Menü

Gyerek edzőcipőben

Mindig csodálkozva nézem azokat a szülőket, akik két edzés és egy meccs után már sztárfocistát akarnak nevelni a gyerekükből. Vagy legalább élsportolót. Egyből a dobogón szeretnék látni őket egy futóversenyen. Meg minden versenyen. Miért is?

Amikor a fiam 5 éves lett és elvittük sportágat választani, kipróbálta a focit, a kosárlabdát, atlétikát, bicajozott, de nem tudta mit szeretne, nem volt egyikben sem kitartó eleinte. Azt hiszem ez teljesen normális. Én támogatok mindent, ami képes elmozdítani a gyerekeket a playstationtől vagy a tabletezéstől. Az ilyesmi már önmagában is egy kész csoda. Hét évesként a fiam a foci mellett a döntött, s ebben leli örömét, találja meg a sikereit, én pedig szívesen bíztatom, de nem gondolnám, hogy ezen most az élete múlik. A tanulás mellett kell a sport, ez vitathatatlan, de csodálkozom azokon a szülőkön, akik őrjöngve káromkodnak a gyerekek sporteseményein egy-egy kudarc esetén.

Az nem kérdés, hogy minden gyereknek jót tesz, ha sportol valamit, az sem feltétlenül baj, ha nem kifejezetten tehetséges, a lényeg az egészséges életmód. Számomra mindig ez volt a szempont, sportoljon akármit, bármit, a fontos az, hogy mozogjon. Ha lehet, próbáljon ki többféle sportágat, hiszen így tud választani közülük. Nem szerettem volna, ha egyből leragad az elsőnél és nem kísérletezik a többivel, hiszen így kap teljes képet arról, mit szeretne edzeni. Hogy miért fontos többféle sportágat kipróbálni?

Egyrészt azért, mert a különféle sportok kölcsönösen erősíthetik egymást, más területeket fejleszt a kosárlabda, mint a foci, de mindegyik fontos motorikus képességeket fejleszt.

Azt sem éltem meg tragédiának, hogy a focit abbahagyva, kosarazott, atletizált és visszatért végül a focihoz, nem kellemetlen ez, sőt! Néha nem árt félretenni egy-egy sportágat, hogy utána újult erővel vethesse magát bele. Nem véletlenül mondják, hogy a sport az életre nevel. Klassz dolog, ha van olyan sport, amiben a gyerek tehetségesnek mutatkozik, de fontos, hogy megtanulja kezelni a kudarcot, sikertelenséget is. Azt vallom, hogy fejlődni csak a kevésbé sikeres időszakokban lehet. Abból tanulunk, ami nem sikerül. Ha ezt az életszemléletet elfogadja és megtanulja, az élet minden területén hinni fog magában és felülkerekedik a kezdeti kudarcokon.

Bizonyos csapatsportok arra kiválóak, hogy ne csak magával foglalkozzon a gyermekünk, hiszen hiába tökéletes a labdavezetése, ha nem tud csapatban játszani, csapatban gondolkodni. Sajnos sok szülő a saját gyerekét akarja győztesnek látni a meccsen, azonban hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy nem gyerekkorban kell a legjobbnak lenni. Ez az időszak arra való, hogy megalapozzuk a későbbi sikereket, megtanítsuk a gyereknek az ezekhez szükséges fizikai és mentális készségeket.

A gyerekkorban történik mindennek a megalapozása, és minél több sportágban próbálja ki magát a gyerek, annál több képessége, készsége fejlődik. Lehet, hogy nagyon sikeressé válik, de azzal is számolni kell, hogy nem lesz sztárfocista. Gyerekként a legfontosabb a sport okozta öröm. Ezt az érzést soha ne cseréljük teljesítménykényszerre, görcsös megfelelni akarásra. „A játék jutalmát, örömét maga gerjeszti, nem kell hozzá "eredmény", jutalom.” (Vekerdy Tamás)

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.