Menü

Munkahelyi zaklatás

A munkahelyi zaklatás különösen nehezen definiálható és körülírható fogalom. Nemcsak fizikailag tapasztalhatjuk meg, és nemcsak férfi-női kapcsolatban. Ma már sokkal többféle impulzus meríti ki ezt a kategóriát. Egyre több helyen fordul elő, hogy az ügyfél az ügyintézővel, a vendég a vendéglátóval próbál kikezdeni. De az is zaklatás, ha valaki túl bizalmasan viselkedik egy munkahelyen, vagy szemmel láthatóan egy adott illető ellen dolgozik.

Nem érdemes annak sem lenni, aki a társát megpróbálja kitúrni a helyéről, akár személyeskedéssel, akár verbális bántalmazással. Ugyanis, bár ez hirtelen nem jut eszünkbe, de komoly mentális következményekkel járhat. Sokakon nem úgy jön ki a felelősség és a bűntudat érzése, hogy a tettet követően szorongást vált ki, hanem állandó frusztrációt okoz különböző helyzetekben, amely emlékeket idéz fel a cselekedeteikről. Ez a jelenség napokig, hetekig is elkísérheti és ezáltal gyötörheti az embert. Ráadásul titkon mindenki fél attól egy kis mértékben, hogy egyszer ő kerül a másik oldalra. Ez tovább táplálhatja a stresszt és frusztrációt bennünk.

Ha pedig mi vagyunk az áldozatai egy munkatárs vagy egy ügyfél, egy vendég zaklatásának, akkor nagyon nehéz helyén kezelni a szituációt. Az egyszeri felajánlkozás, az alkalmi megjegyzéstétel még nem minősül zaklatásnak, de felkavarhatja az embert. Ha viszont az impulzus tartósan megmarad, az szorongáshoz vezet. Ez a szorongás pedig leginkább munkaidőben, vagy az azt megelőző időkben lehet a legintenzívebb. Természetesen a probléma forrását kell megszüntetni ilyen esetben. Legjobb, ha megkérünk egy felettest, hogy szóban vagy akár írásban figyelmeztesse azt, aki zaklat minket, legyen az vendég/ügyfél, idegen, vagy dolgozó. Semmilyen körülmények között nem szabad azonban testi bántalmazással fenyegetőzni. Sosem tudhatjuk, hogy kit milyen szándék és cél vezérel, éppen ezért szinte biztosan nem tudunk a zaklató jó belátásában bízni. Ezért mindenképpen a kollégák segítségét kell kérnünk, akik kívülállóként többet tudnak tenni, mint mi érintettként.

Előfordulhat, hogy a kollegiális vagy főnöki beavatkozás nem segít, vagy nem opció, mert a zaklatás pont tőlük jön. Ilyenkor pedig olykor nem akad más lehetőség, mint váltani. A külvilág nem tudhatja, hogy pontosan mi zajlik bennünk, ezért a hozzánk közelállókhoz érdemes őszintének lenni, és megosztani velük az okokat, amelyek a kilépésre vezéreltek minket. Ők később így segítséget tudnak nyújtani nekünk.

Természetesen nem mindig hatalmas a baj. Előfordulnak félreértések, nézeteltérések, amelyeken túl lehet és túl is kell lépni. A munkahelyi zaklatás súlyos vád, ezért soha ne süssük rá olyanra, aki nem követett el semmit! Mindig meg kell vizsgálni a helyzeteket az ő szemszögéből is. Ítéletet hozni sokszor elhamarkodottan szoktunk, még az emberi kapcsolataink minőségét illetően is. Ez pedig meghatározhatja a tudatunkat és a lelkünk egészségét. Figyeljünk oda másokra, gondolkodjunk a cselekedeteink előtt, és kellő empátiával forduljunk társaink, ismerőseink és az ismeretlenek felé is, hogy a félreértéseket elkerüljük!

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!