Tudnivalók az edzés előtti étkezésről
- Dátum: 2019.01.28., 09:25
- Udvari Fanni
Miért fontos az edzés előtti étkezés?
- Az izmokat feltölti energiával
- Megakadályozza a hirtelen vércukorszint esést, melyeknek tünetei: fejfájás, szédülés, hányinger
- Mentálisan is erősít az a tudat, hogy a szervezetedet tápláltad. Nem azon fog járni az agyad, hogy éhes vagy, korod a gyomrod.
A táplálkozástudósok szerint a legjobb edzés előtti étkezés összetett fehérjét és szénhidrátot tartalmaz, ezek segítik a vércukrot megfelelő szinten tartani. A teljes kiőrlésű termékek és a gyümölcsök is ide sorolhatók. Egy egyetem kutatása és kísérlete szerint azok, akik torna előtt magas szénhidráttartalmú ételeket fogyasztottak, több zsírt égettek el, ugyanis az edzés során a test a szénhidrátokból tárolt glikogént használja fel az izmok építőanyagai helyett. Ha nem eszel semmit, az is előfordulhat, hogy az éhgyomorra folytatott mozgás hatására izomvesztés következik be és a kockás has csupán csak álom marad.
Amikre érdemes odafigyelni:
Mozgás előtt 1-2 órával étkezzünk, semmiképpen sem később, hiszen az intenzív megterhelés hatására felkavarodhat a gyomrunk és hányingerünk is lehet.
A szénhidrátok és a fehérjék aránya a tányérunkon 1:2 legyen, vagyis 1 adag szénhidrátra jusson 2 adag fehérje.
Ételeink kiválasztásakor figyeljünk oda arra, hogy azok ne terheljék meg a gyomrunkat. Próbáljuk minimalizálni a zsírbevitelt is, amely befolyásolja a vér oxigénellátását.
Mindig kerüljön a szervezetünkbe könnyen emészthető fehérje, hiszen ezek az izmok építésében játszanak fontos szerepet. A fehérjék mellé mindenképpen iktassuk be az alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat, hiszen ezek adják az energiát, valamint meggátolják az inzulin szintjének ingadozását.
Ételek:
Egy-két alma és pár szem dió edzés előtt sok összetett szénhidrátot, egy kis fehérjét és egészséges zsírt biztosít szervezetednek.
Három evőkanál humusz, pár teljes kiőrlésű zabkeksszel szintén hosszantartó energiát ad.
A chiapuding remek szénhidrátforrás és –fehérje forrás is egyben. Ezzel az izomépítésben és az energiaszint tartásában is segít edzés közben.
Halak: Vitaminokban és ásványi anyagokban egyaránt bővelkednek. Jó választásnak bizonyul a lazac, a szardínia, a tonhal, a homár és akár a kagyló is. Magas arányban tartalmaznak omega-3 zsírsavat, mely az segít a szép tónusú izomzat fenntartásában.
Banán: Mivel káliumban gazdag, ezért ezzel hozzájárulhatunk az edzés közbeni megfelelő izomműködéshez.
Csirkemell: A fehér húsok az egyik legfontosabb teljes értékű fehérjeforrások. Életmódváltás kapcsán fontos odafigyelni a helyes arányokra, ahogy csökkentjük a szénhidrátbevitelt, azzal párhuzamosan növeljük a fehérjék fogyasztását, hogy elkerüljük ezzel az izomvesztést.
Fontos tehát, hogy kellően odafigyeljünk szervezetünk működésére, folyamataira. Ezzel meg tudjuk tartani motiváltságunkat és a fejlődésünk láthatóvá fog válni. Mindenkinek sok sikert és kitartást kívánok!
Szerző: Udvari Fanni
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?