Drogprevenció
- Dátum: 2019.04.06., 06:29
- Martinka Dia
- aktuális, alapítvány, célravezető, civil szervezet, család, drogprevenció, előadás, értékrend, fejlődési szakasz, felnőtt, fiatalság, gondolkodásmód, gyerekek, iskola, kábítószer, kezelés, kisfilm, korosztály, megelőzés, minta, okok, osztályfőnök, prevenciós színtér, rehabilitáció, segítség., szakember, szituációs játék, szülő, tanár, toxikológus, tünet, veszély
Szülőként, osztályfőnökként, tanárként, meg úgy eleve tudatosan, felelősségteljesen gondolkodó felnőttként is fontos beszélni a drogprevencióról, a megelőzésről. A fiatalok droghasználatának megelőzése mindig aktuális téma, különösen azoknak van nagy felelőssége és lehetősége erre felhívni a figyelmet, akik gyermekekkel foglalkozó intézményekben dolgoznak, nekik érdemes időről időre felfrissíteni tudásukat és rendszeresen figyelmeztetni a fiatalságot a rájuk leselkedő veszélyekre. Mivel ezt tanárként magamra is értem, ezért gondoltam ennek a témának szentelni egy cikket.
Az iskola több szempontból is kiemelt prevenciós színtér. Egyrészt, mert ez a korosztály fontos és mérföldkőnek számító fejlődési szakaszban van mind az életmód kialakítása, mind a gondolkodásmód alakítása szempontjából. Tanárként számos szituációs játék, kisfilm a rendelkezésemre áll a téma feldolgozásában, azonban az elrettentés helyett sokkal fontosabb, hogy az értékrend kialakításán legyen a fő hangsúly. Az elrettentés módszere szakemberek és toxikológusok szerint nem annyira célravezető a megelőzésben, sokkal fontosabb egy megfelelő értékrend kialakítása a gyerekekben. Minél korábban el kell kezdeni a megelőzést, ebben nagyon fontos szerepet kap a családi minta, az, hogy a szülők leüljenek a gyermekükkel és beszélgessenek vele.
Civil szervezetek, alapítványok is segítik a drogprevenciót azzal, hogy előadásokat szerveznek a diákok számára, és a különböző iskolanapokon is megjelennek. Tapasztalatom szerint nagyon hatékonyak ezek az előadások, különösen, ha a gyerekek nyelvén szólnak hozzájuk. Ebben az esetben nagy figyelemmel hallgatják és megjegyzik a látottakat, hallottakat.
Az iskolákban népszerűek a rendőrség előadásai, ez nagymértékben segíti a pedagógusok munkáját is, de hatékonyak az osztályfőnöki órán játszott szerepjátékok is, melyek bemutatják például, hogy hogyan viselkedjenek és mondjanak nemet a gyerekek, ha valaki alkohollal, cigarettával vagy kábítószerrel kínálja őket. A cél mindig az, hogy a gyerekek időben felismerjék a veszélyt, és arra megfelelően reagáljanak, s hiteles képet kapjanak arról, milyen romboló hatással lehet a kábítószer az életükre. Abban az esetben, ha a megelőzéssel elkéstünk és úgy látjuk, hogy kábítószer-használatra utaló jeleket tapasztalunk a diákjainkon, gyermekeinken, akkor azonnal lépni kell és szakemberhez fordulni. A drogfüggőség gyógyítható, ám ekkor egy hosszadalmas folyamat veszi kezdetét, melynek első lépése lehet a környezetből való kiemelés, kórházi kezelés, majd ezt követi egy speciális rehabilitáció.
A kábítószer használatra utaló tünetek között megfigyelhető például, hogy szélsőségek észlelhetőek a gyerek viselkedésében, az érdeklődési-, és baráti köre hirtelen megváltozik, a tanulmányi eredménye romlani kezd. A megváltozott viselkedés és a testi tünetek elsődleges és egyértelmű jelei a problémának.
De nem is az a kérdés, hogy mit használ a gyerek, hanem hogy miért. Ha kíváncsiságból kipróbál valamit, az legtöbbször még annyira nem veszélyes, de ha azért használja, hogy így küzdjön meg a problémáival, s ebben találja a megoldást, a kiutat, akkor ott nagyon komoly probléma van, és mielőbb segítségre van szükség.
A karácsonyi vásárok története
A karácsonyi vásárok ragyogó fényeikkel, édes illataikkal és örömteli atmoszférájukkal sokakban keltenek nosztalgiát egy idilli múlt, „kollektív ünnepi harmónia” iránt. Azonban ez a múlt részben a képzelet szüleménye, a hagyomány pedig sokkal újabb keletű, mint gondolnánk.
Karácsonyi szimbólumok
Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?
Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?
Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.
Ehető vadnövények nyomában
Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságainak köszönhetően, nagyon változatos és fajtákban gazdag. Napjainkban ezeknek csak töredékével találkozhatunk a bio- és reforméletmód boltok polcain, ilyenek a vad gyümölcsökből készült lekvárok, szörpök.
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.