Felkészülési taktikák az érettségire
- Dátum: 2019.04.04., 07:24
- Varga Ágnes Kata
- agy, állandóság, alvás, ballagás, barátok, barátság, beosztás, érettségi, felkészülés, hatékonyság, immunrendszer, pihenés, rendszer, séta, sport, szervezet, szórakozás, tanács, tantárgy, tanulás, terv, tipp, végzős
Felkészülni sokféleképpen lehet. Napi három óra alvással, órákig tartó magolással, nagy kupac feladatsor megoldásával és kijavításával, vagy abszolút nemtörődömséggel és minimális erőfeszítéssel. De ha valaki szeretné megtartani az egészséges egyensúlyt a tanulás, pihenés és a közösségi élmények megélése között, annak nehéz dolga van. Ezért fontos, hogy mindenki ki tudjon fejleszteni egy saját technikát, amely könnyebbé teszi számára a felkészülést és a relaxációt is. Erre mutatunk néhány példát.
Hogyan készülj a tananyaggal?
A legégetőbb kérdés az összes közül. Hiszen az érettségit nem lehet tologatni, így aki a felkészülést halogatja, a saját dolgát nehezíti meg. Igaz, a végzősöknek nincs könnyű dolga: az iskolai teendők, a ballagás szervezése, jegyet kell szerezni minden tárgyból, mégpedig minél jobbat, hiszen ez kerül majd a bizonyítványba, ez fog beszámítani a felvételin. Közben ki kell dolgozni a tételeket, fel kell készülni az írásbelikre. Könnyebb megtartani egy bizonyos tempót, ha az érettségi tárgyakat felosztjuk napokra. Aki öt tárgyból tesz vizsgát, mindegyikre a hét egyik meghatározott napján készül. Lesz például matek-kedd, töri-csütörtök, angol-péntek, stb. Így nem minden nap ugyanazt fogod csinálni, de mindenből fokozatosan és rendszeresen készülni fogsz. Vasárnaponként pedig mindig átismételheted a héten megtanult tételeket. Természetesen vannak olyanok, akik könnyen összpontosítanak akkor is, ha egyszerre több dologra készülnek, ám ez a hatékonyságot nagyban csökkenti, ezért a sikeresség és az időpocsékolás elkerülésének érdekében oszd be a napokat és az anyagot, hidd el, meg fogod köszönni magadnak.
Hogyan pihenj eleget?
Ez talán a legegyszerűbb: aludj napi hét-nyolc órát, és ehhez minden nap ragaszkodj! Ne térj el tőle, mert a szervezetednek szüksége van az állandóságra. Tíz óra után már ne tanulj, és ha csak fél 11-kor fekszel le, akkor fél 7 előtt ne kelj fel! Ezalatt az idő alatt az agyad a hosszú távú memóriába át tudja írni az olvasott információkat. Ezt szoktuk úgy mondani, hogy ülepszik. Tehát, ha alvásról van szó, ne alkudj meg, használd ki az időt.
Na jó, de honnan legyen közösségi életed is?
A barátaidat és a kedvenc hobbijaidat elhanyagolni a tanulás mellett sem szabad. Találjatok módot a közös tanulásra, és iktassatok be sorozatnézős vagy beszélgetős szüneteket, de azért azt se vigyétek túlzásba! Minden két-három témakör után lazíthattok egy kicsit, így egymást is motiváljátok a tanulásra, és legalább kellemesen telik a készüléssel töltött idő. Hétvégenként pedig legalább egyszer egy-két órát sportoljatok vagy sétáljatok közösen! A szervezetetek is meg fogja köszönni ezt a kis ráfordítást.
A pozitív és a negatív szorongás

A mai napig előfordul, hogy olyan dolgokon szorongok, amelyek már rég aktualitásukat vesztették. Bármennyire is kartávolságban vannak tőlünk a stresszkezelő stratégiákat hirdető oldalak, könyvek, tréningek, sőt már workshopok is, valahogy csak nem sikerül tartósan uralni ezt az érzést. Ugyanis teljesen kordában tartani nem is lehet. Azonban gondolunk rá abból a szempontból is, hogy mit vesz el tőlünk a bizonytalanság?
Mantrák, hogy kevesebbet szorongj

Valószínűleg minden ember életében vannak olyan helyzetek, amikor eluralkodik rajtuk az idegeskedés és ezt nehéz kezelni. Ebben segíthet pár mantra, ami gondolati úton erősíthet.
Arcüreggyulladásra természetes módszerek

Az arcüregek az orr két oldalán, a szemek alatt helyezkednek el. Az arcüreggyulladás lehet egyoldali, de akár mindkét oldalon is jelentkezhet egyszerre, mely jellegzetes tünete a lehajláskor, köhögésre fokozódó, szúró, pulzáló arcfájdalom, illetve az orrdugulás, bő orrváladék, hátsó garatfali csorgás és ingerköhögés. Milyen természetes módszerekkel egészíthetjük ki az orvosi kezelést?
Mire jó a stresszinterjú?

A kérdés nemcsak az, hogy mire jó a stresszinterjú, hanem az is, hogyan viselkedjünk ilyen helyzetben?
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?