Menü

A mérték az érték

A függő attól függő, hogy nem tud mértéket tartani. Ha ismerné a mértéket, meg tudna állni. Nincs megerőltető és a szervezetet kimerítő, pihenőnap nélküli edzés, HA tiszteletben tartjuk a szervezetünk jelzéseit és elfogadjuk, hogy mikor elég. Nincs baj a vitaminbevitellel és a tápanyagok, étrend-kiegészítők alkalmazásával, HA tisztában vagyunk azzal, mikor váltunk függővé, mikor szenvedünk orthorexiában. (orthorexia-nervosa= beteges egészségmánia. A szerk.) Az orthorexia egy olyan evési zavar, ami arról szól, hogy valaki kórosan, minden körülmények között, kényszeresen egészségesen táplálkozik. S a kulcsszó itt a „kényszeres” kifejezésen van. Olyannyira, hogy ha a beteg megsérti az általa betartandó szabályokat, hatalmas bűntudatot érez.

Amikor életmódot vált valaki, azt látom, hogy pár hónap, vagy év múlva hajlamos átesni a ló túloldalára, pedig a reformélelmiszereknek és étrend-kiegészítőknek, a mostanság divatos superfood elnevezésű ételeknek a fogyasztásával, használatával bizony mértéket kell tartani.

A szénhidrátcsökkentett, fehérjedús, vagy magas rosstartalommal bíró lisztkeverékek remek alternatívái a hagyományos fehér, finomított liszteknek, ám tudni kell azt, hogy nagyobb mennyiségű fogyasztás esetén – rosttartalmuknál fogva – „pucolják” a szervezetet, salaktalanítanak, pörgetik az anyagcserét, a rostok miatt gyakrabban látogathatjuk a mellékhelyiséget. A túl sok rost fogyasztása megterheli a szervezetet, ami alhasi, valamint szélgörcsök, illetve hasmenés formájában nyilvánul meg. Az édesítőszerek esetében ugyanezt a szempontot kell figyelembe vennünk, s nagyon komolyan venni a „nagyobb mennyiségben hashajtó hatású” figyelmeztetést, különben kellemetlen meglepetés érhet minket. (és fog is)

Épp ma olvastam, hogy az egekig magasztalt, - s valóban egészséges - chia mag allergiát okozhat, hasgörcsöket, felszívódási problémákat okoz, ezért napi 15 grammnál több chia mag fogyasztása ellenjavallt. Erről beszélek!

A túl sok vitamin sem használ. Bár a vízben oldódó vitaminok feleslege a vizelettel távozik, de ezeket sem tanácsos mértéktelenül bevinni szervezetünkbe, a zsírban oldódó vitaminok esetében pedig túladagolás is előfordulhat. Nagyon úgy tűnik, hogy egyfajta pszeudo-betegséget kreáltunk magunknak, amit a vitamingyártók, étrend-kiegészítőket forgalmazók, és az élelmiszergyártók csak tovább erősítenek bennünk. Mindenki szeret hinni a pirulák, csodakrémek, „varázsporok” mágikus erejében; ezeket bekapkodva úgy érezzük, teszünk valamit az egészségünkért. Nagy része pedig lehet, hogy – már bocsánat és tisztelet a kivételnek - szimplán csak placebo

Nemcsak a vitaminokkal adagolhatjuk túl magunkat, de a túlzott sportolás is betegség. Exorexiának hívják. Az exorexia általában az egészséges életmód keretein belül indul el, ám kinövi magát az egészségesnek nevethető keretekből és függőséggé válik, s ekkor már nagyfokú teljesítménykényszerről beszélhetünk.

Sajnos igaz, hogy a mai kor egyre inkább termeli a függőségeket, szenvedélybetegségeket, s elfedi a valódi értékeket és a mértékletességet. A függőségek kialakulásának oka pedig mindig az, hogy a függő embernek valamilyen tudat alatti rossz érzése, hiányérzete, stressze, szorongása van, amelyet valahogyan csökkenteni kell.

Martinka Dia

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!