Menü

Futófelszerelés

A hobbifutáshoz igazából a futócipőn kívül nem kell egy bőröndnyi drága, márkás holmi. Kocogni egy kicsit egy „susogós” mackónadrágban is éppúgy lehet, mint színeiben harmonizáló, komplett, márkás futóruházatban. Azonban amikor komolyabb szinten űzzük ezt a sportágat, vagy versenyre készülünk, esetleg az életünk fontos részévé válik, akkor bizony a futócuccokra képesek vagyunk többet költeni, mint a hétköznapi ruházatunkra.

Bizony a legdrágább cipőm, a futócipőm, többet ér, mint az összes többi együttvéve. Nem kötelező divatbemutatót tartani a városnak futás közben, de van jónéhány olyan kiegészítő, ami komfortosabbá teszi a sport élményét.

Kicsit kedvet kap az ember a mozgáshoz, ha megfelelő futófelszerelés és ruházat közül válogathat. Én a holmijaim nagy részét - futócipőn kívül minden mást – turikból szerzem be, nincs azzal sem baj, ha úgy, akkor úgy. Sok márkás cuccom van a sarki használtruha üzletből, nekem teljesen megfelel.

A legfontosabb kiegészítő egyértelműen a futócipő, de szintén nagyon fontos, hogy minden időjáráshoz legyen megfelelő ruházatunk. Tehát legyen egy esős időre alkalmas vízálló futófelső, legyen aláöltöző és vastagabb futófelső a hideg napokra (túlöltözést és mellényt, meg egy sor felesleges réteget kerüljük el, nincs rá szükség és káros is, hiszen beleizzadunk és megfázunk). Rossz idő nem létezik, csak nem megfelelő futóöltözet! Futósál, vagy csősál és sapka meg kesztyű is fontos a téli szabadtéri futásoknál, ezekből én jó meleg termo anyagút veszek, de semmiképp se kötött vastag sapkát, abba szintén beleizzad az ember és vizes fejjel kint futkosni, ismét a megfázás veszélyét rejti.

Nyáron elég egy könnyű, rövid futónadrág és világos színű póló (trikót nem javaslom, könnyen leég az ember válla), illetve sosem futok nyáron árnyékot adó napellenzős sapka nélkül, amely jó esetben szintén világos színű. Ha este futunk vagy korán és még sötét van, nem szabad elfeledkezni a láthatósági kiegészítőkről. A láthatósági mellény vagy világító öv ilyenkor elengedhetetlen. Használok nem túl régóta fejlámpát és mindig van a karomon valami villogó.

Sok esetben a futóruházatok tartalmaznak beépített láthatósági csíkokat, érzékelőket, de ebben ne bízzunk 100%-ig, inkább tegyük magunkat láthatóbbá az autósok számára.

Sokan töltenek a telefonjaikra futóapplikációt, ezzel nyomon tudod követni és tárolni az edzéseket, vagy megosztani futóteljesítményed. Ha van futóórád, az is sokat segít, hiszen segítségével láthatod a pulzust, aminek nyomon követése és kontrollálása az én véleményem szerint kulcsfontosságú a futásainknál. Ha komolyabb szinten űzöd ezt a sportot, érdemesebb beruházni egy futóórára.

Én magam szeretek zenével futni, más épp a csendet, a természet hangjait élvezi, kinek mi számít kikapcsolódásnak, egy fülhallgató számomra megkönnyíti az edzést, szinte észrevétlenebbül telik az edzéssel töltött idő.

Elég sok mindent magamra tudok pakolni egy hosszú futásnál, lehet kissé nevetségesen hangzik, de bizony a fent leírtakon kívül még magamra tépőzárazok egy kulcstartót és egy zsepitartó rekeszt is, mert tudom, hogy ezeket is magammal kell vinnem. Telefontartó tok is kerül a karomra, de léteznek kompakt futó övtáskák is, amibe kulacsot, géleket, vitaminokat, müzliszeletet is el tudok rejteni.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.