Menü

Amit a stresszről tudni érdemes

A stressz számos formában jelentkezhet. Egyensúlyi állapotban lelkünk és fizikai valónk teljesen egészséges, harmóniában működik egymással. Ha a lelki egészségünk valamiért felborul, de annak meggyógyítására, megoldására nem fordítunk kellő időt, a probléma olykor testi tünetek formájában is jelentkezhet.

A stressz mindenkit érint. Nem él olyan ember a földön, akit valamiféle stressz valamikor az életében ne ért volna. Ennek átélése, megtapasztalása elkerülhetetlen. Azonban számos stresszfajta létezik.

A stresszt okozhatják mindennapi események: munkahelyi, iskolai vagy családi, párkapcsolati problémák. Okozhatják hirtelen események, egy betegség vagy válás. Valamint okozhatják extrém szituációk, amilyen egy baleset vagy egy háború. A legtöbb ember ilyenkor mentális problémákat is felfedez magán, ám a többség rövid időn belül vissza tudja állítani magában az egyensúlyt.

A hosszan tartó stressz károsíthatja az egészséget. Ha nem veszünk tudomást a minket érő stresszről, nem foglalkozunk vele, és nem oldjuk meg, az általa okozott testi tünetek krónikussá válhatnak. Kialakulhat szívbetegség, emésztő szervrendszeri problémák, hajlamosabbak lehetünk különféle betegségekre, például influenzára vagy megfázásra.

Számos módja van, hogy menedzselni tudjuk a stresszt. Fontos, hogy felismerd a stressz jeleit magadon. Depresszívnek érzed-e magad? Több alkoholt fogyasztasz-e mostanában? Gyengének érzed-e magadat a mindennapokban? Vannak-e elalvási, alvási nehézségeid? Nyugodtan kérj segítséget szakembertől, ha egyedül már nem tudsz megbirkózni a problémával! Keress relaxáló tevékenységeket! Próbálj ki néhány jógaórát, hallgass megnyugtató zenét, meditálj! Járj el mozogni. Napi 30 perc aktív mozgás (ez lehet akár csak séta is) gyorsan felturbózhatja a hangulatodat, a kedvedet, az energiaszintedet. Fontos a folyamatosság. Ne hagyd, hogy a barátaid elpártoljanak mellőled. Gyűjtsd őket magad köré, hiszen ők jobban ki tudnak húzni a negatív állapotodból.

Nem minden stresszforma rossz. Van jó stressz is, és ehhez nem is kell messzire néznünk, vagy nagyokat gondolnunk. Elég, ha egy veszélyes szituációt vizualizálunk. A test ilyenkor felkészülés a támadásra vagy a menekülésre. A pulzusunk szapora lesz, a légzésünk felgyorsul, az izmok megfeszülnek. Minden szükséges testi összetevő aktiválódik.

Ha segítségre van szükségünk, ne habozzunk keresni, és felvállalni, hogy problémánk van!

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.