Menü

Teszteld a mikródat!

Az biztos, hogy ha az ember beleássa magát a mikrohullámú sütő használatának előnyei és hátrányai című témába, vagy utánanéz a mikrohullámú sütő ártalmainak, elolvassa az erre vonatkozó cikkeket és tanulmányokat, teljesen tanácstalanná válhat a használatát illetően.

Létezik élet mikrohullámú sütő nélkül, azonban tény, hogy sokkal könnyebb a használatával elvégezni apróbb konyhai teendőket, olvasztásokat, melegítéseket. Tízből kilenc háztartásban biztosan megtalálható ez a kedvelt konyhai eszköz.

A mikró egy olyan konyhai eszköznek készült, amely mikrohullám segítségével melegíti fel a beletett ételt vagy folyadékot.

A modern mikrohullámú sütők elvileg biztonságosak ma már, azonban mindig felmerül a kérdés, hogy mennyire veszélyesek ezek a készülékek, pláne, hogy bizonyos országokban jó ideje tilos mikrohullámú sütőket reklámozni.

A mikrohullámú sütők úgy melegítik fel az ételt, hogy az azt felépítő molekulákat rezgésre késztetik. A rezgés során a molekulák folyamatosan ütköznek egymással, a folyamat során pedig hő keletkezik. Ehhez sugárzás szükséges, a veszélyt pedig az jelentheti, ha ezek a hullámok a sütő nyílásain kijutnak a szabad térbe. Megnyugtató, hogy a mai modern mikrohullámú sütőknél az ilyen „szivárgásoknak” viszonylag kicsi az esélye, azonban bármennyire biztonságos is, lehetőleg ne ácsorogjunk a bekapcsolt készülék közvetlen közelében.

Hogy a mikrohullámú sütők enged-e ki magából sugárzást, egyszerű és gyors otthoni módszerrel ellenőrizhetjük. Ha a készülék jól szigetelt, akkor nem juthatnak be a rádióhullámok sem, ergo nincs térerő. A próbát úgy végezzük, hogy amikor a mikrosütő nincs üzem alatt, tegyük be a telefonunkat a mikrohullámú sütőbe, majd csukjuk be az ajtót. Ha a mobil hívásra megcsörren, az rossz jel, ugyanis ebben az esetben a mikró árnyékolása nem működik jól. A tesztet elvégzők között az eredmények vegyesek voltak és kiderült, hogy több tényező, például a mikrohullámú sütő kora is befolyásolhatja ezt a kísérletet.

A mikrohullámú sütőket a gyártók úgy alakították ki, hogy a mikrohullámok csak a bekapcsolt sütő terében legyenek jelen, s csak akkor, amikor a sütő ajtaja csukva van. A készülékek szivárgását mindig nemzetközi szabványok alapján tesztelik: nem érheti el a 0,005 wattot négyzetcentiméterenként a sütők külső felületétől számított 5cm-es távolságnál. A forgalomban kapható mikrohullámú sütők a szakértők szerint jóval a határérték alatt vannak, és nem jelentenek veszélyt az emberi egészségre, más vélemények szerint károsak, a benne melegített étel "sugározni" kezd, s akadnak olyanok is, akik szerint rákkeltő hatása van, szívritmuszavart vagy fejfájást okoz. A pro és kontra érveknek azonban se vége, se hossza, mindenki maga döntse el használ-e háztartásában ilyen készüléket, vagy óvatosságból kerüli. Megfontolandó.

Talán megnyugtató hír, hogy azért az sincs annyira közvetlen veszélyben az sem, akinek megcsörren a mikróba helyezett telefonja, mert nem kell számolni túl intenzív a sugárzással. Azonban az Egészségügyi Világszervezet vonatkozó tanácsai szerint csak a jól szigetelt készülék garancia az egészségügyileg teljesen biztonságos használatra. Az én mobiltelefonom mindenesetre sajnos megszólalt a mikróban.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.