Granola, az egészséges reggeli - receptekkel
- Dátum: 2019.10.17., 19:39
- Sipos Zsófia
- aszalt szilva, dió, egészséges, egészséges reggeli, finom, granola, gyümölcs, joghurt, magvak, mandula, mazsola, müzli, tápláló, tej, zabpehely
A granola nem is olyan régen tört be a magyar piacra, azóta is töretlen a népszerűsége. A finom ropogós reggelinek senki sem tud ellenállni. Az elkészítésében pedig az a legjobb, hogy szabadon belerakhatunk bármit, amit szeretünk és kihagyhatunk mindent, amit nem!
Hozzávalók:
4 csésze zabpehely
2 csésze diákcsemege
1 evőkanál chiamag
ízlés szerint datolya és olajos magvak
ízlés szerint fahéj és mézeskalácsfűszerkeverék
1 csésze rizstej (vagy más növényi vagy hagyományos tej)
A hozzávalókat a felsorolt sorrendben keverjük össze egy nagy tálban. Melegítsük elő a sütőt 150 fokra, majd 10 percig süssük a tepsiben elrendezett granolát. 10 perc után forgassuk át és amikor már szépen átsült, készen is van!
Nyugodtan fogyasztható tejjel, joghurttal és sok sok gyümölccsel, nem feltétlenül reggelire, napközbeni nasinak is tökéletesen megfelel!
Müzliszelet
Inkább nassolnivaló, mint reggelire, de a müzliszelet így is nagyon tápláló lehet.
Hozzávalók:
25 dkg zabpehely
1 db nagyobb alma
2 db érett banán
1 evőkanál méz
15 dkg aszalt meggy
20 dkg mandula
10 dkg mazsola
3 evőkanál olaj
1 teáskanál fahéj
1 rúd vanília
Összetörjük a banánt és egy tálban hozzákeverjük az almát mézzel, olajjal, fahéjjal és a vanília kikapart magjával.
Ezt követően a mandulát megpirítjuk, majd miután kihűlt ledaráljuk. Az aszalt meggyet és a mazsolát is kisebbre vágjuk, majd mindezeket összekeverjük a többi hozzávalóval.
Melegítsük elő a sütőt 160 fokra, majd egy sütőpapírral kibélelt tepsibe nyomkodjuk bele egyenletesen a masszát. Körülbelül 15 perc alatt készre sütjük és kihűlve felszeleteljük.
Jamie Oliver müzlireceptje
A népszerű brit séf is előállt egészséges receptekkel, köztük müzlirecepttel is.
Hozzávalók:
20 g mandula
20 g kesudió
20 g makadámdió
20 g szezámmag
20 g napraforgómag
20 g lenmag
100 g aszalt gyümölcsök
400 g nagy szemű zabpehely
1 kávéskanál fahéj
Vágjuk nagyobb darabokra a dióféléket, amiket serpenyőben pirítsunk meg. Az aszalt gyümölcsöket is vágjuk fel kisebb darabokra. Majd a zabpehellyel keverjük össze őket, ízlés szerint hozzáadva a fahéjat. Az összekevert hozzávalókat egy jól zárható dobozba tegyük el, majd elővételkor reggelire tálaljuk joghurttal, friss gyümölcsökkel.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.