Hízókúra? Hogy micsoda?
- Dátum: 2019.07.29., 08:00
- Martinka Dia
- anorexia, cikk, durumtészta, edzés, étel, étkezés, étrend, fehérje, fogyás., gyümölcs, hízás, hízókúra, kalória, kardió, konditerem, koplal, minőségi, mogyoróvaj, nyafogás, pékáru, pluszkilók, reggeli, rizs, súlyzó, szénhidrát, táplálkozás, teljes kiőrlésű, testfelépítés, tojás, vékonyság, zabkása, zöldség, zsírok
Pedig de. Bizony ám. Vannak, akik hízni szeretnének. A saját családomból is tudok rá példát mondani. Nem is könnyű elviselni azt a nyafogást, mikor a férjem egy tábla csokival a kezében sajnáltatja magát, hogy miért nem tud felszedni végre pár kilót… A mostanság annyira divatosan elnevezett táplálkozási típusok közül ő valószínűleg a fehérje, a szénhidrát és az egyensúlyi típus mellett a negyedik lenne valószínűleg, azaz az „ellenszenves táplálkozási típus”.
Tudom, ezt a cikket kevesebben olvassák majd, hiszen többen vagyunk, akik inkább fogyni szeretnének, pedig aki hízni szeretne, éppúgy nincs könnyű dolga, mint a fogyókúrázóknak. Higgyétek el, nagyon nehéz jól hízni. Hiszen a vékonyabb testfelépítésű emberek sem hájra, pocakra, zsíros combokra, vagy narancsbőrös hátsóra vágynak, tehát nem az „edd magad tele csokival” kezdetű gúnyos tanácsokra van szükség és nem is a „miért nem eszel többet?” jellegű ostoba kérdésekre. Esznek. Többet. Mégse sikerül. Lóg rajtuk minden. Nem találnak ruhát. Nem mernek strandra menni. Utálják a bikinit. Fáznak, rettenetesen fáznak. Sokszor. Minden alá garbót húznak. Anorexiásnak gondolják őket és azt hiszik, koplalnak.
42 kilós barátnőm egy ültő helyében vág be egy óriáspizzát és mégse látszik rajta. Valójában fogalmam sincs, hová tűnik el benne az a rengeteg kaja. És szeretne hízni. Igen. Hízni. Pluszkilókat szeretne. Egy kis formát. Nőies alkatot. Rövidnadrágot. Bikinit. Megvető pillantások nélkül. Oké tudom, mennyire bosszantó, mikor a szupervékony bombázó mellettem eszi a sültkrumplit a strandon (ez épp tegnap történt és annyira felbosszantott) de sokszor a genetika a vékony alkatúaknak is probléma.
Hogyan hízzunk egészségesen? Minőségi ételekkel?
A napot célszerű itt is több étkezésre bontani és több kalóriát elfogyasztani. Változatosan kell táplálkozni, az étrendben legyenek szénhidrátok, fehérjék, és rengeteg rost a normális anyagcseréért. Ha szeretne valaki, mondjuk 3000 kalóriát elfogyasztani naponta, akkor vegyünk magunkhoz 3 nagyobb étkezés alatt 600-650 kalóriát és 3 kisebb étkezés alatt 400-450-et. A reggeli szénhidrátokban és jó zsírokban dús fogás legyen, például egy zabkása gyümölccsel, magvakkal, mogyoróvajjal, vagy akár egy adag tojásrántotta teljes kiőrlésű, magvas kenyérrel, esetleg alacsony cukor tartalmú müzli, vagy házi készítésű granola tejjel, joghurtokkal. Tízóraira gyümölcsöt és teljes kiőrlésű pékárut lehetne fogyasztani, ebédre pedig sovány húsokat, halat, grillezett zöldségekkel és mellé egy jó adag basmati vagy barna rizzsel, vagy egy kiadós tésztaételt durumtésztával, vagy teljes kiőrlésű tésztával. Uzsonnára lehet túrót enni puffasztott rizzsel, vagy egy doboz natúr tonhalat abonettel, magvas pékáruval, vacsorára pedig lehet inni egy fehérjeturmixot, mellé csirkét, salátát, rizzsel, puffasztott rizzsel, vagy tonhalas tésztát, esetleg pizzát teljes kiőrlésű lisztből. Nassolnivalónak mogyoró, kesudió, vagy gyümölcs, esetleg cukormentes reformédességek, turmixok fogyaszthatóak.
Az egyoldalú étkezés itt sem követendő, tehát hiába hízhatna valaki attól, hogy egész nap péksüteményeket majszol, vagy csokit eszik, attól valószínűleg hamar tápanyaghiányos lenne, s az egészsége látná kárát. Sportolni a hízni vágyóknak is különösen fontos, azonban a kardió jellegű edzések, hosszú futások helyett konditermi edzés javasolt, súlyzó, saját testúlyos edzések, s az izomtömeg növelő edzések mellé nagyobb mennyiségű fehérjére és egészséges zsírokra van szükség.
A hízókúra legalább olyan nehéz, mint a fogyókúra. A türelem, az eltökéltség és az egészséges táplálkozás ugyanolyan fontos szempont a siker érdekében, mint amikor valaki fogyni szeretne.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?