Hajhásszuk a boldogságot? - Az igazi függőség
- Dátum: 2019.10.04., 06:36
- Varga Ágnes Kata
- boldogság, cél, cselekvés, egészség, életmód, elme, érzelem, függőség, hasznos, káros, küzdelem, lélek, negatív, nehézség, optimista, pesszimista, pótcselekvés, pozitív, pszichológia, szemlélet, szenvedély, tanács, tárgy, test, tevékenység, tipp
Nagyon nehéz manapság sem túl optimistán, sem túl pesszimistának lenni, ha az életútunkról van szó. Hozzátartozik a személyiségvonásainkhoz az is, ahogyan a saját helyzetünket, céljainkra tekintünk. Ez a szemlélet határozza meg, hogy milyen lesz a személyiségünk az idő múlásával. A boldogság keresése, mint cél, minden életszakaszhoz hozzátartozik, mégis mindegyikben mást jelent, és teljesen másfajta attitűdök kapcsolódnak hozzá. Az érzést mindig más idézi elő, ráadásul eltérő intenzitással, és mi a rabjaivá válunk annak a kérdésnek, hogy vajon mi az, ami újra a fellegekben repíthet minket. A probléma csak az, hogy ez néha rendkívüli megszállottságot okoz, egészen addig, míg nem lesz más választásunk, mint valami alternatív lehetőséget találni.
Ezek az alternatív lehetőségek igen széles körből kerülnek kiválasztásra. Mindenkinek tükrözi kissé az ízlését, de tükrözi a társadalmi elvárásokat és a külvilág nyomását is. A függőségünk fajtája nagyon sokféle lehet, némelyik egészen egészséges szokásban merül ki, de sajnos akadnak igen károsak is. Ha most olvasod ezt a cikket és azt érzed, hogy nem neked szól, mert neked nincs is függőséged, akkor sajnos ellent kell mondjak a meggyőződésednek. Ugyanis mindannyian a rabjai vagyunk valaminek: egy érzelemnek, egy szokásnak, egy embernek, egy tárgynak, vagy akár egy tevékenységnek. Az, hogy mennyire kerít minket a hatalmába ez a dolog, az az akaraterőnkön, a felismerésünkön, a tudatosságunkon és az érzelmi állapotunkon is múlik. Éppen emiatt is olyan fontos, hogy tisztában legyünk a saját hangulatunkkal és a saját korlátainkkal is. Ezek ugyanis meghatározzák a mindennapos szokásainkat, amelyek egyébként nagyban igazodnak a függőségeinkhez.
Ha érzed, hogy nehéz a helyzeted, mert a hatalmában tart a függőséged, gondolkodj el, mi okozhatja. Ha elégedetlen vagy valamivel, tégy plusz erőfeszítéseket! Ha nehezen találod meg a boldogságot, vagy nem tudsz tiszta szívből örülni, keress hasznos feszültségoldási lehetőségeket, és törekedj szándékosan a pozitívabb szemléletre! Előbb-utóbb interiorizálódik ez a külső indítatású törekvés. Fogadd el, hogy emberként mindig is hajtani fog a boldogság és az elégedettség utáni vágy. Ettől függetlenül nem kell pótcselekvésekre, tárgyakra, személyekre és szokásokra kivetíteni a vágyainkat! Ne dobjuk el a hosszú távú boldogság lehetőségét ideiglenesen vigaszt nyújtó örömökért! Így kiszabadulhatunk a saját érzelmi csapdánkból, és találhatunk az életünkben valódi, belülről jövő, őszinte boldogságot nyújtó pillanatokat.
Varga Ágnes Kata
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.