Menü

Minőségét megőrzi…

Nemcsak élelmiszereink rendelkeznek szavatossági idővel, hanem egyéb használati és berendezési tárgyaink is „lejárnak”, elhasználódnak egyszer. Hogy mely hétköznapi dolgainkat mikor érdemes lecserélni, ennek néztünk utána most.

Minőségét megőrzi”: ez a dátum mutatja meg, meddig szavatolják az ígért minőséget a gyártók, azonban néhány használati tárgyunknál ez nem annyira egyértelmű. Egy ágyneműt például 2-3 évente, egy matracot 10-15 évente érdemes lecserélni, a zuhanyfüggönyt minimum évente. A szőnyeg hosszabb időre szól, de 15 évente a legjobb minőségű is cserére szorul. Ha a díszpárnáinkra vigyázunk, és tisztán tartjuk őket, akkor is körülbelül 3 évig használhatóak. Kanapét 15 évente ildomos újítani, ha mást nem, legalább a huzatot tanácsos cserélni rajta. Egy törölköző szavatossága 1-3 év, hiszen a vizes törölközőkön sok baktérium és mikróba megtelepedik, melyen néhány év elteltével már a mosás sem segít.

Mosógépre 15 évet mondanak a szakemberek, bár mosógépszerelő barátunk véleménye szerint jó, ha 10 évet bírnak. Az enyém 7 év után ment tönkre érdekes módon a vele egyszerre vásárolt hűtőszekrénnyel együtt, így ebben a 15 évben már nehezen hiszek. Konyhai használati tárgyainkat is használatuk gyakoriságától függően érdemes váltani, állapotuktól függően, egy mosogatószivacsot, konyharuhát, mely baktériumok táptalaja, nyilván gyakrabban cseréljünk, míg egy vágódeszkát, robotgépet, habverőt, serpenyőket, palacsintasütőt elég ritkábban leváltani.

A berendezési tárgyakon kívül egyéb használati tárgyaink használati idejét is fontos figyelni és-ha szükséges-újat venni. Futócipőink, edzőcipőink 1000 km után cserések, ezután elveszítik rugalmasságukat, talajcsillapító hatásukat. Egy jó futócipő 30-40 ezer forint körül kezdődik, így ez számomra is fájdalmas hír. Ételtároló edényeink 4-5 évre ajánlottak, a fogkefét havonta cserélem, sminkecseteimet és alapozó szivacsaimat kéthetente-háromhetente mosom, s ecseteimet két-háromévente, szivacsaimat félévente váltom le. Egy fésű élettartama 1 év, házi papucsot fél évig használjunk.

Ki gondolta volna, hogy a vietnami papucsok hat hónapig hordhatóak! Az anyaguk ugyanis olyan, hogy ha ki is mossuk őket, megtelepednek benne a gombák, fontos félévente leselejtezni őket.

A berendezési, használati tárgyaink és élelmiszereink mellett kiemelten fontosnak tartom figyelni a gyógyszereink lejárati idejét. Édesanyám patikában dolgozik, s eszembe jutott, hogy erre mindig figyelmeztet, teljesen jogosan. Tároljuk gondosan a gyógyszereinket, vitaminjainkat, étrend-kiegészítőinket és szemléljük meg alaposan a szavatossági idejüket használat előtt.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.