Menü

Okostelefon – okosgazdák?

Az okostelefonunk már szinte állandó társunk, segítőnk, titkárnőnk, memóriánk.

Emlékeztet a vízivásra, a mozgásra, a diétára, a feladatainkra, velünk van sport közben, nyomkodjuk munkahelyen, alvás előtt, majd azonnal ébredés után, evés közben, sajnos sokan még tilos módon vezetés közben is, vagy nem illendő módon színházban, moziban, előadáson, iskolában. Az okostelefonunk vigyáz ránk. De vajon mi vigyázunk az okostelefonunkra?

Egy friss felmérés szerint a magyarok fele nem védi megfelelően az okostelefonja kijelzőjét, s legalább minden harmadik felhasználónak egyszer már megrongálódott a készüléke. A kutatás tíz országban több mint háromezer fő részvételével zajlott, melyben több mint háromszáz magyar vett részt. A felmérésből kiderült, hogy a válaszadók közel 80 százaléka elvárná a gyártóktól, hogy kevésbé sérülékeny készülékeket fejlesszenek és dobjanak piacra.

Mert mi nyomkodjuk a nyári kánikulában, futunk vele a karunkra csatolva esőben, kint hagyjuk a napon órákig, esetleg többször leejtjük, majd rohanunk vele a szervízbe, vagy máris vesszük az újat. A legtöbb eszköz, legyen az laptop, telefon, tablet, vagy bármilyen kütyü, csak rendeltetésszerű használat és meghatározott működési körülmények között működik megbízhatóan. Nem vízben, párában, fülledt időben, napon hagyva.

A hőtágulás miatt a belső alkatrészek károsodhatnak, zárlatok is kialakulhatnak, aminek következménye lehet, hogy tönkremegy a készülék, a közvetlen napfény könnyen tönkreteheti a kijelzőt, amitől az olvashatatlanná válhat. Az nem jelent megoldást, ha letakarjuk eszközeinket olyan anyagokkal, amik nem szellőznek (pl. sok réteg ruha).

A számítógépeknek, laptopoknak sem tesz jót a hőség, igaz találták ki erre a hűtést, viszont nem árt figyelni arra, hogy a laptopot sose tegyük le olyan felületre, ahol nem tud szellőzni, például süppedős ágyra, párnára. Nemcsak a forróság, az esőzések sem használnak ezeknek a kütyüknek, ezért sem tanácsos futni mennem esőben úgy, hogy a telefont is magammal viszem. Az enyém sajnos nem vízálló, ha pedig víz kerül az eszköz belsejébe, az szintén okozhat zárlatot, vagy korróziót, ami akár teljesen tönkre is teheti a telefont.

Ha vízállónak is lenne hirdetve a telefonom, szerintem még akkor sem tenném ki extrém időjárási körülményeknek, jobb az óvatosság.

Van egy sokszor hallott trükk a telefonunk kiszárítására, azonban nem mondhatom ezt száz százalékosan hihető megoldásnak, de talán egy próbát szükség esetén megér: az átázott eszközt - természetesen kikapcsolt állapotban - és szétszedve tegyük száraz rizs közé. A rizs nagy hatékonysággal szívja fel a nedvességet, ilyenkor azért pár napig hagyjuk száradni az eszközt, majd reménykedjünk.

Manapság már nehezen tudjuk elképzelni az életünket mobiltelefon nélkül. sokaknak az a legnagyobb félelme, hogy elhagyja, ellopják, vagy illetéktelen kezekbe kerül, azonban nemcsak ezek a veszélyek fenyegetnek, hanem az is, hogy sorra tesszük tönkre drága okostelefonjainkat, pedig mindössze néhány rutinszerű mozdulattal, tudatos felhasználói gondolkodással megelőzhetnénk a kellemetlenségeket.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.