A túledzésről valójában
- Dátum: 2019.12.03., 04:36
- Udvari Fanni
- állandóság, alvászavar, edzés, étvágytalanság, fáradékonyság, intenzitás, önfejlesztés, periodizált, pihenés, regeneráció, terhelés, túledzés
A túledzés egy folyamat, nem pedig egyetlen túlpörgetett edzés következménye. Tehát hiába darálsz le bicepszre 30 sorozatot egy edzés alatt, attól még nem leszel túledzett. Ezt mondjuk okos ötletnek sem nevezném, viszont túledzeni még nem fogod magad vele.
Ez a jelenség maga annyit tesz, hogy az izmaidat (de főleg az egész szervezeted, tehát mindhárom rendszert) akkora sokknak teszed ki, amiből aztán nem tud regenerálódni a következő edzésig, ahol aztán megint szétbombázod magad. Nagyon hamar be tudja így mondani a tested az unalmast, hiszen ez könnyen egy ördögi körré válhat, különösen kezdőknél: edzésről edzésre gyengülsz, viszont az egódat ez nagyon piszkálja, így az eddigi súlyokkal és ismétlésszámokkal dolgozol. Illetve csak dolgoznál, mert hát valljuk be, ez így inkább erőlködés lesz mint sem hatékony izommunka.
Olyan állapot, amelynek során csökken a teljesítőképesség, és csökkennek a mozgósítható tartalékok. A túledzettség kialakulásának hátterében mindig a terhelés és a terhelhetőség közötti aránytalanság áll.
Valamennyien rendelkezünk valamilyen pillanatnyi teljesítőképességgel. Ezt a terhelhetőségi szintet a pillanatnyi edzettségi állapoton túl számtalan a sportedzéstől független, külső tényező is befolyásolja. (hivatásbeli elfoglaltságok, család, magánélet, lappangó betegségek, elégtelen alvás vagy táplálkozás stb…)
Ha az edzésterhelés jelentősen és rendszeresen meghaladja ezt a szintet, előáll a túledzettség jelensége.
A túledzettségre utaló jelek:
– Fáradékonyság
– Alvászavar
– Étvágytalanság
– Gyorsult nyugalmi pulzus
– Fejfájásra való hajlam
– Ingerlékenység
– Zavart mozgáskoordináció stb.
A túledzés megelőzése érdekében tartsuk szem előtt a következőket:
– A legfontosabb feltétel a szakszerű edzéstervezés és edzésvezetés (edzésperiodizáció).
– Kerüljük az egyhangú, száraz, monoton edzés vezetést. Az edzés legyen változatos, sokrétű és nyújtson igazi élményt.
– Nagy szerepe van a túledzés elkerülésében a közvetlen személyi környezetnek, a megfelelő életkörülményeknek és a szociális feltételeknek.
– Kerüljük a nagy terhelések halmozását.
– Ügyeljünk arra, hogy az edzések közötti regeneráció megfelelő minőségű legyen. Aludjunk eleget és fordítsunk gondot a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálkozásra.
Ha véletlenül mégis kialakulna a túledzés, végezzünk könnyített edzéseket. Kerüljük a túlságosan intenzív terhelést nyújtó órákat. Csökkentsük a heti edzésszámot, és az edzések legyenek színesek, változatosak. Végezzünk olyan könnyebb edzést, amit eddig még nem, vagy csak nagyon ritkán próbáltunk. Igyekezzünk magánéletünket is kissé nyugodtabb mederbe terelni, és olyan körülményeket teremteni, amelyek kedveznek a pihenések és regenerációnak.
A periodizált edzés számos variációs lehetőséget kínál, ami fontos a legjobb eredményhez. Tartalmaz kemény edzéseket, de ezekhez megfelelő mennyiségű pihenőidőt is biztosít.
Szerző :Udvari Fanni
Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban
Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.
Zokniban aludjunk vagy ne?
Van, aki el sem tudja képzelni, hogy éjszakára is zoknit viseljen, míg más a legnagyobb melegben sem tud másképp elaludni (jelen). Vajon milyen hatással van az egészségre a zokniban, fehérneműben alvás?
Mesterséges intelligencia és az idősebb generációk
A mesterséges intelligencia, rövidítve csak MI technológiák rohamos fejlődése nem csupán a fiatal generációk életét formálja át, hanem egyre inkább befolyásolja az idősebb korosztály mindennapjait is. Az olyan lehetőségek, mint a digitális-, adminisztratív asszisztensek, az öngyógyászati rendszerek hatalmas előnyöket nyújtanak az idősebb generáció számára is.
Melyek a legjobb meditációs gyakorlatok kezdőknek?
A meditációs gyakorlatok hatékonyan csökkentik a stresszt és a szorongást az elme és a test megnyugtatásával. A jobb összpontosítás és koncentráció kéz a kézben jár a következetes meditációs gyakorlattal.
Le tudjuk tenni a telefont?
Ma, amikor már majdnem mindenki okoseszköz-függő, social media – fan vagy minimum órákat lóg a temun (jelen!), a közösségi oldalakon vagy az Xbox játékokon, akkor feltenném a kérdést: le tudjuk tenni a telefont bármikor? Egyáltalán: hogyan tudunk viszonylag könnyen és fájdalommentesen lemondani az okostelefonunkról?