Menü

Ételek, melyek öregítenek

Ha az egészséges életmód jegyében élünk (de akkor is, ha még nem) tudnunk kell róla, hogy léteznek alattomos kis ételek, amelyek öregítenek bennünket. Ha a diéták világa egyelőre hidegen hagy minket, akkor is érdemes tisztában lenni, mely élelmiszerek nehezítik fiatalságunk megtartását. Ha ezeket az ételeket minimálisra csökkentjük, vagy elkerüljük, esetleg kiiktatjuk, sokat tehetünk fiatalságunk megőrzéséért. Nézzük csak azt a listát!

A mókuskerék életünk, az a rengeteg idegeskedés, a stressz, a kialvatlan reggelek, az egészségtelen készételek, a környezetszennyezés, a szeretethiány, a mozgásszegény életmód és a függőségeink nem épp a fiatalságunkat támogatják. Gyorsan öregszünk. Ráncosodik a bőrünk, betegségekkel küzdünk, elhízottak leszünk, s a legdrágább krémektől, vitaminoktól, kezelésektől, programoktól várjuk a megoldást, pedig csak elég lenne arra figyelnünk, kerül a tányérunkra és a poharunkba, mennyit alszunk és mennyit idegeskedünk.

Az a bizonyos feketelista a feldolgozott, finomított ételekkel kezdődik, egészségtelen zsírokkal, fehér cukorral, hőkezelt ételekkel folytatódik. A sült krumpli, pizza, palacsinta, hamburger és a társaik hiába kísérői a gondtalan nyári strandolós napoknak, sajnos mind tocsog a zsírban, ami pedig bő olajban sült, árt a szépségnek, mert a túl sok telített zsírsav elősegíti a gyulladásokat, s pattanásokat, mitesszereket okozhat.

A cukor ráadásul még a bőr feszességéért is felelős kollagén szintjét is csökkentheti.

A rengeteg szénsavas üdítő csak fokozza a ráncképződést, az alkohol pedig rettentően savasít, árt a szervezetnek, a bőrnek. A mértéktelen kávéfogyasztás ráncosítja a bőrt, mert vizet von el a szervezetből. Ha ehhez elszívunk néhány cigit és nem pihenünk eleget, máris kiül az arcunkra és ott is marad. A sós élelmiszerek, például a húskészítmények, illetve a sózott nassolni valók vízvisszatartást idéznek elő, vizes puffadásokat, táskás szemeket okozhatnak, s ez sem épp fiatalos látvány, míg a túlzottan csípős, erős, fűszeres ételek kitágítják az ereket, amitől a bőr kevésbé tűnik feszesnek, s bőrpír jelenhet meg rajta.

Az alkohol esetében is a hangsúly a mértéken van. Egy kis mennyiség nem ártalmas, ha viszont valaki túllépi a határt, az számolhat azzal, hogy a túlzott alkoholfogyasztás miatt csúnyán és nagyon gyorsan öregedhet a bőre. Az energiaitalok negatív hatásairól már számtalan cikket írtunk, ahogy az egészségtelen ételek testünkre és alakunkra gyakorolt hatásairól is.

S vajon akkor mi a teendőnk ezekkel az ételekkel, italokkal?

Első és legfontosabb dolgunk tehát a feketelistás ételek elkerülése, kávéfogyasztás visszaszorítása, majd ezek helyettesítése vitamindús, tápanyagdús ételekkel, antioxidánsokkal, ásványi anyagokkal, elegendő folyadékbevitellel, a cigarettáról való leszokással és a lehetőségekhez mérten lassított munkatempóval, kevesebb idegeskedéssel, több pihenéssel. Amit nyerhetünk az pedig fiatalosabb kinézet, vitalitás, jobb immunrendszer, harmonikus családi élet, kellemesebb munkahelyi légkör. Veszítenivalónk is van természetesen. Néhány pluszkiló. Egy próbát azért megérne.

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.

Cseresznye szezon, használd ki!

Mindenki ismeri a cseresznyét, a gyerekek a fülükre akasztják, a felnőttek befőttet készítenek belőle. Érdemes sokat fogyasztani belőle, mert igencsak egészséges.

Hűsítő nyári koktélok

Hideg és ízletes smoothiek, könnyű turmixok, hűsítő limonádék, alkoholos és alkoholmentes koktélok – ezek kellenek nekünk nyáron a kánikulában!

Naptej kisokos

A naptej nem csupán a strandon hasznos – egész évben érdemes odafigyelni a fényvédelemre. Tudod, mit jelent az SPF, hogyan kell helyesen alkalmazni a naptejet, és milyen típust válassz a bőrtípusodhoz? Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk, hogy biztonságosan élvezhesd a napsütést.