Szorongáscsökkentő gyógynövények egyenesen a természetből
- Dátum: 2019.02.22., 10:16
- Udvari Fanni
Hársfavirág
A Magyarországon is őshonos hársfa virágjának teáját világszerte előszeretettel fogyasztják gyógyhatásainak köszönhetően, mivel csökkenti a reumás fájdalmakat, oldja a menstruációs görcsöket, valamint erősíti az immunrendszert. A legtöbben stresszűzés céljából isszák, mivel nyugtató hatású így segíti az alvást is. Álmatlanság ellen: lefekvés előtt 1 csésze hárfateát érdemes elkortyolgatni, vagy öntsd hozzá a fürdővizedhez, hiszen így is hatásos lesz! Elkészítése és adagolása: 1 evőkanálnyi virágot leforrázunk 2 dl vízzel, 15 percig lefedve állni hagyjuk, majd szűrjük le. Naponta 2-3-szor 2 dl-t fogyasszunk belőle.
Orbáncfű
Számos idegnyugtató készítmény fő alapanyaga az orbáncfű, ráadásul még a depresszió tüneteit is enyhí
Citromfű
A citromfüvet nem csupán a stressz csökkentésére használják, hanem ízvilága miatt élvezeti cikként is fogyasztják. Teaként, illóolajként párologtatóba, fürdővízhez adva, de masszázskrémekbe is előszeretettel alkalmazzák, hiszen nemcsak íze, hanem illata révén is megnyugvást okoz. Éppen ezért fejfájásra is szokták ajánlani, viszont akkor érdemes alkalmazni, amikor még nem kínoz túlon- túl a fájdalom. A citromfű tea elkészítése: Minél kisebb adagokat alkalmazunk, annál hatásosabb nyugtató és altató. 1 csapott teáskanálnyi mennyiséget forrázunk le 2 dl vízzel, 15 percig lefedve ázni hagyjuk, majd leszűrjük. Ha 1-2 percig főzzük, akkor erősebb hatást vált ki. Ajánlott napi adagja 1 csésze tea (2 dl) reggel és este. Párologtatás: párologtassti. Legtöbben úgy vélik, hogy a szerotonin lebontásáért felelős anyagot blokkolja. Mivel az egész testet ellazítja, a menstruációs görcsök enyhítésére is szolgál.
Érdemes tudni, hogy hatását legalább 1,5 hét rendszeres fogyasztása után éri el. Elkészítése és adagolása: fél evőkanálnyi mennyiséget leforrázunk 2 dl vízzel, 15 percig lefedve ázni hagyjuk, majd leszűrjük. Alvászavar és depresszió esetén lefekvés előtt igyál 1 csészével. 6 hét folyamatos fogyasztás után 6 hét szünetet kell tartani! Figyelmeztetés: fontos, hogy nem szabad vérhígító mellé fogyasztani! Csökkenti a fogamzásgátló tabletták, antidepresszánsok, nyugtatók, epilepszia ellenes és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatékonyságát! Asztmabefújókkal sem szabad együttesen alkalmazni! Fehérbőrűeknél fényérzékenységet okozhat, továbbá fogyasztása után nem szabad napozni.unk otthonunkban vagy munkahelyünkön citromfű illóolajat: Cseppentsünk 5 cseppet az aromalámpa vízzel töltött mélyedésébe!
Fehér tea
A fehér tea flavonoidot tartalmaz, amely megnyugtatja az agyat és csökkenti a szorongást, mégpedig úgy, hogy aktiválja a szerv szorongás ellen leghatékonyabb védőrendszerét, a GABA (gamma-amino-vajsav) receptort. Ez szintén segíti az alvást. A fehér tea fluorid tartalma sokkal alacsonyabb, antioxidánsokban pedig jóval gazdagabb, mint a zöld tea.
Stresszt generáló ételek
Alkohol
Az alkohol növeli azon hormonok szintjét, amelyek kiváltják a szorongást, illetve A vérnyomást is megemeli. A cider vagy a koktélok, tele vannak cukorral is, ezáltal duplán hatnak érzelmeinkre. Sokan azért isznak este egy pohárkával, hogy álomba szenderüljenek, azonban ez sem túl jó ötlet. Az alkohol ugyanis felületes alváshoz és korai ébredéshez vezet.
Koffein
A túl sok koffein kikezdi a mellékvesét, megemeli a kortizol szintet, ezáltal átmenetileg javítja a közérzetet, viszont hosszú távon magas vérnyomáshoz és pulzusszámhoz, illetve mellékvese fáradtsághoz vezet. Aki hajlamos a szorongásra, elsők között a kávét célszerűk kiiktatni. Fontos, hogy koffein nemcsak a kávéban, hanem az energiaitalokban, teában, a kólában, a csokoládéban, sőt bizonyos gyulladáscsökkentő gyógyszerekben is megtalálható.
Szerző: Udvari Fanni
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?