Menü

Ivartalanítsuk-e házi kedvenceinket?

Már-már úgy tűnt, elfogadottá válik az ivartalanítás ténye és előnyei is elismertek lesznek, nemrégiben mégis egyre több ócsároló cikkel találkozhatunk az interneten. Miért válasszuk mégis az ivartalanítást? Miként biztosíthatunk jobb életet kedvenceinknek? Sokszor folyik vita a körül, hogy egy kedves kutyus vagy egy cicus egyáltalán családtagnak számíthat-e. Kezelhetjük-e valódi családtagként? Sokan el sem tudják képzelni, hogy beengedjék állataikat a házba, mások nem tudnának a nélkül élni, hogy megosszák ágyukat kedvencükkel.

Ezek után még az ivartalanítás elvégzését vagy elvetését is át kell gondolnunk. Sokan állatkínzásnak tartják, hiszen jobban belegondolva, és egyben csúnyán szólva, embertársainkat sem ivartalaníttatja senki, ha szerinte nem érdemes utódok vállalására, gondozására. Ha tüzetesebben utána olvasunk, számos ember végeztet sterilizáló műtétet különböző okokból kifolyólag, és utána is ugyanolyan életminőséget tudhatnak magukénak. Persze ez sem az élet természetes lefolyása, de ezzel még nem teszünk nagy kárt a világban, mint ahogy azzal sem, hogy a csak bennünk bízó, feltétel nélküli szeretet adó kis kedvenceink hormonális életét lecsökkentjük, és ezzel egy nyugodtabb életet biztosítunk számukra.

Merthogy nem kevés előnye van az ivartalanításnak. Többek között például:

Kan kutyusaink kevesebb alkalommal fognak jelölgetni, így kellemesebb élmény lesz a séta, és a kertben a fű sem fog olyan gyorsan kiégni.

Kedvenceink kevesebbszer fognak elszökni, ha alacsonyabb az ivari hormontermelés szintje.

Agresszív egyedek esetén csökken az agresszió mértéke, ezen felül minden egyedre jellemző, hogy az ivartalanítás után már nem szereznek maguknak több ellenséget.

Általában véve csökken a rákbetegség kialakulásának kockázata.

Csökken a túlnépesedés. A menhelyek telítettségét, a kutyusok állapotát és a számos internetes posztot tekintve ez egy rendkívüli előny!

Kedvencünk akár 3-5 évvel is tovább élhet, ha ivartalanítva van, tehát ezzel még az élettartamát is növelhetjük.

Az állatok – szerencsére vagy sajnos, ezt nem tudhatjuk – nem képesek felfogni, hogy min mentek keresztül, tehát a műtétből való felépülés után nekik az lesz a természetes állapotuk. Nem fognak azon keseregni, hogy valamijüket elveszítették.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.