A csapvíz egészségre gyakorolt hatásai
- Dátum: 2019.02.04., 10:52
- Udvari Fanni
- arzén, ásványvíz, csapvíz, egészség, folyadék, gyógyszer, szervezet, víz, víztisztító
A hazai vezetékes víz minősége
Magyarország rendkívül jó adottságokkal rendelkezik ásványvizekben, a mérhetetlenül alacsony volt a fogyasztása a rendszerváltást követő évekig, míg 1990-ben az egy főre jutó éves magyar sörfogyasztás 105,3 liter volt, addig ásványvízből a 4 litert sem érte el. Fogyasztásuk 25 év alatt a harmincszorosára, 126 literre nőtt, amivel utolértük az uniós átlagot. Számos feltételnek kell megfelelnie ahhoz egy víznek, hogy ásványvíznek nevezhessük. A legfontosabb a tisztaságuk, ami azt jelenti, hogy mindenféle szennyeződésektől védett vízadó rétegből származnak. Szerencsére a közegészségügyileg nem megfelelő ivóvízzel rendelkező települések száma 1995-től 2011-ig 78-ról 11-re csökkent.
Arzén tartalma
A magyarországi vezetékes vízzel kapcsolatban legtöbbször az arzéntartalom merül fel kritikaként. Hazánkban az ivóvizek arzénterhelése EU-szabvány alapján legfeljebb 10 mikrogramm/litert érheti el. Nyugat-Európában azonban becslések szerint fejenként napi 80 mikrogramm arzén kerül az emberi szervezetbe a tengerihal-fogyasztásból kifolyólag. Vagyis azokon a hazai településeken, ahol a vezetékes víz arzénterhelése nem felel meg az uniós szabványoknak, még nem iszol egészségre ártalmas vizet. Bizonyos kutatások szerint az ivóvízben található, határérték feletti arzénszennyezettség növeli a bőr- és tüdőrák, nagyobb koncentráció esetén pedig ezeken felül a hólyag- és veserák kialakulásának kockázatát.
Gyógyszermaradványok
Hazánkban a csapvíz mintegy 50%-át a mélyebb rétegekből nyerik, ahol jóval kisebb az esély a szennyezésre. A magyarországi ivóvizekből mindössze nanogrammos mennyiségben mutathatóak ki gyógyszermaradványok, vagyis a gyógyszerhatás eléréséhez százezermillió liter vizet kellene meginni körülbelül.
A víztisztító berendezések
Napjainkban sokan alkalmazzák, viszont nem jelentenek tökéletes megoldást a vízkérdésre. Ezek a készülékek ugyanis nemcsak az esetleges szennyeződéseket, hanem a hasznos ásványi anyagokat és nyomelemeket is kiszűrik. Vagyis ha kizárólag szűrt vizet iszol, akár hiánybetegségek kialakulásával is számolhatsz. A legszerencsésebb tehát, ha ásványvizet és vezetékes vizet is fogyasztasz. Fontosnak, hogy a magyar étkezési szokások (kevés tej és tejtermék fogyasztása) miatt, és különösen a hőség idején fellépő fokozott folyadék és ásványianyag-vesztés miatt a szinte ásványianyag-mentes víz fogyasztása kerülendő. Az ásványi anyagok bevitelére a gyümölcs- és zöldséglevek is megfelelőek, melyek nem csak pótolják a szervezet ásványianyag-veszteségét, hanem szomjunkat is oltják. A felbontott palackos vizet ne tároljuk hűtés nélkül egy-két napnál hosszabb ideig.
Csapvíz kontra Ásványvíz
Az olyan forrásvizet, amelynek összetétele a környező talajvíztől eltér, oldott anyagtartalma az 1000 mg/l-t meghaladja, s különösen valamilyen jellegzetes vegyületet szokatlanul nagy mennyiségben tartalmaz, vagy magasabb hőmérsékletű: ásványvíznek hívjuk.
a szervezet számára megfelelő arányban tartalmazza az ásványi anyagokat
minősége megfelel a 201/2001-es Kormányrendeletben előírtaknak az ivóvíz minőségére vonatkozó határértékek szerepelnek
ez a víz az ivóvízhálózaton keresztül érkezik meg az otthonunkba, így a szállítás, tárolás nehézségeit elkerüljük
nincs üres palack, így környezettudatosabb
mindezekből következik az árbeli különbség, az ásványvíz ára kb. 50 Ft/l –nál kezdődik ezzel szemben az ivóvíz ára 0,30 Ft/l, azaz 1 l ásványvíz árán 150 liter csapi ivóvizet ihatunk.
Tehát ne keseredjünk el, ha elfogy otthon a palackozott vizünk. A tömérdek feldolgozott élelmiszer és tartósítószer mellett a csapvíz fogyasztása a legkisebb problémát jelenthet.
Szerző: Udvari Fanni
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre