Állandó pesszimizmus – hogyan küzdjük le?
- Dátum: 2019.05.07., 16:06
- Varga Ágnes Kata
- attitűd, depresszió, dolgozat, elme, feladat, hangulat, hatás, helyzet, kapcsolat, kedv, kihívás, környezet, lélek, motivációm, negatív, optimizmus, ösztönzés, pesszimizmus, projekt, psziché, pszichológia, verseny, vizsga
Egyáltalán honnan ered ez a negatív attitűd? Mindenkiben egyenként, egymástól függetlenül alakul ki, vagy kollektíven száll ránk a tudat, és önmagát gerjesztve növekszi kegyre nagyobbá és nagyobbá, ahogyan meglátjuk azt mindenki másban? A válasz az, hogy mindkettő. Pesszimista emberek a világ minden táján vannak, és rengeteg tényező befolyásolja a hozzáállásukat: életkor, egészségi állapot, családi helyzet, anyagi biztonság, és kapaszkodjunk meg, még az időjárás is. Igen, gondoljunk csak bele! Mennyivel könnyebb árasztani magunkból a negatív hangulatot egyébként is esős, ködös időben! Ha hideg van, mennyivel könnyebben válunk belül is hideggé, elutasítóvá a pozitív dolgokkal szemben! Mennyivel könnyebb csukott szemmel járnunk a jó dolgok mellett, és befogadóvá válni mindenre, ami rossz.
De ha ez valóban így van, akkor nem is lehet ellene tenni? A lehető legpesszimistább dolog lenne azt mondani, hogy nem. És az sem jó hozzáállás, ha csakis a környezetünkre fogjuk a saját attitűdünket. Hiszen hiába befolyásolhatja annyi minden, a kialakítása mégis belőlünk indul. Az, hogy a jövőnket, a velünk történő dolgok végkifejletét hogyan látjuk, döntések kérdése. És igen, előfordulhat, hogy a hangulatunk negatív, de mi mégis pozitívak szeretnénk lenni. Nagyon nagy erőfeszítés, de hát melyik változás nem az?
A pesszimizmusunk leküzdéséhez az első lépés észrevenni a helyzeteket, amelyekben pesszimisták szoktunk lenni. Ilyen például egy-egy projekt, feladat, dolgozat vagy vizsga, amelyet a végén ráhagyunk, mert azt gondoljuk: „á, úgysem fog jól sikerülni”. Ha meglátjuk, mely helyzetekben legyintünk és adjuk fel, akkor már rendelkezünk azzal a tudással, hogy a jó és a rossz hozzáállást meg tudjuk különböztetni.
Ha már átlátjuk a helyzeteinket, megpróbálhatjuk kicsit motiválni magunkat. Például, egy olyan helyzetben, amely során rossz eredményt várunk, kicsit több energiát fektethetünk bele, és ez a plusz energia lehet az, aminek a végén örülünk. Tegyük fel, hogy előttünk áll egy nehéz projekt/dolgozat/vizsga, amelytől félünk, és azt gondoljuk róla, hogy nem sikerülhet. Tegyünk érte egy kicsit többet, mint egyébként tennénk, és helyezzük előtérbe ezt az erőfeszítést: ez ugyanis egy út ahhoz, hogy természetessé váljon a több erőfeszítés. Ez pedig megnyugtathat minket, még akkor is, ha nem zárjuk a feladatot tökéletes eredménnyel.
Persze kissé erőltetettnek tűnhet, ha minden apró dologban valami teljesen átlagos pozitívumot keresünk. De mégis segíthet, hogy sem a magunk, sem a környezetünk kedve ne menjen a kihívások rovására. És ha ezt az apró lépést meg tudjuk tenni, már jóval könnyebb lesz ösztönözni magunkat olyankor is, amikor valóban rossz dolgok történnek. Sokkal könnyebb úgy felrázni a környezetünket, hogy mi magunk a helyén tudjuk kezelni a kis dolgokat. Először mindig kicsiben kell elkezdeni. Ha a teljesen hétköznapi helyzetekben el tudjuk űzni a pesszimizmusunkat, akkor sikerülni fog ez olyankor is, amikor valóban nagy dolgokról van szó, és esetleg mások is érintettek. A legfontosabb, hogy ne várjuk el magunktól a teljes nyugalmat és a tökéletességet, csupán igyekezzünk a világot olyannak látni, amilyen valójában, és nem olyannak, mint amilyen a legrosszabb rémálmainkban. Ehhez pedig csak egy kis figyelem és elhatározás szükséges.
Mérgező növények a kertben

Kertünk ékességei legfőképpen a gyönyörű virágjaink, melyeket nagy gondossággal ápolunk, hogy mindig szép legyen, de érdemes megnézni, hogy egészségünkre nincs e káros hatással.
Miért olyan fontos az ölelés?!

Az ölelést a világon mind táján ismerik, alkalmazzák, hiszen a szeretet kimutatásának egyik legősibb formája. Gyógyító céllal is lehet alkalmazni, tessék kipróbálni.
Kütyüfüggőség: ma már a telefon használja az embert

Az okostelefonunk átvette az uralmat az életünk és a szabadidőnk felett. Az értelmes funkciók használata mellett vagy sokkal inkább helyett, haszontalan dolgokkal, végeláthatatlan rövid videók nézésével fárasztjuk magunkat, majd, teljesen jogosan, úgy érezzük, hogy nincs időnk semmire. Ha valamennyire is magadra ismertél, akkor ez a cikk neked szól. Ugyanis az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan alakul ki a telefonfüggőség és mit tehetünk ellene.
Próbálunk segíteni, mégsem sikerül – így alakul ki a téves empátia

Manapság egyre alaposabb tudást szerzünk a másokkal való együttműködés érzelmi hátteréről, emiatt furcsának tűnhet, hogy egy olyan alapkő, mint az empátia fogalma félreérthető lehet. Fontos tisztázni jelentését és megnyilvánulását önmagunkban és mások felé, mert könnyen meglehet, hogy amit együttérzésnek szántunk, az tulajdonképpen csak önsorsrontást hordoz magában.
Fűszernövények a gasztronómiában

A fűszernövények fontos szerepet játszanak a gasztronómiában, a gyógyászatban és a kultúrában is. Mit érdemes tudni róluk?