Hogyan uraljuk a vizsga előtti stresszt?
- Dátum: 2019.04.05., 16:04
- alvás, egészség, egészséges táplálkozás, gondolkodás, motiváció, pozitív gondolkodás, sport, tanulás, táplálkozás, terv, tervezés
Vizsgázni mindig egy stresszes helyzetet jelent, ahol túlterheltnek érezzük magunkat, és csak a vizsga időpontjáig látunk. Hogyan tehetjük könnyebbé magunknak az efféle időszakokat?
Terv
Ha elért hozzánk az információ a vizsga időpontjáról, üljünk le, és tervezzünk. Határozzuk meg, mit mikor fogunk megtanulni. Vázoljuk fel a pontokat, a legszükségesebb tudnivalókat! Ha valaki kifejezetten stresszes a hasonló szituációkban egy terv sokat segíthet. Viszont csak akkor éri el a célját, ha utána tartjuk is magunkat hozzá.
Erősségek és gyengepontok
Jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy egy-egy tanulási folyamat során melyek az erősségeink, illetve a gyengeségeink. Ezt akár egy táblázatban is vezethetjük. Jelöljük meg azokat a részeket, amelyeket nem tudunk annyira jól, valamiért nem remekelünk az elsajátításában, így a nap végén, ha belenézünk a jegyzeteinkbe, láthatjuk, hogy mire kell nagyobb hangsúlyt fektetni. Gyárthatunk kategóriákat is, pl. „egyáltalán nem tudom”, „kicsit tudom”, „már csak egyszer kell átolvasnom, és tudni fogom”. Használhatunk hozzá színeket, matricákat, mindegy, a lényeg, hogy leljük benne örömünket!
Tanulócsoport
Ha egyedül nem birkózunk meg a tanulással, keressük csoporttársaink, évfolyamtársaink, barátaink segítségét! Dolgozzátok fel együtt a témaköröket, de lehet, hogy elég csak egymás társaság is. Ha magányosak vagyunk, menjünk könyvtárba tanulni. (Engem személy szerint mindig motivált mások jelenléte, ahogy láttam őket, hogy szorgoskodnak, ennek ellenére sosem tudtam könyvtárban tanulni.)
Egészséges étkezés és sport
Sajnos a legtöbben hajlamosak vagyunk a vizsgák miatt megfeledkezni az egészségünkről, pedig erre az időszakra is igaz a klisé, hogy arra van időd, amire szakítasz! Figyeljünk arra, hogy amennyire csak lehet, minőségien táplálkozzunk, illetve néhanapján menjünk le futni, az edzőterembe vagy jógázni. Tanulás mellett is fontos a relaxáció.
Alvás
Habár sokan hajlamosak az alvással spórolni, a szervezet minőségi alvás nélkül csak ideig-óráig tud normálisan funkcionálni. Ügyeljünk arra, hogy napi 7-8 óra alvás mindig beleférjen a menetrendbe!
Pozitív gondolkodás
Ezt a pontot utoljára hagytam, pedig lehet, hogy elsőnek kellene említeni. J Fontos, hogy mint az élet minden területén, itt is legyünk optimisták, higgyünk magunkban, bízzunk a képességeinkben, a kitartásunkban és saját magunkban! A pozitív gondolkodás nagyban elősegíti a munkánkat.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.