Menü

Vegyél egy nagy levegőt

Nem véletlenül mondják, hogy különböző légzőgyakorlatokkal a szorongásunk, idegességünk mértékét csökkenthetjük, levezethetjük vagy csillapíthatjuk a stresszt, és lenyugtathatjuk magunkat. A relaxációs gyakorlatok alapja a helyes légzéstechnika. Sajnos az emberek nagy része ezt felületesen kezeli, és légzésük közben tüdőtérfogatuknak csak egy részét használják ki. Ennek következménye pedig fáradtság, feszültség, idegesség.

A relaxációs légzőgyakorlatok annak köszönhetik népszerűségüket, hogy szinte bárhol elvégezhetőek, egyszerűek és szinte azonnal érezhetjük a megnyugtató hatásukat. Helyezkedjünk el kényelmesen, egyenes háttal, hunyjuk be a szemünket, relaxáljunk és gondoljunk pozitív dolgokra.

Kilégzéskor próbáljuk meg teljesen kiüríteni a tüdőnket, hasunk behúzásával pedig segítsük a kilégzést. A szobát, ahol a relaxációs légzőgyakorlatokat végezzük, alaposan szellőztessünk ki.

A nyelvet a szájpadlásra kell helyezni, majd 5ig lassan számolva az orron belélegzünk és 10-ig számolva bent tartjuk a levegőt, majd mintha egy gyertyát fújnánk el, lassan visszaszámolva fújjuk ki a levegőt.

Ezt ismételjük meg háromszor egymás után, s hihetetlen mértékben segít ellazulni, megnyugodni.

A gyakorlatsor bármikor bevethető, ha hirtelen fellépő izgalom, vagy idegesség esetén szeretnénk kicsit lecsillapodni, gyors megnyugvást keresni.

Az úgynevezett pranayama jóga egyik alapvető módszere arra, hogy egyensúlyt teremtsen a légzésünkben, amikor nagyon sokat stresszelünk, és szeretnénk valahogy levezetni a feszültséget. Ahhoz, hogy az idegrendszerünk megnyugodjon, először a légzésünket kell uralni és megnyugtatni. Lefekvés előtt, az alvás megkönnyítésére is nagyon hatásos a légzésterápia.

Egyébként a levegővételt is lehet rosszul csinálni, hiszen nem mindig figyelünk erre tudatosan.

Szakemberek szerint legjobb orron át venni a levegőt, hiszen az orrunkon történő légzés megszűri a levegőt a szennyeződésektől. Szájon át történő légzés a nagy hidegben sem ajánlott, nem tesz jót a tüdőnek. Szabadban történő sportoláskor is erre törekedjünk, bár nem mindig lehet betartani, olykor szájon át történő levegővétel szükséges.

A hasi légzés jótékony hatásáról is essen szó. Egészségesebb, mint a mellkasi légzés. Ha figyelünk arra, hogy ezt betartsuk, sokkal energikusabbak lehetünk.

Érdemes a neten relaxációs hanganyagokat, meditációs zenéket keresni és hallgatni, segítik az ellazulást, ami azt hiszem, mai rohanó mókuskerék szerű felgyorsult világunkban, talán napi szinten javasolt lenne.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.