Menü

Ha tehetséges a gyerek…

Minden tanév végi kimerült, kiégett, agyonhajszolt pedagógus álma egy háromnapos továbbképzés. Hurrá. Újabb fejtágítás este hatig. Wifi kód nincs, internet nem lesz, #mindmeghalunk #mileszvelem #elmehetünkháromkor? A tanár a legrosszabb diák. Aztán mégiscsak kezdett körvonalazódni, hogy miért lesz jó nekünk ez a kis tréning.

A téma a tehetséggondozás, a tehetséges gyerekek felismerése, segítése, támogatása volt. Hogyan ismerjük fel a tehetséges gyermekeket, hogyan segíthetjük őt, egyáltalán ki számít tehetségesnek? Érdekes témára kerestük a választ.

Egy kiemelkedő képességű gyerek nagy büszkeség a szülőnek, öröm és kihívás az iskolának, a pedagógusnak, ugyanakkor hatalmas felelősség is, hiszen a tehetséges gyermekeknek, tehetségük kibontakozásában, gondozásában a szülőknek és tanáraiknak egyaránt segíteniük kell. Azonban miről ismerhető fel egy tehetséges gyerek? Mindenki jó valamiben, - szokták mondani. De az igazán tehetséges gyerekek mások, mint az átlag. Intelligenciájuk magasabb, kreatívabbak, kitartóbbak, érdeklődőbbek, sokat kérdeznek, többféle módszerrel keresnek többféle megoldást, elmélyülnek egy-egy területen, épp ezek miatt néha kissé különcnek is tűnnek. Talán, mert azok is.

Szülőként nyilván könnyen válunk elfogulttá, ha gyermekünk képességeiről van szó. Ez valamilyen szinten természetes és érthető. Azonban elsősorban a szülők feladata, hogy ha valóban tehetséges a gyermekük, akkor számára lehetőségeket mutassanak, hogy ki tudjon teljesedni és megvalósítsa önmagát. A szülő támogassa, keressen neki speciális iskolát, fogadjon magántanárt, járjon különórákra, készüljön versenyekre, szakemberekkel közösen szervezzék meg a gyermek fejlesztését. A tehetség jelei sokféle módon megmutatkoznak:

A tehetséges gyereknek nagy a szókincse. Sokat kérdez, gyorsabban tanul, jobb a memóriája, mint a többieknek. Kíváncsi, érdeklődő, nyitott. Sokáig és kitartóan koncentrál egy számára érdekes témára. Élvezi a problémamegoldást, megoldáskeresést. Élénk a fantáziája. Korán (4-5 éves korban) megtanul olvasni. Egy rendkívüli gyermek viszont gyakran nehezebben kezelhető, mint sok társa, azonban ha észrevesszük és megértjük a jeleket, segíthetjük őt tehetsége kibontakoztatásában.

A tehetséges gyerekek speciális oktatást, megkülönböztetett bánásmódot igényelnek, ugyanúgy, mint a magatartászavaros vagy sajátos nevelési igényű társaik, segítség nélkül ők sem tudják kibontakoztatni képességeiket. Ugyanúgy plusz figyelmet kell fordítani azokra a gyerekekre, akik felfelé térnek el az átlagostól, mint azokra, akik lefelé.

A tehetséget már óvodás vagy kisiskolás korban fel lehet és fel is kell ismerni. Ebben a szülőnek és a pedagógusnak, óvodapedagógusnak egyformán fontos feladata van. Reméljük, megtalálják a kiemelkedő gyerekek számára megfelelő tanulási és fejlesztési módszereket.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.