Menü

Legjobb praktikák fáradtság ellen

1. Hagyj fel azokkal az élelmekkel, amelyekbe menekültél, hogy jól érezd magad!

Azok az eledelek, amelyekkel kényezteted magad, és amelyeket azért fogyasztasz, hogy feldobják a kedélyed, éppen azok okolhatók az energiahiányodért és a fáradtságodért! Általában a szénhidrátokhoz fordulunk a legtöbben. Viszont ezek nem vezetnek jóra, ugyanis felviszik a vércukorszintet, és felgyorsítják az inzulin termelődését. Ez stresszhatást fejt ki a szervezetre, ami által megnő a gyulladásveszély a szervezetben. Mivel csökkentik a szerotonint, újból elő fog állni az étkezési vágyad, és kívánni fogod a szénhidráttartalmú ételeket. A végeredmény pedig a fáradtság, a kimerültség.

- segítsd a szervezeted, hogy elegendő energiához jusson, és kalóriákat égessen azáltal, hogy minőségi növényi eredetű fehérjéket, zöldségeket és gyümölcsöt fogyasztasz. A másik fontos dolog, amit tudnod kell: ne vidd túlzásba a gyümölcsöket, hanem korlátozd azok bevitelét 1-2 adagra/nap. Továbbá győződj meg afelől, hogy rendszeresen étkezel és gyakran, 4–5 alkalommal naponta, ezáltal gondoskodva az energia utánpótlásáról;

- nem kell kizárnod teljesen a szénhidrátokat, csupán csökkentsd a bevitt mennyiséget, és válaszd inkább a nem feldolgozott fajtákat, például a teljes kiőrlésű gabonaféléket.

2. Mellőzd a gyógyszert!

Próbálj meg természetes gyógymód szerint megszabadulni a hűléstől, torokfájástól, náthától. Amennyiben nem súlyosak a tünetek, ne szedj gyógyszereket, ugyanis a sok ideig bevett orvosságok kimeríthetnek.

- folyamodj inkább sóalapú készítményre az orrdugulás orvoslására;

- szedj D-vitamint, omega 3-mal és probiotikumokkal.

3. Mozgasd meg magad!

Ha nehezen tudjuk rávenni magunkat, hogy hazaérkezés után ismét kimozduljunk a lakásból, akkor érdemes már a napunkat úgy tervezni, hogy addig haza se menjünk, amíg nem mozgunk aktívan legalább egy órát. Kiválóan alkalmas sport ilyenkor is az úszás, a zenés torna, a konditeremben a biciklizés, futás és fallabdázás. A hangulatunk is jobb lesz, ha egy kis időt közösségben töltünk. Ha erre nincs lehetőség, akkor már az is sokat jelent, ha a munkahelyről gyalog megyünk haza, vagy egyszerűen csak sétálunk egy nagyot. Semmiképp se üljünk egész héten a számítógép vagy a televízió előtt, lehetőleg hetente 2-3 alkalommal mozogjunk valamit.

4. Fontos az egészséges napkezdés

Az első, amit minden nap megtehetünk, hogy a nagy rohanásban is szakítsunk időt a reggelizésre. Fogyasszunk fehérjében és szénhidrátban gazdag táplálékot (pl. rozskenyér, tojás, sonka, dzsem). Igyunk egy bögre tejet vagy egy pohár 100 százalékos gyümölcslevet.

5. Az ébresztőrádiónak és a tv-készüléknek nincs helye a hálószobában

Gyakran érdemes kritikus szemmel végignézni hálószobánkon. Nem ritka, hogy sokszor megtaláljuk az éjszakai nyugalmunkat zavaró tényezőket. Meg kell vizsgálnunk, vajon valóban nélkülözhetetlen-e az ébresztős rádió, a tv-készülék, a hifiberendezés. Távolítsuk el ezeket, ha pedig nem lehet, építsünk be olyan kapcsolókat, amelyek révén ezek teljesen leválaszthatók a hálózatról. Az elektromosan fűthető takarók, matracok és vízágyak kellemetlen elektromágneses mezőket képesek létrehozni. Különösen problémásak a DETC-technikával szerelt vezeték nélküli telefonok. A készülék egységei folyamatosan rádióhullámokat bocsátanak ki, amelyek átjárják a lakó­tereket, terhelve ezzel szervezetünket, megzavarva álmunkat. Ha bizonytalanak vagyunk e kérdések megítélésében, vonjunk be megfelelő szakembert, aki műszeres mérésekkel igazolja a terhelést.

Ha betartod az előbb említett praktikákat és odafigyelsz a megfelelő folyadék és táplálékbeviteledre, a fáradékonyságtól rövid időn belül elbúcsúzhatsz!

Szerző: Udvari Fanni

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.