Menü

Környezettudatosság iskolaidőben

Manapság egyre több platformon találkozunk a klímaváltozás és környezetkárosodás témájával. A híradók, az újságok újabb és újabb jeléről számolnak be a globális felmelegedésnek. Mindemellett pedig rengeteg elrettentő képet láthatunk szeméthalmokról, eldobott műanyagról, egyszer használatos zacskókról, és arról a bolygónak egyáltalán nem tűnő dologról, amelyen ötven év múlva élnünk kell(ene). Riogatás ide vagy oda, akadnak még olyanok, akik szerint nincs probléma, és sajnos olyanok is, akik ezt a véleményt előszeretettel hangoztatják. Ha nem hiszel az efféle híreszteléseknek, és érdekel téged a Föld sorsa, akkor nagyon szerencsés vagy, mert nincs más dolgod, mint a szándékodat tettekre váltani. Ha diák vagy, sokkal több tetteddel válhatsz közvetlen környezeted hasznára, mint gondolnád. Íme, egy tízes lista, hogy mindig tudj valamit tenni!

Minden nap úton az iskolába szedj fel legalább 5 szemetet, és ezt tedd meg hazafelé is! Kevésnek tűnik, de sok kicsi sokra megy. Ráadásul ezzel elősegíted, hogy minél hamarabb észrevedd a hétköznapokban azt, ami nem illik a környezetbe, és el tudd távolítani. Ha ezt mindnyájan megtennénk, sokkal szebbek és tisztábbak lennének az utcáink.
Uzsonnás dobozban vidd magaddal a tízóraidat, ebédedet. Magyaráznom sem kell, hány nejlonzacskó felesleges használatát kerülöd így el.
Ültess növényeket minden héten, amikor az időjárás alkalmas! Nem muszáj a saját kertedbe, lehet egy elhanyagoltabb zöld részen is. A lényeg, hogy legyen még zöldebb!
Kifőzhető, kimosható kulacsban vinni vizet vagy teát, rengeteg műanyag üvegtől vagy fémdoboztól szabadítja meg a környezetünket.
Azért egy darab rendben tartott zacskó mindig legyen a táskádba, ha péksüteményt vagy gyümölcsöt vinnél haza. A zacskót rengetegszer felhasználhatod, nem kell minden vásárlásnál újat venni. Ha mégis újat kell venned, törekedj arra, hogy mindent egybe tudj pakolni.

Ne pazarold az ételt! Ez közvetlenül a túlfogyasztás-túlforgalmazás kérdésére hat. Ha mindenki csak egy picivel kevesebbet vásárolna, akkor a kisebb kereslet kisebb kínálatot eredményezne előbb-utóbb. Ráadásul az élelmiszerek kidobását sokszor egy-két kreatív ötlet felhasználásával el is kerülheted.
Cserélj tollbelet a tolladban ahelyett, hogy újat vennél. Megéri egyszer újratölthető tollra költeni, hiszen később ugyanazt a hüvelyt felhasználhatod.
Házilag főzött szappant használj a túlcsomagolt, vegyszeres szappanok és flakonos tusfürdők helyett. Szerencsére a piacokon elég sok helyen kaphatsz házi tejes vagy növényi szappant, ami nemcsak a bőrödnek tesz jót, de szintén egy csomó felesleges csomagolást spórol meg. Akár te is készíthetsz otthon szappant, az interneten rengeteg receptet találsz.
Lásd meg a lehetőséget a szemétben is! A gyümölcsök héja megfelelő a komposztba, a felvágottak és ételmaradékok még jók lehetnek állatok etetésére, a dobozok és papírok pedig kézműveskedés keretein belül is felhasználhatók.

Használj kevesebb energiát a telefonoddal, számítógépeddel, tévéddel! Az áramot csak akkor kapcsold be, ha az szükséges valamely eszköz működtetéséhez. Ne tölts túl semmit, és ne fogyassz feleslegesen energiát. Kis odafigyeléssel ezen is sokat tudsz spórolni.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.