitalok, de ezek pedig sajnos az ész nélkül fogyókúrázó, koplaló fiatal lányok "kedvenc" megoldása az éhségük ellen.
Belegondolni is félelmetes, hogy az energiaitalok alkohollal keverve mennyire veszélyesek, s nem túlzás azt állítani, hogy akár végleges károsodást is okozhatnak a fiatalok szervezetében. Még kicsik a gyermekeim, de szülőként folyamatosan azon leszek, hogy figyelmeztessem majd őket kamaszkorukban a fent említett veszélyekre.
Létezik olyan, hogy kimerültebb, fáradtabb az ember, vagy sokáig fennmaradt egy-egy vizsga miatt a kamasz, de fáradtságűzésre van számtalan egészségesebb megoldás, mint az energiaital.
A különböző teák, gyümölcsteák, az egyszerű reggeli citromos víz, a gyömbértea, a csalántea, a citromfű tea, a jázmintea nagyon jó frissítő, élénkítő ital, esetleg este egy forró kakaó a tanulás közben, mindegyik jobb módszer a fáradtság esetén, mint a kávé energiaital kombó. A forró gyömbértea kiváló napindító, mindössze egy fél teáskanál reszelt gyömbért kell elkeverni fél pohár forró vízben, majd ízesíteni friss citromlével és mézzel.
A legfőbb igazság azonban az, hogy nem a kávétól leszünk frissek és éberek, hanem az elegendő alvástól, a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztástól, a kiegyensúlyozott táplálkozástól és a mozgástól.
Nagyon fontos lenne a szülőknek, tanároknak tudatosítani a fiatalokban, hogy az energiaital nem egy ártalmatlan szénsavas üdítőital. Sajnos összetételét illetően még nincs erre vonatkozó korlátozás, ezért a legjobb, ha elkerüljük a fogyasztásukat.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.