Menü

Regenerálódás húsvét után

A hosszú hétvége testileg-lelkileg nyomot hagy rajtunk. Egyrészt feltöltődhetünk, hiszen végre nem két rohanás között találkozunk a szeretteinkkel. Másrészt viszont a család körbejárása, a locsolkodás és a locsolók fogadása, a főzés és sütés, illetve a rengeteg takarítás és mosogatás jócskán kiveszi az „újratöltődő” energiáinkat. És ha ehhez még hozzátesszük a mozgáshiányt, az evést, és az olykor elkerülhetetlen alkoholfogyasztást, akkor rájövünk, hogy négy nap után az egészségünk hanyatlani kezdett. Van mit behozni, az biztos.

De nem lehet rögtön visszaállni a megszokott ritmusra. Sajnos a szervezetünk a hirtelen váltások ellen meglehetősen tiltakozik. Ez akkor is így van, amikor egy negatív dolgot egy pozitívra cserélünk le. Például emiatt nehéz hirtelen leszokni a dohányzásról, az alkoholról, gyógyszerekről, vagy a drogokról. Bár azért az evés és a lustálkodás esetében más a helyzet.

Érdemes megtartani ugyanannyi napi étkezést a húsvétot követő pár napban, mint amennyit megtartottál az ünnepek alatt. Ha például napi ötször ettél a hosszú hétvégén, egyél öt fogást a következő egy-két hétben is, fokozatosan visszaszorítva az adagokat, és átvariálva a fogásokat. Fogyassz zöldségeket, gyümölcsöket, sovány húst napi több alkalommal, és lehetőleg magas rosttartalmú reggelivel és vacsorával adj keretet a napodnak, ez helyreállítja az emésztőrendszered egészségét. Egy héttel később visszaállhatsz a napi szokásos étkezéseidhez.

Ami az alkoholfogyasztást illeti, azt viszont jó, ha minél előbb abbahagyod. Lehet, hogy a locsolkodás alkalmával mindenképpen muszáj koccintani, viszont semmi sem indokolja, hogy a következő napokban is „folyamatos leszokás” keretein belül megigyál egy-egy pohárkával. Legjobb, ha a cukros üdítőket és gyümölcsleveket is mellőzöd egy időre. A gyomornak és a májnak, de még a hasnyálmirigyednek is nagy jót teszel azzal, ha kizárólag vizet és egészséges ételeket fogyasztasz. Persze, ez nem azt jelenti, hogy rágcsálj nyers zöldségeket: ugyanúgy ehetsz fűszereset, kiadósabbat, csupán arra kell figyelned, hogy az alapanyagokat és azok tápanyagtartalmát helyesen nyomon tudd követni.

Tehát a húsvét nemcsak a locsolkodás terhét rója ránk, hanem sok teendőét is. De mindemellett olyan élményekkel gazdagít bennünket, ami után megéri egy kicsit lazítani, és egészségesre venni a figurát.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.