Menü

Amit a stresszről tudni érdemes

A stressz számos formában jelentkezhet. Egyensúlyi állapotban lelkünk és fizikai valónk teljesen egészséges, harmóniában működik egymással. Ha a lelki egészségünk valamiért felborul, de annak meggyógyítására, megoldására nem fordítunk kellő időt, a probléma olykor testi tünetek formájában is jelentkezhet.

A stressz mindenkit érint. Nem él olyan ember a földön, akit valamiféle stressz valamikor az életében ne ért volna. Ennek átélése, megtapasztalása elkerülhetetlen. Azonban számos stresszfajta létezik.

A stresszt okozhatják mindennapi események: munkahelyi, iskolai vagy családi, párkapcsolati problémák. Okozhatják hirtelen események, egy betegség vagy válás. Valamint okozhatják extrém szituációk, amilyen egy baleset vagy egy háború. A legtöbb ember ilyenkor mentális problémákat is felfedez magán, ám a többség rövid időn belül vissza tudja állítani magában az egyensúlyt.

A hosszan tartó stressz károsíthatja az egészséget. Ha nem veszünk tudomást a minket érő stresszről, nem foglalkozunk vele, és nem oldjuk meg, az általa okozott testi tünetek krónikussá válhatnak. Kialakulhat szívbetegség, emésztő szervrendszeri problémák, hajlamosabbak lehetünk különféle betegségekre, például influenzára vagy megfázásra.

Számos módja van, hogy menedzselni tudjuk a stresszt. Fontos, hogy felismerd a stressz jeleit magadon. Depresszívnek érzed-e magad? Több alkoholt fogyasztasz-e mostanában? Gyengének érzed-e magadat a mindennapokban? Vannak-e elalvási, alvási nehézségeid? Nyugodtan kérj segítséget szakembertől, ha egyedül már nem tudsz megbirkózni a problémával! Keress relaxáló tevékenységeket! Próbálj ki néhány jógaórát, hallgass megnyugtató zenét, meditálj! Járj el mozogni. Napi 30 perc aktív mozgás (ez lehet akár csak séta is) gyorsan felturbózhatja a hangulatodat, a kedvedet, az energiaszintedet. Fontos a folyamatosság. Ne hagyd, hogy a barátaid elpártoljanak mellőled. Gyűjtsd őket magad köré, hiszen ők jobban ki tudnak húzni a negatív állapotodból.

Nem minden stresszforma rossz. Van jó stressz is, és ehhez nem is kell messzire néznünk, vagy nagyokat gondolnunk. Elég, ha egy veszélyes szituációt vizualizálunk. A test ilyenkor felkészülés a támadásra vagy a menekülésre. A pulzusunk szapora lesz, a légzésünk felgyorsul, az izmok megfeszülnek. Minden szükséges testi összetevő aktiválódik.

Ha segítségre van szükségünk, ne habozzunk keresni, és felvállalni, hogy problémánk van!

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.