Menü

Ivartalanítsuk-e házi kedvenceinket?

Már-már úgy tűnt, elfogadottá válik az ivartalanítás ténye és előnyei is elismertek lesznek, nemrégiben mégis egyre több ócsároló cikkel találkozhatunk az interneten. Miért válasszuk mégis az ivartalanítást? Miként biztosíthatunk jobb életet kedvenceinknek? Sokszor folyik vita a körül, hogy egy kedves kutyus vagy egy cicus egyáltalán családtagnak számíthat-e. Kezelhetjük-e valódi családtagként? Sokan el sem tudják képzelni, hogy beengedjék állataikat a házba, mások nem tudnának a nélkül élni, hogy megosszák ágyukat kedvencükkel.

Ezek után még az ivartalanítás elvégzését vagy elvetését is át kell gondolnunk. Sokan állatkínzásnak tartják, hiszen jobban belegondolva, és egyben csúnyán szólva, embertársainkat sem ivartalaníttatja senki, ha szerinte nem érdemes utódok vállalására, gondozására. Ha tüzetesebben utána olvasunk, számos ember végeztet sterilizáló műtétet különböző okokból kifolyólag, és utána is ugyanolyan életminőséget tudhatnak magukénak. Persze ez sem az élet természetes lefolyása, de ezzel még nem teszünk nagy kárt a világban, mint ahogy azzal sem, hogy a csak bennünk bízó, feltétel nélküli szeretet adó kis kedvenceink hormonális életét lecsökkentjük, és ezzel egy nyugodtabb életet biztosítunk számukra.

Merthogy nem kevés előnye van az ivartalanításnak. Többek között például:

Kan kutyusaink kevesebb alkalommal fognak jelölgetni, így kellemesebb élmény lesz a séta, és a kertben a fű sem fog olyan gyorsan kiégni.

Kedvenceink kevesebbszer fognak elszökni, ha alacsonyabb az ivari hormontermelés szintje.

Agresszív egyedek esetén csökken az agresszió mértéke, ezen felül minden egyedre jellemző, hogy az ivartalanítás után már nem szereznek maguknak több ellenséget.

Általában véve csökken a rákbetegség kialakulásának kockázata.

Csökken a túlnépesedés. A menhelyek telítettségét, a kutyusok állapotát és a számos internetes posztot tekintve ez egy rendkívüli előny!

Kedvencünk akár 3-5 évvel is tovább élhet, ha ivartalanítva van, tehát ezzel még az élettartamát is növelhetjük.

Az állatok – szerencsére vagy sajnos, ezt nem tudhatjuk – nem képesek felfogni, hogy min mentek keresztül, tehát a műtétből való felépülés után nekik az lesz a természetes állapotuk. Nem fognak azon keseregni, hogy valamijüket elveszítették.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.