Terjed az izomdiszmorfia
- Dátum: 2018.12.10., 03:18
- Udvari Fanni
- depresszió, edzés, elégedetlenség, elfogadás, énkép, étkezés, önbecsülés, sport, testkép
Az anorexia nervosa-hoz képest az izomdiszmorfia fordított (inverz) testképzavart jelent. Alapja az atlétaideál, ami ellentéte a női karcsúságideálnak. A kórképre a túlzott edzés, szenvedélyszerű testépítés, tévesen megítélt külső és az izmos test utáni sóvárgás jellemző. Akármennyit edzenek, mindig fejletlennek látják saját izomzatukat, képesek a testedzést végletes túlzásba vinni, akár komoly sérülésekig folytatni. Emellett általában különböző hormontartalmú készítmények, tömegnövelő táplálék kiegészítők „segítségét” is igénybe veszik. A gyakran használt anabolikus szteroidok mellékhatásai közé olyan komoly elváltozások tartoznak, mint a csontritkulás, szexuális zavarok, bőrelváltozások, és a hangulatzavarok.
A páciens komolyan úgy gondolja, hogy akár egyetlen edzés elhagyása is súlyos izomtömeg veszteséghez vezethet, ezért életét teljesen az edzésnek rendeli alá. Testét szégyelli, strandra nem jár, még nyáron is hosszú ujjú felsőt visel. A zavar kialakulásának pszichológiai vonatkozásai tekintetében valószínű, hogy az önértékelés zavara az egyik kulcstényező, illetve valószínű az is, hogy a spottevékenységnek egyfajta kompenzációs szerep jut. Egy klinikai szakpszichológus elmondása szerint az eddigi felmérések azt mutatják, hogy ez a betegség sokkal gyakoribb a férfiak körében. Mert ők a testükkel kapcsolatos szorongásainak hátterében világosan körvonalazódik az ideálok szerepe, amelynek első tünetei 19 éves kor körül jelennek meg.
Az izomdiszmorfiában szenvedő férfiaknak nincs betegségtudatuk, ugyanúgy, ahogy az anorexiásoknak sincs. Ezért nagyon nehezen fordulnak szakemberhez. Az étrendre, testképre beszűkült gondolkodás, aggodalmaskodás jelentős stresszt okoz. Romlanak a társkapcsolatok, problémák jelentkezhetnek a munkahelyen is. Hiszen a beteg szinte minden más tevékenységét feladja, nem jár társaságba, szórakozni. A hiányzó vagy hiányos baráti kapcsolatok csökkentik a partnerkapcsolatok esélyét is. A betegség komplex volta miatt a kezelésben elsődleges szerepe van a pszichoterápiának és amennyiben indokolt, úgy azt gyógyszeres terápia egészítheti ki.
Mit tehetünk, ha ezeket tapasztaljuk
A korai kapcsolatok alapvetőek az énkép és a testkép kialakulásában, a nem megfelelő szülői tükrözés közrejátszhat a „hibás testélmény” kialakulásában. Ezért a klienseket fontos megtanítani saját testérzeteik felismerésére, azok szavakba öntésére, és a test, testélmény biztos tárgykapcsolatokban való megtapasztalására. A testképzavarok kognitív viselkedésterápiás kezelése szakember által vezetett, de már az önsegítés szintjén megkezdődhet. Ennek fontos része lehet az önbecsmérlő gondolatok beszüntetése és korrigálása, új tapasztalatok gyűjtése, valamint önsegítő olvasmányok feldolgozása.
Ezért központi jelentőségű:
az önértékelés javítása
javítani az érzelmek szabályozásának képességeit
testkép napló vezetése a konkrét helyzet, viselkedés, érzések és gondolatok megnevezésével
feladatuk a testképpel kapcsolatos negatív automatikus gondolatok, kognitív torzítások, negatív sémák felismerése, amelyeket korrigálni kell, reális, önelfogadó minőségűvé.
gyakorolhatják a pozitív belső beszédet külső és belső tulajdonságaikról, és pozitívan magukra nézni nap, mint nap a tükörben és erősíteni belsőjüket
"Soha nem elég"
A megszállottan edző férfiak nem ismerik fel, hogy már elérték az eredetileg kitűzött célt és testük megváltoztatása életük legfontosabb kérdésévé válik. Az elképzelt ideális test méretei ráadásul folyamatosan változnak, mindig van nagyobb bicepsz, amit kitűzhetnek maguk elé.
Amikor valaki a tökéletes formára törekszik, akkor csak is magát csapja be. Hiszen nincs ilyen, mindenkiben van hiba. Nem szabad bedőlni a médiából sugárzott valótlan képeknek. Örülni kell a pozitív tulajdonságainknak és elsősorban ne másoknak, hanem önmagunknak próbáljunk megfelelni!
Szerző: Udvari Fanni
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.
Kötődési típusok bemutatása

A kötődés kérdése évszázadok óta foglalkoztatja az embereket, hiszen alapvető szerepet játszik személyes jólétünkben, kapcsolati mintázatainkban és társas életünkben. A pszichológiában a kötődési stílusok befolyásolják, hogyan érezzük, viselkedésünket és reagálunk másokkal való kapcsolatainkban. A különböző kötődési típusok egymással való kölcsönhatása jelentős hatással lehet párkapcsolataink sikerességére és dinamikájára.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.