A túl sok vitamin veszélyes!
- Dátum: 2019.05.10., 20:54
- Martinka Dia
- betegség, bevitel, bogyó, étrend-kiegészítő, fáradtság, fogyaszt, folsav, gél, gomba, gyógyszeradagoló, gyógyszertár, gyümölcs, káros, kiegyensúlyozott, kollagén, komplex, kovaföld, krém, kurkuma, mesterséges, multivitamin, napfény, óvatosság, rendszeresen, shake, sport, tápanyag, tápanyagszükséglet., terhesség, természetes, túlzott, tünetek, változatos, vas, vitamin, vitamin-túladagolás, vitamincsomag, vitaminhiány, zöldség, zsírban oldódik
Veszünk C-vitamint, meg D vitamint, B komplexet és omega 3-at. Kell még kollagén, kurkuma és egy kis multivitamin is, plusz D vitamin mellé. Szükség lesz hajra-bőrre-körömre is kosárba tenni valamilyen készítményt, de folsav sem árt, vastabletta is jöhet, egy kis magnézium az idegrendszernek, kalcium a csontoknak, kovaföldet rendelek, mert az mindenre jó. Vannak itt gyógyhatású gombák, akciós gyógyteák, glükozamin a porcokra, valami fogyókúrás shake és akkor a sportolók egyéb edzés előtti, alatti, utáni, helyetti étrend-kiegészítőiről, tablettáiról, poraikról, italaikról, géleikről és krémeikről még nem is tettem említést.
Az emberek többsége általában rendszeresen fogyaszt valamilyen mesterséges vitaminkészítményt. Ezzel nincs is semmi baj, azonban a túlzott vitaminbevitel ugyanolyan káros lehet, mint a vitaminhiány. Átlagos felnőtt esetében egy kiegyensúlyozott táplálkozás mellett nincs szükség extra vitaminbevitelre, mégis sokan túlvitaminozzák magukat és egy sor étrend-kiegészítőre beruháznak, gyógyszeradagolóikban pedig, - mint a színes cukorkák-, sorakoznak a tápanyagbogyók. Tavaszi fáradtságra hivatkozva sorra pakolják bevásárlókosarukba az étrend-kiegészítőket és rendelik neten az akciós vitamincsomagokat, pedig ezek túlzott fogyasztása komoly betegségeket okozhat.
A zsírban oldódó vitaminok estében rendkívül veszélyes felhalmozni a vitaminkészletet, a túlzott bevitel rendkívül káros lehet! Volt idő, mikor a gyógyszertárban dolgozó anyukámnak megpróbáltam elmagyarázni, hogy milyen vitaminokat is kellene szednie, s idegesített, hogy ő erre csak legyintett. Semmi szüksége ennyi félére, s utólag belegondolva, valóban úgy kell összeválogatni a tablettáinkat, hogy ne essünk túlzásokba.
Van, amit kúraszerűen szedünk, nem szabad folyamatosan, s van, amit inkább télen, mert nyáron nem fontos betárazni belőle, hiszen több gyümölcsöt, zöldséget eszünk, több napfény ér bennünket.
A multivitamin-készítmények és egyéb vitamintartalmú táplálék-kiegészítők fénykorát éljük. Ez csepeg a reklámokból, ez folyik a világhálón, reklámlevelekből köszönnek ránk a legújabb ajánlások, emaileken értesítenek minket a legfrissebb akciókról, kedvezményes vitamincsomagokról, emiatt is indokolt lenne a fokozott óvatosság. A túlzott A vitaminfogyasztásnak számtalan tünete lehet, a D vitamin túladagolása veseelégtelenséggel járhat, a B-vitamin - túladagolása növeli a rák kockázatát, a túl sok C-vitamin hasmenést okoz, meg kell gondolni alkalmazásuk időtartamát, mennyiségét, mikéntjét. Az E vitamint túladagolva fejfájás, emésztőszervi vagy szívbetegség, akár tüdőrák is lehet az eredmény. A túlzott vitaminszedés pedig gátolhatja más fontos anyagok felszívódását.
Nem attól vagyunk egészségesebbek, minél több színes kapszulát öblítünk le napközben. A kiegyensúlyozott, változatos étrendre kell törekedni, s terhesség, vagy szoptatás, betegség, esetleg fogyókúra esetén elgondolkodni a vitaminokon, bár ebben az esetben sem kell túlzásokba esni, s inkább természetes forrásokból fedezni a tápanyagszükségletet.
Népszerű adventi édességünk a grillázs
A karácsonyi vásárokban a forralt bor és a pirított mandula a sláger, de a gesztenye is elengedhetetlen finomság. A sült gesztenye zamatáról és a téli lélekmelengető italokról, az adventi konyhai aromaterápiáról nemrég írtunk oldalunkon, most a karácsonyi hangulat másik kedvencét említjük meg, a grillázst.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között?
Az étrend-kiegészítők jótékony hatásúak az emberi szervezetre, azonban e termékeknek nem tulajdonítható betegséget megelőző vagy gyógyító hatás. Mi a különbség a gyógyszer és az étrend-kiegészítő között? Melyiket válasszuk?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.