Környezettudatosság iskolaidőben
- Dátum: 2019.09.10., 19:58
- Varga Ágnes Kata
- csomagolás, energia, gondolkodás, iskola, iskoláskor, klímaváltozás, kor, környezet, környezettudatosság, környezetvédelem, növény, palack, spórolás, tanács, tanév, termék, tipp, tudatosság, újrahasznosítás, vásárlás
Manapság egyre több platformon találkozunk a klímaváltozás és környezetkárosodás témájával. A híradók, az újságok újabb és újabb jeléről számolnak be a globális felmelegedésnek. Mindemellett pedig rengeteg elrettentő képet láthatunk szeméthalmokról, eldobott műanyagról, egyszer használatos zacskókról, és arról a bolygónak egyáltalán nem tűnő dologról, amelyen ötven év múlva élnünk kell(ene). Riogatás ide vagy oda, akadnak még olyanok, akik szerint nincs probléma, és sajnos olyanok is, akik ezt a véleményt előszeretettel hangoztatják. Ha nem hiszel az efféle híreszteléseknek, és érdekel téged a Föld sorsa, akkor nagyon szerencsés vagy, mert nincs más dolgod, mint a szándékodat tettekre váltani. Ha diák vagy, sokkal több tetteddel válhatsz közvetlen környezeted hasznára, mint gondolnád. Íme, egy tízes lista, hogy mindig tudj valamit tenni!
Minden nap úton az iskolába szedj fel legalább 5 szemetet, és ezt tedd meg hazafelé is! Kevésnek tűnik, de sok kicsi sokra megy. Ráadásul ezzel elősegíted, hogy minél hamarabb észrevedd a hétköznapokban azt, ami nem illik a környezetbe, és el tudd távolítani. Ha ezt mindnyájan megtennénk, sokkal szebbek és tisztábbak lennének az utcáink.
Uzsonnás dobozban vidd magaddal a tízóraidat, ebédedet. Magyaráznom sem kell, hány nejlonzacskó felesleges használatát kerülöd így el.
Ültess növényeket minden héten, amikor az időjárás alkalmas! Nem muszáj a saját kertedbe, lehet egy elhanyagoltabb zöld részen is. A lényeg, hogy legyen még zöldebb!
Kifőzhető, kimosható kulacsban vinni vizet vagy teát, rengeteg műanyag üvegtől vagy fémdoboztól szabadítja meg a környezetünket.
Azért egy darab rendben tartott zacskó mindig legyen a táskádba, ha péksüteményt vagy gyümölcsöt vinnél haza. A zacskót rengetegszer felhasználhatod, nem kell minden vásárlásnál újat venni. Ha mégis újat kell venned, törekedj arra, hogy mindent egybe tudj pakolni.
Ne pazarold az ételt! Ez közvetlenül a túlfogyasztás-túlforgalmazás kérdésére hat. Ha mindenki csak egy picivel kevesebbet vásárolna, akkor a kisebb kereslet kisebb kínálatot eredményezne előbb-utóbb. Ráadásul az élelmiszerek kidobását sokszor egy-két kreatív ötlet felhasználásával el is kerülheted.
Cserélj tollbelet a tolladban ahelyett, hogy újat vennél. Megéri egyszer újratölthető tollra költeni, hiszen később ugyanazt a hüvelyt felhasználhatod.
Házilag főzött szappant használj a túlcsomagolt, vegyszeres szappanok és flakonos tusfürdők helyett. Szerencsére a piacokon elég sok helyen kaphatsz házi tejes vagy növényi szappant, ami nemcsak a bőrödnek tesz jót, de szintén egy csomó felesleges csomagolást spórol meg. Akár te is készíthetsz otthon szappant, az interneten rengeteg receptet találsz.
Lásd meg a lehetőséget a szemétben is! A gyümölcsök héja megfelelő a komposztba, a felvágottak és ételmaradékok még jók lehetnek állatok etetésére, a dobozok és papírok pedig kézműveskedés keretein belül is felhasználhatók.
Használj kevesebb energiát a telefonoddal, számítógépeddel, tévéddel! Az áramot csak akkor kapcsold be, ha az szükséges valamely eszköz működtetéséhez. Ne tölts túl semmit, és ne fogyassz feleslegesen energiát. Kis odafigyeléssel ezen is sokat tudsz spórolni.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.