Menü

Vegyél egy nagy levegőt

Nem véletlenül mondják, hogy különböző légzőgyakorlatokkal a szorongásunk, idegességünk mértékét csökkenthetjük, levezethetjük vagy csillapíthatjuk a stresszt, és lenyugtathatjuk magunkat. A relaxációs gyakorlatok alapja a helyes légzéstechnika. Sajnos az emberek nagy része ezt felületesen kezeli, és légzésük közben tüdőtérfogatuknak csak egy részét használják ki. Ennek következménye pedig fáradtság, feszültség, idegesség.

A relaxációs légzőgyakorlatok annak köszönhetik népszerűségüket, hogy szinte bárhol elvégezhetőek, egyszerűek és szinte azonnal érezhetjük a megnyugtató hatásukat. Helyezkedjünk el kényelmesen, egyenes háttal, hunyjuk be a szemünket, relaxáljunk és gondoljunk pozitív dolgokra.

Kilégzéskor próbáljuk meg teljesen kiüríteni a tüdőnket, hasunk behúzásával pedig segítsük a kilégzést. A szobát, ahol a relaxációs légzőgyakorlatokat végezzük, alaposan szellőztessünk ki.

A nyelvet a szájpadlásra kell helyezni, majd 5ig lassan számolva az orron belélegzünk és 10-ig számolva bent tartjuk a levegőt, majd mintha egy gyertyát fújnánk el, lassan visszaszámolva fújjuk ki a levegőt.

Ezt ismételjük meg háromszor egymás után, s hihetetlen mértékben segít ellazulni, megnyugodni.

A gyakorlatsor bármikor bevethető, ha hirtelen fellépő izgalom, vagy idegesség esetén szeretnénk kicsit lecsillapodni, gyors megnyugvást keresni.

Az úgynevezett pranayama jóga egyik alapvető módszere arra, hogy egyensúlyt teremtsen a légzésünkben, amikor nagyon sokat stresszelünk, és szeretnénk valahogy levezetni a feszültséget. Ahhoz, hogy az idegrendszerünk megnyugodjon, először a légzésünket kell uralni és megnyugtatni. Lefekvés előtt, az alvás megkönnyítésére is nagyon hatásos a légzésterápia.

Egyébként a levegővételt is lehet rosszul csinálni, hiszen nem mindig figyelünk erre tudatosan.

Szakemberek szerint legjobb orron át venni a levegőt, hiszen az orrunkon történő légzés megszűri a levegőt a szennyeződésektől. Szájon át történő légzés a nagy hidegben sem ajánlott, nem tesz jót a tüdőnek. Szabadban történő sportoláskor is erre törekedjünk, bár nem mindig lehet betartani, olykor szájon át történő levegővétel szükséges.

A hasi légzés jótékony hatásáról is essen szó. Egészségesebb, mint a mellkasi légzés. Ha figyelünk arra, hogy ezt betartsuk, sokkal energikusabbak lehetünk.

Érdemes a neten relaxációs hanganyagokat, meditációs zenéket keresni és hallgatni, segítik az ellazulást, ami azt hiszem, mai rohanó mókuskerék szerű felgyorsult világunkban, talán napi szinten javasolt lenne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.