Drága játékok helyett
- Dátum: 2019.03.26., 15:09
- Martinka Dia
- akasztófa, amőba, árnyjáték, bábjáték, bolti játék, ceruzahasználat, doboz, drága, elfoglaltság, fantázia, fejlődik, festés, gyerek, gyöngyfűzés., iskola, játék, kézügyesség, kreativitás, laptop, mobiltelefon, modern, műanyagzacskó, olló, origami, plüssállat, probléma, rajzolás, tablet, tapasztal, technikai kütyü, varrás
Azt tapasztalom, hogy a mai gyerekek vérprofin kezelik a tabletet, laptopot és nem okoz gondot az ötévesnek sem a mobiltelefonon feloldani a biztonsági kódot és megtalálni a játékokat, de a ceruzával már nem mindig bánnak olyan ügyesen, amikor iskolába kell menniük, a gyurmázás, a mesenézés untatja őket, a drága játékok sem tartanak sokáig. Akkor mivel kössük le őket, amivel még fejlődnek is?
Napjainkban túl sok a technikai kütyü és túl kevés a hagyományos elfoglaltság, a rengeteg telefon- és táblagépezés, tévézés miatt pedig okkal aggódhatunk, hogy nem fejlődnek ki rendesen azok az izmok a gyerekek ujjaiban, amitől megtanulja a ceruzahasználatot, tollfogást. Erre már régóta figyelmeztetnek a szakemberek, a probléma nem újkeletű. A kreativitás, a fantázia fejlődése pedig épp gyerekkorban lenne nagyon fontos, hiszen jól tudjuk, hogy a kézügyesség és az agy fejlődése között szoros összefüggés van, tehát keressünk olyan játékokat, amelyek mindkettőt fejlesztik!
A gondosan kidolgozott bolti játékok gyakran épp a kreativitást ölik meg a gyerekben, ezért jó, ha egyszerű tárgyakkal, természetes dolgokkal játszik. Emlékszem babakorukban is jobban érdekelte őket a játszószőnyeg kupolájára kötött becsomózódott műanyagzacskó, mint a sokféle plüssállat vagy modern zörgős játék, színes rágóka.
Az igazán kreatív játék tetszőlegesen és szabadon alakítható, végtelen sok történet bele képzelhető. A mai gondosan kidolgozott gyári játékok nem segítik az alkotás örömét, a képzelet játékát. Szakértők nagyon dicsérik az árnyjátékot. Csak a két kezünk kell hozzá, egy lámpa, vagy félhomály és egy fal. Remekül fejleszti a kézügyességet és a fantáziát. Gyakoroljuk a gyerekekkel, játsszunk árnyjátékot!
Az origami is nagyon klassz és fejlesztő elfoglaltság! Egyszerű és csodálatos játék, melyben a kézügyesség és az apróbb-nagyobb mozgások segítik az agyféltekék összehangolt működését. Mindig kéznél van és olcsó is!
A rajzolás, a festés, az ollóval vágás rendkívül jól fejleszti a kéz ügyességét, amire az iskolában nagy szükség lesz, ha majd ceruzát kell fogni, írni kell tanulni.
Mutogatós és „kitalálós” játékokat is kellene játszanunk a gyerekekkel, az „Amerikából jöttünk” már gyermekkoromban is nagyon népszerű volt, sokat játszottunk így.
Nem érdemes kidobni a régi dobozokat, fogkrémes tubusokat sem, remek dobozváros ragasztható belőlük, rossz idő esetén kincset érnek ezek az ötletek a négy fal között.
Én fiús anyuka vagyok, de rájöttem, hogy a varrást a fiúk is igenis élvezik. A varrás kreatív és nagyon jól fejleszti a kézügyességet. Hogy mennyire? Vegyünk csak elő cérnát, tűt és próbáljuk csak ki, milyen hamar tudjuk befűzni. Nem is olyan könnyű ez!
Hagyományos, régi jól bevált szórakozás a bábozás, a gyerekek nagyon élvezik, csakúgy, mint a főzést! Szívesen segítenek, örömmel bekapcsolódnak kicsik is, nagyok is a konyhai teendőkbe. (Természetesen a biztonsági szabályokat betartva, mindig felnőtt felügyelete mellett) A papíron játszható játékokat is megtaníthatjuk a gyerekeinkkel, az akasztófa, amőba szinte alapjátékok, lányok pedig gyöngyfűzést is tanulhatnak, s lehetne folytatni a sort. Egy biztos, a kreativitás tudatos fejlesztésére nagyon fontos mindenkinek időt szakítani, aki gyerekekkel foglalkozik, ez pedig nem pénzkérdés és nincs szükség hozzá modern vívmányokra.
Amúgy meg jól emlékszem arra, hogy az üres joghurtos pohárral ezerszer jobban eljátszott a kisfiam, mint a több nyelven beszélő, éneklő, színes, plüss tanulókutyussal, de egy tál ruhacsipeszekkel is órákig szórakozott, miközben különböző történeteket talált ki. Nem biztos, hogy a drága játék vagy a modern kütyü a legjobb. Sőt!
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Manifesztáció, azaz bármi megtörténhet, ha hiszel benne
Volt már olyan, hogy nagyon-nagyon akartál valamit és végül megtörtént? Van egy érdekes módszer, amivel ezt gyakorolhatjuk, nézzük, mi is ez.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.