Élet a közösségi oldalakon kívül?
- Dátum: 2019.07.06., 07:49
- Martinka Dia
- adat, beszélgetés, chat, emberi kapcsolatok, face, függő, hagyományos, insta, kép, közösség, közösségi oldal, lájkvadászat, levelező rendszer, médiahasználat, nevelés., oktatás, online, poszt, pötyög, személyes, színtér, szippant, szokás, szókincs, technikai hiba, tér, tudatos
Van. Jelentem, van. Mármint élet a közösségi terek használatán kívül. Érdemes tenni egy próbát.
Nemrégiben akadozott a közösségi oldalak használata, a képfeltöltés nem működött, pár órára használhatatlanná vált néhány funkció. A levelező rendszerben az elküldött képek helyett szürke téglalapokat lehetett csak látni, és a közösségi oldalon sem töltődtek be a feltöltött fotók, a képek helyén pedig angol nyelvű címkék jelentek meg. Furcsa volt.
A problémát néhány óra alatt kijavították, azonban ez a kis technikai hiba rávilágított arra, mennyire életképtelenek néhányan a közösségi színtér folyamatos használata nélkül.
Te kibírod pár napig közösségi média nélkül?
Amióta mindenki folyamatosan a közösségi oldalakon lóg, teljesen tönkre mennek az emberi kapcsolatok. A személyes beszélgetéseinket online intézzük el pár szó használatával, szókincsünk leszűkül arra a 100 alapszóra, amit pötyögünk, mindent rövidítünk, mert körülményes hosszan írni. Ékezeteket többnyire nem használunk, mert csak „időpocsékolas” lenne telefonról, mikor gyorsan szeretnénk telefonról válaszolni.
A szókincs korlátozódik, a személyesség eltűnik, az iskolában szépen megtanult helyesírás megy a levesbe. Az írott sorok már szinte muzeális értékűek, a postai hagyományos levelezés végleg eltűnőben. Az apukám idejében szokásos „felülök a biciklimre és áttekerek a barátaimhoz beszélgetni” ősi hagyományt már rég leváltotta a „bekuckózok a szobámba és chatelek reggelig a többiekkel” szokásrend.
Nem mondom egy szóval sem, hogy az online közösségi tér haszontalan, ezt nem jelenthetjük ki, hiszen nagyon sok szempontot fel tudnék sorolni, amivel megkönnyíti az életet, de be is szippanthat és függővé tehet ez a világ.
Hosszan lehetne sorolni a közösségi oldalak pozitív tulajdonságait, hiszen gyorsan elérjük ismerőseinket, folyamatosan kapcsolatban lehetünk a barátainkkal, információt kapunk, tájékozódhatunk, azonban mindennek megvan az árnyoldala is: függőség, beszűkült szociális tér, emberi kapcsolatok tönkretétele, személyesség megszűnése, erőszakos tartalom, csalás, zaklatás. A közösségi tér gyorsan beszippanthat és észre sem vesszük, de már nem tudunk nélküle létezni.
Arról nem is beszélve, hogy minden adatunkat fokozott óvatossággal kell kezelni, felelősséggel kell(ene) posztolni, meggondolni milyen képeket teszünk ki az üzenőfalakra és meg kell tudni találni az egyensúlyt a személyes kapcsolatok és a chaten folytatott felszínesebb beszélgetések között. Az insta hosszúcombú, modell kinézetű szuperanyukáinak mindennapjairól posztolt képeket és a face felületén bemutatkozó ál világot, lájkvadászatot, ahol szinte senki sem a valódi arcát mutatja, pedig meg kell tudni különböztetni a valóságtól.
Léteznek már bizonyos országokban net elvonók is, ahol leszoktató foglalkozásokat tartanak a mobileszközökről és a közösségi médiahasználatról. Nagyon komoly tünet, ha az ember meztelennek érzi magát a mobilja nélkül, ezt pedig már kezelni kell. A közösségi média tudatos használata jelenthet megoldást. Ezt pedig csak megfelelő neveléssel és oktatással lehet elérni.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.