Hajhásszuk a boldogságot? - Az igazi függőség
- Dátum: 2019.10.04., 06:36
- Varga Ágnes Kata
- boldogság, cél, cselekvés, egészség, életmód, elme, érzelem, függőség, hasznos, káros, küzdelem, lélek, negatív, nehézség, optimista, pesszimista, pótcselekvés, pozitív, pszichológia, szemlélet, szenvedély, tanács, tárgy, test, tevékenység, tipp
Nagyon nehéz manapság sem túl optimistán, sem túl pesszimistának lenni, ha az életútunkról van szó. Hozzátartozik a személyiségvonásainkhoz az is, ahogyan a saját helyzetünket, céljainkra tekintünk. Ez a szemlélet határozza meg, hogy milyen lesz a személyiségünk az idő múlásával. A boldogság keresése, mint cél, minden életszakaszhoz hozzátartozik, mégis mindegyikben mást jelent, és teljesen másfajta attitűdök kapcsolódnak hozzá. Az érzést mindig más idézi elő, ráadásul eltérő intenzitással, és mi a rabjaivá válunk annak a kérdésnek, hogy vajon mi az, ami újra a fellegekben repíthet minket. A probléma csak az, hogy ez néha rendkívüli megszállottságot okoz, egészen addig, míg nem lesz más választásunk, mint valami alternatív lehetőséget találni.
Ezek az alternatív lehetőségek igen széles körből kerülnek kiválasztásra. Mindenkinek tükrözi kissé az ízlését, de tükrözi a társadalmi elvárásokat és a külvilág nyomását is. A függőségünk fajtája nagyon sokféle lehet, némelyik egészen egészséges szokásban merül ki, de sajnos akadnak igen károsak is. Ha most olvasod ezt a cikket és azt érzed, hogy nem neked szól, mert neked nincs is függőséged, akkor sajnos ellent kell mondjak a meggyőződésednek. Ugyanis mindannyian a rabjai vagyunk valaminek: egy érzelemnek, egy szokásnak, egy embernek, egy tárgynak, vagy akár egy tevékenységnek. Az, hogy mennyire kerít minket a hatalmába ez a dolog, az az akaraterőnkön, a felismerésünkön, a tudatosságunkon és az érzelmi állapotunkon is múlik. Éppen emiatt is olyan fontos, hogy tisztában legyünk a saját hangulatunkkal és a saját korlátainkkal is. Ezek ugyanis meghatározzák a mindennapos szokásainkat, amelyek egyébként nagyban igazodnak a függőségeinkhez.
Ha érzed, hogy nehéz a helyzeted, mert a hatalmában tart a függőséged, gondolkodj el, mi okozhatja. Ha elégedetlen vagy valamivel, tégy plusz erőfeszítéseket! Ha nehezen találod meg a boldogságot, vagy nem tudsz tiszta szívből örülni, keress hasznos feszültségoldási lehetőségeket, és törekedj szándékosan a pozitívabb szemléletre! Előbb-utóbb interiorizálódik ez a külső indítatású törekvés. Fogadd el, hogy emberként mindig is hajtani fog a boldogság és az elégedettség utáni vágy. Ettől függetlenül nem kell pótcselekvésekre, tárgyakra, személyekre és szokásokra kivetíteni a vágyainkat! Ne dobjuk el a hosszú távú boldogság lehetőségét ideiglenesen vigaszt nyújtó örömökért! Így kiszabadulhatunk a saját érzelmi csapdánkból, és találhatunk az életünkben valódi, belülről jövő, őszinte boldogságot nyújtó pillanatokat.
Varga Ágnes Kata
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.