Menü

Nyújtás tökéletesítésének módszerei

Nyújtás-avagy a stretching kedvező élettani hatásai

Mivel folyamatos ellazulást követel, ezért megtanít kikapcsolni, elvonni a figyelmedet minden másról, így csökkenti a belső feszültséget. Továbbá redukálja az izomláz kockázatát, gyulladáscsökkentő és pozitívan hat a központi idegrendszerre. Segíti a megfelelő izomkoordinációt, így ha rendszeresen végzed, garantáltan nem billensz ki az egyensúlyodból. Egy kutatás során stabilométeres vizsgálattal figyelték a résztvevők egyensúlyérzékét, és azt találták, hogy azok, akik előtte 30 percet nyújtottak, sokkal tovább bírták, szemben azokkal, akik kihagyták ezt az előkészületet. Érdekesség még, hogy a testmozgás köztudottan segít a glükóz szint egyensúlyba tartásában, de ennek fő oka talán pont a nyújtásban található.

Egy felmérésből az derül ki, hogy azok a felnőttek, akik már 2-es típusú cukorbetegségben szenvedtek, 40 perces nyújtással képesek voltak a megivott cukros üdítő hatását jelentősen csökkenteni. Másrészről a nyújtás hat a légzésünkre is, ami elengedhetetlen része az életünknek. A hanyag testtartás, az előreesett vállak idővel megrövidítik az izmokat, végül megmerevítik az ízületeket is. A helyes mellkasi légzés szükséges feltétele, hogy a vállöv és a mellkas ízületei szabadon mozoghassanak. Sok lazító gyakorlat extrém módon tágítja, vagy nyomja össze a mellkast, így tüdőnk kapacitása növekedhet. A szapora légzés, a sietség, a nyugtalanság és a kiegyensúlyozatlanság jele, ebben segít a helyes légzéstechnika. Nyújtás közben a legtöbben visszatartjuk lélegzetünket. Ha azonban nem felejtünk el lassan ki- és belélegezni, fenntarthatjuk izmaink folyamatos oxigénellátását, ami segíti őket az ellazulásban.

4 nyújtó gyakorlat

1, Derék: Tenyeredet próbáld a földhöz érinteni álló helyzetben úgy, hogy a térded nyújtva maradjon, illetve arcodat a térdedhez közelítsd.

2, Combizomzat: Kapaszkodj meg valamilyen stabil tárgyban, egyik lábaddal állj teli talpon, a másik lábfejedet megfogva közelítsd a sarkad a feneked felé. Végezd el ezt a másik irányba is.

3, Váll és lapocka: Válladat húzd hátra, kulcsold össze az ujjakat, és kezeddel nyújtózz lefelé.

4, Hát, láb, derék izomzat: A feladat elvégzése közben arra ügyelj, hogy derékból ne dőlj nagyon hátra, sarkadat pedig közelítsd a talaj felé - így a vádli izomzata is nyúlik.

Jó, ha tisztában vagy pár alapvető szabállyal

-A bemelegítés legyen alapos, hiszen ezzel készítjük elő a testünket a terhelésre.

-Hogyha egy irányban dolgoztunk, akkor foglalkozzunk a hozzá tartozó ellentétes oldallal is (pl.: ha nyújtottuk a térdhajlító izmokat, akkor nyújtsuk a térdfeszítőket is).

-A gyakorolt testhelyzetet mozgáshatárig, légzésszinkronnal, figyelemvezetéssel, izomkontrollal lassan vegyük fel. Ezáltal elkerülhető, hogy a figyelmetlenség, a gravitáció vagy a lendület húzódást okozzon.

Tehát a stretching, a lélekre és a szellemre is hatást gyakorol, ahogyan azt már az ókori rómaiak is tudták. Hiszen testünk állapota mutatja lelkünk mélységeit is. A laza, rugalmas izmok nyugodtabb lelkiállapotot teremtenek, melynek következtében a teherbíró képességünk akár meg is sokszorozódhat. A lazítás tehát olyan a testnek, mint a meditáció a szellemnek.

szerző Udvari Fanni

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.