Menü

Tudnivalók az edzés előtti étkezésről

Miért fontos az edzés előtti étkezés?

- Az izmokat feltölti energiával

- Megakadályozza a hirtelen vércukorszint esést, melyeknek tünetei: fejfájás, szédülés, hányinger

- Mentálisan is erősít az a tudat, hogy a szervezetedet tápláltad. Nem azon fog járni az agyad, hogy éhes vagy, korod a gyomrod.

A táplálkozástudósok szerint a legjobb edzés előtti étkezés összetett fehérjét és szénhidrátot tartalmaz, ezek segítik a vércukrot megfelelő szinten tartani. A teljes kiőrlésű termékek és a gyümölcsök is ide sorolhatók. Egy egyetem kutatása és kísérlete szerint azok, akik torna előtt magas szénhidráttartalmú ételeket fogyasztottak, több zsírt égettek el, ugyanis az edzés során a test a szénhidrátokból tárolt glikogént használja fel az izmok építőanyagai helyett. Ha nem eszel semmit, az is előfordulhat, hogy az éhgyomorra folytatott mozgás hatására izomvesztés következik be és a kockás has csupán csak álom marad.

Amikre érdemes odafigyelni:

Mozgás előtt 1-2 órával étkezzünk, semmiképpen sem később, hiszen az intenzív megterhelés hatására felkavarodhat a gyomrunk és hányingerünk is lehet.

A szénhidrátok és a fehérjék aránya a tányérunkon 1:2 legyen, vagyis 1 adag szénhidrátra jusson 2 adag fehérje.

Ételeink kiválasztásakor figyeljünk oda arra, hogy azok ne terheljék meg a gyomrunkat. Próbáljuk minimalizálni a zsírbevitelt is, amely befolyásolja a vér oxigénellátását.

Mindig kerüljön a szervezetünkbe könnyen emészthető fehérje, hiszen ezek az izmok építésében játszanak fontos szerepet. A fehérjék mellé mindenképpen iktassuk be az alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat, hiszen ezek adják az energiát, valamint meggátolják az inzulin szintjének ingadozását.

Ételek:

Egy-két alma és pár szem dió edzés előtt sok összetett szénhidrátot, egy kis fehérjét és egészséges zsírt biztosít szervezetednek.

Három evőkanál humusz, pár teljes kiőrlésű zabkeksszel szintén hosszantartó energiát ad.

A chiapuding remek szénhidrátforrás és –fehérje forrás is egyben. Ezzel az izomépítésben és az energiaszint tartásában is segít edzés közben.

Halak: Vitaminokban és ásványi anyagokban egyaránt bővelkednek. Jó választásnak bizonyul a lazac, a szardínia, a tonhal, a homár és akár a kagyló is. Magas arányban tartalmaznak omega-3 zsírsavat, mely az segít a szép tónusú izomzat fenntartásában.

Banán: Mivel káliumban gazdag, ezért ezzel hozzájárulhatunk az edzés közbeni megfelelő izomműködéshez.

Csirkemell: A fehér húsok az egyik legfontosabb teljes értékű fehérjeforrások. Életmódváltás kapcsán fontos odafigyelni a helyes arányokra, ahogy csökkentjük a szénhidrátbevitelt, azzal párhuzamosan növeljük a fehérjék fogyasztását, hogy elkerüljük ezzel az izomvesztést.

Fontos tehát, hogy kellően odafigyeljünk szervezetünk működésére, folyamataira. Ezzel meg tudjuk tartani motiváltságunkat és a fejlődésünk láthatóvá fog válni. Mindenkinek sok sikert és kitartást kívánok!

Szerző: Udvari Fanni

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.