Menü

Tudnivalók az edzés előtti étkezésről

Miért fontos az edzés előtti étkezés?

- Az izmokat feltölti energiával

- Megakadályozza a hirtelen vércukorszint esést, melyeknek tünetei: fejfájás, szédülés, hányinger

- Mentálisan is erősít az a tudat, hogy a szervezetedet tápláltad. Nem azon fog járni az agyad, hogy éhes vagy, korod a gyomrod.

A táplálkozástudósok szerint a legjobb edzés előtti étkezés összetett fehérjét és szénhidrátot tartalmaz, ezek segítik a vércukrot megfelelő szinten tartani. A teljes kiőrlésű termékek és a gyümölcsök is ide sorolhatók. Egy egyetem kutatása és kísérlete szerint azok, akik torna előtt magas szénhidráttartalmú ételeket fogyasztottak, több zsírt égettek el, ugyanis az edzés során a test a szénhidrátokból tárolt glikogént használja fel az izmok építőanyagai helyett. Ha nem eszel semmit, az is előfordulhat, hogy az éhgyomorra folytatott mozgás hatására izomvesztés következik be és a kockás has csupán csak álom marad.

Amikre érdemes odafigyelni:

Mozgás előtt 1-2 órával étkezzünk, semmiképpen sem később, hiszen az intenzív megterhelés hatására felkavarodhat a gyomrunk és hányingerünk is lehet.

A szénhidrátok és a fehérjék aránya a tányérunkon 1:2 legyen, vagyis 1 adag szénhidrátra jusson 2 adag fehérje.

Ételeink kiválasztásakor figyeljünk oda arra, hogy azok ne terheljék meg a gyomrunkat. Próbáljuk minimalizálni a zsírbevitelt is, amely befolyásolja a vér oxigénellátását.

Mindig kerüljön a szervezetünkbe könnyen emészthető fehérje, hiszen ezek az izmok építésében játszanak fontos szerepet. A fehérjék mellé mindenképpen iktassuk be az alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat, hiszen ezek adják az energiát, valamint meggátolják az inzulin szintjének ingadozását.

Ételek:

Egy-két alma és pár szem dió edzés előtt sok összetett szénhidrátot, egy kis fehérjét és egészséges zsírt biztosít szervezetednek.

Három evőkanál humusz, pár teljes kiőrlésű zabkeksszel szintén hosszantartó energiát ad.

A chiapuding remek szénhidrátforrás és –fehérje forrás is egyben. Ezzel az izomépítésben és az energiaszint tartásában is segít edzés közben.

Halak: Vitaminokban és ásványi anyagokban egyaránt bővelkednek. Jó választásnak bizonyul a lazac, a szardínia, a tonhal, a homár és akár a kagyló is. Magas arányban tartalmaznak omega-3 zsírsavat, mely az segít a szép tónusú izomzat fenntartásában.

Banán: Mivel káliumban gazdag, ezért ezzel hozzájárulhatunk az edzés közbeni megfelelő izomműködéshez.

Csirkemell: A fehér húsok az egyik legfontosabb teljes értékű fehérjeforrások. Életmódváltás kapcsán fontos odafigyelni a helyes arányokra, ahogy csökkentjük a szénhidrátbevitelt, azzal párhuzamosan növeljük a fehérjék fogyasztását, hogy elkerüljük ezzel az izomvesztést.

Fontos tehát, hogy kellően odafigyeljünk szervezetünk működésére, folyamataira. Ezzel meg tudjuk tartani motiváltságunkat és a fejlődésünk láthatóvá fog válni. Mindenkinek sok sikert és kitartást kívánok!

Szerző: Udvari Fanni

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Hőálló csokoládé lenne a nyár édességforradalma?

Csak képzeljük el: 35 fok árnyékban, a kezünkben egy szelet csoki… és mégsem olvad szét két perc alatt. Ugye, milyen szép álom? Pedig, ha létezne igazán hőálló csokoládé, az nemcsak a nassolás szerelmeseinek tenne jót, hanem az édességipart is fenekestül forgatná fel.

Mi az a vízikefír és hogyan készül?

A kristálygomba, vagy más néven vízikefír, egy fermentálható anyag, mely cukros vízből pezsgő, enyhén savanykás italt varázsol. Egyre többen fedezik fel hazánkban is ezt a különleges erővel bíró nedűt, amely nemcsak emésztést segít és gyulladást csökkent, hanem életet lehel a hétköznapokba is. Az alábbi cikkben megismerhetjük a használatát, a gondozását, és azt is, hogy hogyan válik belőle egy pohár kortyolható frissítő.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.