Menü

FOGadd meg, hogy rendesen fogat mosol

A helytelen fogápolás, a rossz fogak, egy rossz tömés, elhalt fog, a fogászati gócok betegségeket okozhatnak. A gyulladások olyan problémákat okozhatnak, mint a hajhullás, ízületi panaszok, belgyógyászati és ideggyógyászati betegségek, bőr- vagy akár szemproblémák. A góckutatás, a helyes fogápolási szokások kialakítása rendkívül fontos.

Magyarországon sajnos a szájhigiénés állapotok aggasztóak. Az ajánlott fogkrémfogyasztás (12 tubus/ fő évente) helyett Magyarországon csak 2-3 tubust használunk el, a magyarok szájából pedig átlagosan tíz fog hiányzik. Mindez megelőzhető lenne, ha legalább félévente elmennénk fogorvoshoz, odafigyelnénk a fogápolásra és nem várnánk meg a panaszokat, tüneteket. Gyakran hallani tévhiteket, melyek megalapozatlanok, de töretlenül fenntartják őket.

A gyerekek esetében óriási tévedés például azt gondolni, hogy a fogápolás a tejfogak esetében szükségtelen. Ezzel egyrészt tévhitben élnek, másrészt nem szoktatják rá a kicsiket a fogápolás fontosságára, ráadásul pont abban a korban mulasztják el, amikor ezt meg kellene alapozni.

A rossz fogsor örökölhető?

Kényelmes kifogás erre hivatkozni, s igen költséges hozzáállás, ha legyintünk és alapos fogápolási szokások gyakorlása helyett kijelentjük, hogy nekünk így is-úgy is rossz fogsorunk lesz, mert ezt örököltük és kész. Nem igazán helytálló ez a gondolkodás.

Elég a szájvíz, vagy a rágógumi? Ha te is ezt gondoltad eddig, akkor ideje elkezdeni az alapos fogmosást, fogtisztítást. A rágógumi nem elég, a szájvíz jó ötlet, de csak fogmosás és akár fogselyemhasználat utáni befejező mozzanatként.

A szájvíz kellemes leheletet biztosít, Ez igaz, ám ez a kellemes érzés nem azt jelenti, hogy tiszták is a fogaink. A fogakon képződő lepedéket csak fogkefe képes megfelelően megtisztítani.

A fogfehérítés ártalmatlan? Majdnem hanyatt esett a fogorvosom, mikor ezt a kérdést meghallotta tőlem, hiszen ez sem igaz. Nekem azt mondta: mindennek van kockázata, így a fogfehérítésnek is. A fogfehérítés kémiai folyamat, nem olyan tartós és megsértheti a fogzománcot.

Elég félévente fogkefét váltani. Nos, aki nem használja, annak biztosan. Aki használja, az kéthavonta vagy akár havonta is vehet egy új fogkefét, ugyanis erősen csökken egy idő után a tisztító hatása.

Sokan nem tudják, de a nyelvünket is meg kell tisztítani, méghozzá úgy, hogy óvatosan sikáljuk le a fogkefével. Némelyik fogkefének van egy kifejezetten erre a célra szolgáló, érdesebb felülete is, használjuk rendszeresen.

A helyes fogápolás tehát kisgyermekkorban kezdődik, méghozzá minél korábban és tudatosabban, következetesebben, annál jobb. Rendszeres fogászati szűrés mellett, naponta legalább kétszer alaposan meg kell tisztítani, a fogközöket fogselyemmel, s máris sokat tettünk fogaink épsége érdekében. A mérsékelt édességfogyasztás, dohányzás és alkoholfogyasztás, kávé, - és teaivás pedig elengedhetetlen, ha nem szeretnénk ápolatlan, elszíneződött, beteg fogakat.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.