Természetes hallásjavító praktikák
- Dátum: 2019.09.09., 06:17
- Udvari Fanni
- egészség, érzékszerv, fokhagyma, fülcsepp, fültisztítás, halláscsökkenés, nagyothallás, öregedés, sport, vitamin
A halláscsökkenés legjellemzőbb, hétköznapi okai
Halláscsökkenés akkor lép fel, amikor probléma jelentkezik a fül struktúrájában, és a hallás természetes folyamatát valami meggátolja. A legfontosabb teendő felismerni a pontos okot, és megtalálni a megoldáshoz vezető utat. A leggyakoribb, hétköznapinak tűnő okok a következők.
Öregedés
Ahogy öregszik az ember, a fül struktúrája veszít a rugalmasságából, és a benne lévő kis szőrsejtek már nem reagálnak olyan jól a hanghullámokra.
Sportolj!
A sport jó hatással van a vérkeringésre, ami a hallás szempontjából is igen fontos. A legjobb, ha naponta legalább 30 percet mozogsz, legyen az akár csak egy tempósabb séta is, máris sokat tettél az egészségedért.
Fogyassz sok fokhagymát!
A fokhagyma is jó hatást gyakorol az érrendszerre, ezért érdemes napi szinten fogyasztanod. Jogos, ha ez nem szimpatikus az erőteljes szaga miatt, erre a problémára találták fel a tolerálhatóbb fokhagyma kapszulákat.
Milyen vitaminok segítik a hallást?
C-vitamin.
A C-vitamin antioxidáns, és mint olyan, segít megakadályozni a csigában található szőrsejtek károsodását. Közvetve is segít, hiszen erősíti az immunrendszert, aminek következtében sok betegséget védhetünk ki, ami a hallással is kapcsolatos.
E-vitamin.
Az E-vitamin szintén antioxidáns, emellett pedig a vérkeringést is javítja. Ennélfogva a belső fül szőrsejtjeihez futó erekben is élénkül a hatására a vérkeringés, aminek köszönhetően jobban fogunk hallani.
D-vitamin.
A D-vitamin a csontok épségéért, erősségéért felel, és csontok bizony a fülben is találhatók. Ha kevés van belőle, az csontritkulást, abnormális csontnövekedést jelenthet, és ha ez a belső fület is érinti, bizony károsodhat a hallás.
B12-vitamin.
Több tanulmányt is lehet találni arra vonatkozóan, hogy a B12 hiánya összefügg a zaj okozta halláskárosodásokkal. Ha elegendő B12-vitaminhoz jutunk, csökken a halláskárosodás, illetve konkrétan a fülzúgás kialakulásának esélye is. Ennek a vitaminnak a hiánya okozza az időskori halláscsökkenést is.
Fültisztítás profin
Az otthoni fültisztítás során csak a külső hallójáratokat szabad megtisztítani, a fül belsejébe ne nyúlkálj! Alapesetben a szervezet önmaga eltávolítja a fülzsírt, ám ha ez valami (például túl szűk hallójárat) esetén nem történik meg, akkor a felhalmozódott zsiradék halláscsökkenéshez vezethet. Ebben az esetben a fültisztítást mindenképp bízd fül-orr gégészre!
Szicíliai fülcsepp házilag
Pirít meg pár fokhagymagerezdet olívaolajjal. Nyomd össze ezután a fokhagymákat, hogy kinyerd a levét, amiből napi 1-2 cseppet cseppents a fülbe.
A nagyothallás szövődményei
A gyerekkori nagyothallásnak különösen a beszédfejlődés időszakában lehet káros következménye: ilyen esetben a gyerek nem tanul meg rendesen beszélni, fontos információkról marad le, nem tudja kellőképpen megismerni a világot. Amiatt, hogy a kicsik nem tudnak jól kommunikálni, elmaradnak a fejlődésben is. A felnőttkorban, főleg idős korban kialakuló halláscsökkenés oda vezethet, hogy az idősek rosszabb kommunikációja akár magányérzésüket is fokozhatja, erősítheti a páciensek depresszióra való hajlamát. Ez főleg akkor van így, ha a halláscsökkenésüket a környezet nem kezeli kellő türelemmel.
Annak érdekében, hogy továbbra is élvezhessük az élet hangjainak teljes spektrumát, tennünk kell valamit a legfontosabb érzékszervünk védelmében.
Szerző:Udvari Fanni
Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.