Hajfestés – ápolja vagy roncsolja hajunkat?
- Dátum: 2019.03.05., 14:33
- Varga Ágnes Kata
- állapot, balzsam, egészség, étkezés, festék, haj, hajápolás, hajfestés, hajvágás, hormonok, megőrzés, roncsolás, sampon, szabályozás, szín, színező, tartós festék, vitaminok
Hajunk egészségével kapcsolatosan számos hipotézis él az emberek fejében, ezekből néhány jó alappal rendelkezik, sok pedig teljes fikció. A különbséget pedig igen nehéz felfedezni köztük. A hajvágás és hajunk növekedésének üteme között például nincs akkora összefüggés, mint azt sokan gondoljuk. A gyakran vágott haj valóban könnyebben őrzi meg egészségét, de önmagában a hajvágás se nem szükséges, se nem elégséges feltétele annak, hogy az egészségét megőrizzük. Sokkal inkább hormonális okokra, étkezési szokásokra és a samponok, balzsamok összetevőire vezethető vissza a hajunk állapotának kérdése.
A hajfestés egy szintén sok kérdést felvető téma. Szabad-e? Milyen gyakran kell? Létezik-e olyan festék, amely nem roncsolja a hajunkat? Mérgező-e a sok vegyszer, amelyek a festékben találhatóak? Vannak esetleg természetes festékek? Nos, a legtöbb nő véleményem szerint szeretne tisztában lenni e kérdések válaszaival. Hiszen nemcsak a divat, de az egyéniségünk kifejezése is fontos szempontok a hajszínünk kiválasztásánál. Azonban sokan nem mernek színt váltani, mert attól félnek, véglegesen, vagy legalábbis hosszú időre tönkreteszik a hajukat vele. A tévhiteket nem lehet az emberek fejéből száműzni, de sokat lehet tenni azért, hogy az igazságalappal rendelkező hiedelmek maradjanak meg inkább a köztudatban, mint a teljesen légből kapott kitalációk.
A hajfestés önmagában nem könnyen meghatározható fogalom. Nem mindegy, hogy egymosásos festékkel festjük, színezzük a hajunkat, valamilyen festékkel festjük be, vagy esetleg teljesen más eljárással változtatjuk meg a színét. És a károsodás mértéke vagy léte legelőször is magától az eljárástól függ.
Az egymosásos festékek kezelése nem nehéz, hiszen fogunk egy flakonnal, a hajunkra fújjuk, és már meg is van a szín. Leginkább a nagyon élénk színeket tudjuk így elérni, mint a vörös, a sárga, a fekete vagy a zöld. Nem lesz tőle túl divatos a hajunk, bár a termék célja nem is ez. A hajat csupán külsőleg festi be, a szerkezetébe nem épül be, ezért nem is károsítja azt. Bár a szőke hajat több hajmosásig is be tudja fogni, a haj világosságától függően.
A néhány mosás erejéig tartó hajszínezők úgy működnek, mint a samponok és a balzsamok. Kis odafigyelés kell hozzá, a festés nem tart tovább, mint egy átlagos hajmosás, cserébe kéthetente meg kell ismételni. Viszont nincs akkora kockázata, hiszen ha elrontjuk, nem tart sokáig. Abból a szempontból nem túl praktikus, hogy nem mindenhol fog egyformán, és már az első hajmosás után engedi a színét. Viszont nem igazán károsítja a hajat, és gyakran variálható. Arra kell vigyázni, hogy az eleve festett haj színét meg tudja változtatni, ezért azt tanácsolják, hogy csak alapszínű, festetlen hajra használják először, mert nem biztos, hogy egyéb esetben a várt eredményhez vezet a használata.
A tartós hajfestékeknek is több fajtája van. Van, amelyik ammóniát és peroxidot elismerten tartalmaz, van, amelyik a leírása szerint nem tartalmazza ezeket az anyagokat. Ebben a kérdésben fodrászokat kell megkérdezni, hiszen ők tisztában vannak a valósággal.
Az biztos, hogy az a hajszín, melyhez szőkítés, színkiszívás szükséges, az káros a haj szerkezetére nézve. De ennek is vannak különböző fokozatai. Érdemes ezt is hozzáértőktől megkérdezni.
Hajunk egészségének megőrzése a festések során is fontos, ezért jobb, ha mindennek utánajárunk, és minden eshetőségre rákérdezünk. De alapvetően csak a hajfestéssel nem fogjuk tönkretenni annak állapotát.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.