Menü

Munkahelyi zaklatás

A munkahelyi zaklatás különösen nehezen definiálható és körülírható fogalom. Nemcsak fizikailag tapasztalhatjuk meg, és nemcsak férfi-női kapcsolatban. Ma már sokkal többféle impulzus meríti ki ezt a kategóriát. Egyre több helyen fordul elő, hogy az ügyfél az ügyintézővel, a vendég a vendéglátóval próbál kikezdeni. De az is zaklatás, ha valaki túl bizalmasan viselkedik egy munkahelyen, vagy szemmel láthatóan egy adott illető ellen dolgozik.

Nem érdemes annak sem lenni, aki a társát megpróbálja kitúrni a helyéről, akár személyeskedéssel, akár verbális bántalmazással. Ugyanis, bár ez hirtelen nem jut eszünkbe, de komoly mentális következményekkel járhat. Sokakon nem úgy jön ki a felelősség és a bűntudat érzése, hogy a tettet követően szorongást vált ki, hanem állandó frusztrációt okoz különböző helyzetekben, amely emlékeket idéz fel a cselekedeteikről. Ez a jelenség napokig, hetekig is elkísérheti és ezáltal gyötörheti az embert. Ráadásul titkon mindenki fél attól egy kis mértékben, hogy egyszer ő kerül a másik oldalra. Ez tovább táplálhatja a stresszt és frusztrációt bennünk.

Ha pedig mi vagyunk az áldozatai egy munkatárs vagy egy ügyfél, egy vendég zaklatásának, akkor nagyon nehéz helyén kezelni a szituációt. Az egyszeri felajánlkozás, az alkalmi megjegyzéstétel még nem minősül zaklatásnak, de felkavarhatja az embert. Ha viszont az impulzus tartósan megmarad, az szorongáshoz vezet. Ez a szorongás pedig leginkább munkaidőben, vagy az azt megelőző időkben lehet a legintenzívebb. Természetesen a probléma forrását kell megszüntetni ilyen esetben. Legjobb, ha megkérünk egy felettest, hogy szóban vagy akár írásban figyelmeztesse azt, aki zaklat minket, legyen az vendég/ügyfél, idegen, vagy dolgozó. Semmilyen körülmények között nem szabad azonban testi bántalmazással fenyegetőzni. Sosem tudhatjuk, hogy kit milyen szándék és cél vezérel, éppen ezért szinte biztosan nem tudunk a zaklató jó belátásában bízni. Ezért mindenképpen a kollégák segítségét kell kérnünk, akik kívülállóként többet tudnak tenni, mint mi érintettként.

Előfordulhat, hogy a kollegiális vagy főnöki beavatkozás nem segít, vagy nem opció, mert a zaklatás pont tőlük jön. Ilyenkor pedig olykor nem akad más lehetőség, mint váltani. A külvilág nem tudhatja, hogy pontosan mi zajlik bennünk, ezért a hozzánk közelállókhoz érdemes őszintének lenni, és megosztani velük az okokat, amelyek a kilépésre vezéreltek minket. Ők később így segítséget tudnak nyújtani nekünk.

Természetesen nem mindig hatalmas a baj. Előfordulnak félreértések, nézeteltérések, amelyeken túl lehet és túl is kell lépni. A munkahelyi zaklatás súlyos vád, ezért soha ne süssük rá olyanra, aki nem követett el semmit! Mindig meg kell vizsgálni a helyzeteket az ő szemszögéből is. Ítéletet hozni sokszor elhamarkodottan szoktunk, még az emberi kapcsolataink minőségét illetően is. Ez pedig meghatározhatja a tudatunkat és a lelkünk egészségét. Figyeljünk oda másokra, gondolkodjunk a cselekedeteink előtt, és kellő empátiával forduljunk társaink, ismerőseink és az ismeretlenek felé is, hogy a félreértéseket elkerüljük!

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Kristályok, amelyek segítenek a negatív energiák megóvásától

A kristályok valóban lenyűgöző eszközök lehetnek a negatív energiák elkerülésében és a belső egyensúly megteremtésében. Az alábbiakban összefoglalom a felsorolt kristályok főbb jellemzőit, és hogy hogyan segíthetnek a stressz és a negatív hatások kezelésében.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.