Menü

Élet a közösségi oldalakon kívül?

Van. Jelentem, van. Mármint élet a közösségi terek használatán kívül. Érdemes tenni egy próbát.

Nemrégiben akadozott a közösségi oldalak használata, a képfeltöltés nem működött, pár órára használhatatlanná vált néhány funkció. A levelező rendszerben az elküldött képek helyett szürke téglalapokat lehetett csak látni, és a közösségi oldalon sem töltődtek be a feltöltött fotók, a képek helyén pedig angol nyelvű címkék jelentek meg. Furcsa volt.

A problémát néhány óra alatt kijavították, azonban ez a kis technikai hiba rávilágított arra, mennyire életképtelenek néhányan a közösségi színtér folyamatos használata nélkül.

Te kibírod pár napig közösségi média nélkül?

Amióta mindenki folyamatosan a közösségi oldalakon lóg, teljesen tönkre mennek az emberi kapcsolatok. A személyes beszélgetéseinket online intézzük el pár szó használatával, szókincsünk leszűkül arra a 100 alapszóra, amit pötyögünk, mindent rövidítünk, mert körülményes hosszan írni. Ékezeteket többnyire nem használunk, mert csak „időpocsékolas” lenne telefonról, mikor gyorsan szeretnénk telefonról válaszolni.

A szókincs korlátozódik, a személyesség eltűnik, az iskolában szépen megtanult helyesírás megy a levesbe. Az írott sorok már szinte muzeális értékűek, a postai hagyományos levelezés végleg eltűnőben. Az apukám idejében szokásos „felülök a biciklimre és áttekerek a barátaimhoz beszélgetni” ősi hagyományt már rég leváltotta a „bekuckózok a szobámba és chatelek reggelig a többiekkel” szokásrend.

Nem mondom egy szóval sem, hogy az online közösségi tér haszontalan, ezt nem jelenthetjük ki, hiszen nagyon sok szempontot fel tudnék sorolni, amivel megkönnyíti az életet, de be is szippanthat és függővé tehet ez a világ.

Hosszan lehetne sorolni a közösségi oldalak pozitív tulajdonságait, hiszen gyorsan elérjük ismerőseinket, folyamatosan kapcsolatban lehetünk a barátainkkal, információt kapunk, tájékozódhatunk, azonban mindennek megvan az árnyoldala is: függőség, beszűkült szociális tér, emberi kapcsolatok tönkretétele, személyesség megszűnése, erőszakos tartalom, csalás, zaklatás. A közösségi tér gyorsan beszippanthat és észre sem vesszük, de már nem tudunk nélküle létezni.

Arról nem is beszélve, hogy minden adatunkat fokozott óvatossággal kell kezelni, felelősséggel kell(ene) posztolni, meggondolni milyen képeket teszünk ki az üzenőfalakra és meg kell tudni találni az egyensúlyt a személyes kapcsolatok és a chaten folytatott felszínesebb beszélgetések között. Az insta hosszúcombú, modell kinézetű szuperanyukáinak mindennapjairól posztolt képeket és a face felületén bemutatkozó ál világot, lájkvadászatot, ahol szinte senki sem a valódi arcát mutatja, pedig meg kell tudni különböztetni a valóságtól.

Léteznek már bizonyos országokban net elvonók is, ahol leszoktató foglalkozásokat tartanak a mobileszközökről és a közösségi médiahasználatról. Nagyon komoly tünet, ha az ember meztelennek érzi magát a mobilja nélkül, ezt pedig már kezelni kell. A közösségi média tudatos használata jelenthet megoldást. Ezt pedig csak megfelelő neveléssel és oktatással lehet elérni.

Távoli munkavégzés: mit jelent és hogyan csináljuk?

Remote, azaz távoli munkavégzés. Nem kifejezetten home office, de nem is távmunka. Munka Amerikában, az Egyesült Királyságban? Miről van szó, hogyan csináljuk jól a gyakorlatban, és milyen háttere van ennek a munkavégzésnek?

Zeneszeretők - A zenehallgatás előnyei és miértje

A velünk és bennünk élő zene már az emberiség kezdete óta a mindennapjaink része. Manapság sokan el sem tudják képzelni az életüket dalok nélkül, mindez nemcsak a hangulatunkra hathat pozitívan, hanem a saját és mások érzelmeinek megértésében is segíthet. Emellett pedig rengeteg pozitív emóció is kapcsolódik a zenehallgatáshoz.

Az internetes csalások veszélyei, megelőzése

Az internetes csalások egyre nagyobb kihívást jelentenek napjainkban, különösen a digitalizáció előrehaladtával sok áldozatot szednek az internetes, vagy éppen telefonos megtévesztések. Ennek formája lehet banki átverés, online vásárlásokkal való visszaélés. A probléma pedig összetett, hiszen nehéz megfogni a csalókat, a tényleges sérelem a virtuális térben történik meg, az áldozatok pedig sokszor önhibából esnek áldozatul. Azonban mit lehet tenni, mit tehet az egyén, és mit tesznek a hatóságok?

Az elengedés dinamikája

A szó,, amit nem szívesen mondunk ki manapság (ha egyáltalán kimondjuk), az a „feladom”. A neveltetésünk, egyáltalán a korszellem ellen való a vallomás, hogy én bizony most bedobom a törülközőt, nem küzdök tovább, vagy divatosan, eufemizálva az aktust: „elengedem” a problémát. A gyerekeinknek is azt tanítjuk, tartsanak ki, legyenek szívósak, eltökéltek, és ne veszítsék el soha, de soha a reményt.

Szeptember avagy a vakáció vége

A szeptember kezdete hasonlóan ikonikus, mint az év első napja. Az ősz beköszöntével még akkor is felvesszük a „valóság fonalát”, ha az időjárás még mindig nyárias, a gyerekeknek elkezdődik az iskola, az emberek újult erővel térnek vissza a munkába, új kihívások és friss hobbik után néznek. Az iskolában hozzászoktunk ahhoz, hogy az ősz kezdetével indul el ismét a tanév, és ez az élmény annyira belénk ivódhat, hogy felnőttként is gondolhatunk a szeptemberre új kezdetként, egyfajta nem hivatalos évkezdésként, amit az iskolából viszünk magunkkal.