Menü

Többnyire ülőmunkát végzek, mit tegyek?

A mai modern világban egyre többen keresik a kenyerüket azzal, hogy ülnek. Gyakorlatilag egész nap meg se mozdulnak, csak mosdóba és ebédelni kelnek fel. Reggel kocsival érkeznek munkába, délután kocsival távoznak. Valljuk be: kényelmes! Érdekes, hogy este mégis fáradtan érnek haza, erejük sincs mozogni, pedig fizikailag nem fáradhattak el. Hogyan hat ránk az ülőmunka?

A szervezetünk nem arra született, hogy egész nap valami széken kuporogjunk, ha mégis ezt tesszük, annak hosszú távon következményei lesznek. Káros következményei.

Aki ülőmunkát végez és a napja nagy részét egy székben tölti, nem sokat mozog, így nagyon kevés kalóriát éget, testünk ellustul, egészségünk tönkremegy. „Minden, a tévé előtt töltött óra 22 perccel rövidíti meg az életünket” – olvasom az egyik netes portálon a szomorú statisztikát, pedig sajnos az este – az egész napos ülőmunka után - sokszor a televízió vagy számítógép előtt végződik. A jobbik eset, ha elmegy valaki még este kocogni, tornázni, edzeni egyet, de 40-50 perc mozgással még nem tettük sajnos „jóvá” az ülőmunkát, az még ettől ugyanolyan káros marad, az izmaink ugyanúgy sorvadni kezdenek.

Szakemberek szerint az ülőmunka hatására az izomrostok szerkezete is átalakul. Egy idő után már nem zsírégető izmaink lesznek, hanem gyengébb izomrostjaink, különösen, ha többnyire gyorsan felszívódó szénhidrátokat fogyasztunk, s szervezetünk átáll a szénhidrátok égetésére, aminek hatására több zsírt halmozunk fel. A zsírszövetek tárolásának a következménye, hogy könnyebben képződnek vérrögök – például a szívben, a koleszterinszintünk pedig emelkedik.

Nem szeretném tovább sorolni, milyen betegségeket okozhat a kényelmes életmód, (van jópár) viszont arról nem ártana beszélni, hogy hogyan kell helyesen ülni. Ha már ülni kell, akkor legalább törekedjünk rá, hogy jól csináljuk:

üljünk egyenes háttal, figyeljünk a tartásunkra!

lazítsuk el a vállakat!

ne görnyedjünk, húzzuk ki magunkat.

Lehetőleg iktassunk be szüneteket, álljunk fel minél gyakrabban és mozogjunk!

Ha szükséges, telefon segítségével emlékeztessük magunkat arra, hogy ideje felállni, sétálni, vizet inni.

Természetesen nem várható el senkitől, hogy élsportoló legyen, mert nem vagyunk egyformák. Sokan végeznek irodai munkát, arról pedig nem tehetünk, ha olyan szakmában dolgozunk, ahol a beosztásunk nagyrészt ülőmunkával jár, azonban sokkal több mozgást kell beiktassunk a mindennapjainkba, s nem a hétvégére várva, hanem minden reggel munka előtt, vagy este munkahelyi teendők után, arról nem is beszélve, hogy nem feltétlen szükséges autóval járni dolgozni.

A kedvenc megoldásom, mikor láttam, hogy valaki a szobabiciklit ötvözte a laptopozással-munkával, s így a kettőt egyben tudta elvégezni, egy ilyen laptop-tartóval felszerelt szobabicikli nagyon vagány ötlet! Kell!

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.