Kezdődik a tél
- Dátum: 2018.11.20., 11:22
- Varga Ágnes Kata
- betegség, egészség, emésztés, fehérje, foci, futás, gyógyszer, gyümölcs, hideg, idő, időjárás, immunrendszer, influenza, járvány, légút, leves, megfázás, meleg, mozgás, oltás, orvos, öltözködés, rost, spinning, sport, szervezet, tea, tél, úszás, védőoltás, vitamin, zöldség
A téli időszakban szinte lehetetlen teljesen egészségesnek maradni. Nem is az a cél, hogy minden apró megfázást elkerüljünk, bár ez lenne az optimális. De mégis fontos lenne elkerülni a magas lázzal, torokgyulladással, tüdőgyulladással járó vírusokat, járványokat, amelyek napokra, vagy olykor hetekre ledöntenek a lábunkról, és kivonnak a munkából vagy a tanulásból. A tél beállta, a legyengült immunrendszerünk és a közösségben töltött idő pedig mind növelik a megbetegedés esélyét. De nem muszáj ennek megtörténnie.
Az, hogy rétegesen öltözködjünk, húzzunk sapkát és sálat, és ne fogyasszunk túl hideg ételeket és italokat, nem újdonságok számunkra. Ezekre már szüleink is megtanítottak minket. De ezen kívül is rengeteg dolgot tehetünk magunkért. Legfőképpen az étkezés terén. Először is, hogy attól, hogy tél van és hideg, nem muszáj átalakítani az étrendünket zsíros és fűszeres verzióra. Maradhatunk nyugodtan a könnyebb, fehérjedús vacsoráknál, a rostban gazdag reggeliknél és a kiadósabb, levest is tartalmazó ebédeknél. Ezzel a koleszterinünkön kívül az emésztésünknek is jót teszünk. Mindemellett vitaminban és ásványi anyagokban gazdag étrendre a téli időszakban még inkább szükségünk van, mivel kevesebb a friss zöldség és gyümölcs.
Ami pedig elmaradhatatlan, de mégsem közhelyes: mozgás, mozgás, mozgás. Nem elég a buszunk után futni, rendszeres sportolásra is szüksége van a szervezetünknek. Egyrészt, mert ez a rendszeresség biztos hátteret és jó közérzetet biztosít, másrészt pedig, mert nagyon jó hatással van az immunrendszerünk, tüdőnk, sőt, az egész légút egészségére. Mivel ilyenkor problémásabb a szabadban sportolni, itt az ideje a benti sportok iránti szerelmünknek is adni egy löketet. Foci, úszás, spinning, aerobik, zumba, vagy akár tánc, mindegy, csak mozgás legyen, és megszabadítson a téllel érkező hihetetlen fáradtságtól és a nyomott hangulattól. Természetesen ezzel szervezetünk védekezőképességét is növeljük, ami az influenzajárvány szezonjában nem utolsó szempont.
És az influenzáról szólva: adassuk be a védőoltást? Nos, nyilván az orvosok nem véletlenül hangsúlyozzák ennek a jelentőségét. De érdemes tudni, hogy betegen nem adathatunk be védőoltást. Másik fontos információ, hogy attól, hogy beolttattuk magunkat, még megbetegedhetünk, és ez nem az orvos és a gyógyszeripar hibája. A vírusok így működnek. Viszont ez nem azt jelenti, hogy óvatosságból nem védekezhetünk a megbetegedések ellen minden lehetséges módon. Hiszen a tél szépségeit csak így tudjuk élvezni.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.