Menü

Cukorfüggőség árulkodó jelei

Az orvosok és a táplálkozási szakértők jó ideje sulykolják már az emberekbe, hogy mennyire fontos lenne csökkenteni a mindennapi cukorfogyasztást. A cukorfüggők többségének azonban addig nem tűnik fel, hogy baj van, amíg észre nem veszi magán egészségtelen étrendje hátulütőit.

Gyakran vagy fáradt

A cukor az agy „üzemanyaga”. Amikor a cukros ételeket „túladagolod”, az módosíthatja az agy azon a részét, amely ellenőrzi, mennyit is eszel. De elveszi az energiád, csökkenti a gondolkozás hatékonyságát, és csökken a koncentrációképességed is.

Zugevés

Igen, nem csak zugivászat létezik. Bárki ehet cukros ételeket egészségtelenül, de ez még nem jelenti azt, hogy cukorfüggő lenne. Ám ha gyakran elveszted a kontrollt, ha többet eszel annál, mint amennyit szándékoztál és ezt még titokban is csinálod, ott már baj van. Főleg, mert utána az érzéstől – és az ételtől is – rosszul érzed magad, kezdj el gyanakodni, és felismerni a helyzetet!

Indokolatlan puffadás

Az egyik legáltalánosabban ismert cukortípus a gyümölcscukor. Ez található pl. az almában, az őszibarackban, de ugyanígy az édesítőkben is, mint amilyen például a magas gyümölcscukor tartalmú kukoricaszirup. Sajnos a fruktóz a szervezet számára egy nehezen emészthető anyag, ezért okoz felfúvódást, puffadást.

Csökkent immunrendszer

A túl magas cukorszint gyengíti a szervezet védekezőképességét. Ennek oka, hogy az immunrendszer 70 %-a az emésztőrendszerben található, működését az egészséges bélbaktériumok támogatják. A cukorban bővelkedő étkezés a káros bélbaktériumok és gombák fejlődését segíti elő, ami negatívan befolyásolja a védekezőrendszert.

Mindig többre és többre vágyunk

Ha úgy érezzük, hogy az édesség iránti vágyunk kielégíthetetlen, az jó eséllyel a kezdődő függőség jele. Mivel tolerancia alakul ki, az igényeket mindig nagyobb mennyiséggel tudjuk csak kielégíteni.

Mi a függőség?

A függőség hivatalos meghatározása szerint, kémiailag függünk egy anyagtól, ha a következő tünetek közül legalább hármat tapasztalunk tizenkét hónap alatt:

1. Megnövekedett tolerancia: egyre több kell belőle, hogy elérjük ugyanazt a hatást.

2. Elvonási tünetek: jelentős negatív hatás, ha abbahagyjuk.

3. Túlzott használat: többet fogyasztunk, mint amennyit kellene, vagy normális lenne.

4. Önkontroll elvesztése: a viselkedésünket az anyag befolyásolja.

5. Kivételes erőfeszítés a megszerzésére: túlmutat azon, ami ésszerű lenne, hogy hozzájussunk.

6. Túlzott prioritás: használatát előbbre vesszük más fontosabb dogok helyett.

7. A negatív következmények figyelmen kívül hagyása: a folytatólagos használat a negatív következmények ellenére.

Egyél fehérjét!

Az éhség megfoszt attól, hogy ellenállj a cukor iránti vágynak. Egyél fehérjét! Ez egyszerű módja annak, hogy megfékezd a sóvárgásod. A magas fehérjetartalmú ételek lassabban emésztődnek meg, ezért a telítettség érzete tartósabb. A protein nem emeli meg a vércukorszintet, ahogyan a cukrok és a finomított szénhidrátok. Válassz egészséges proteinforrásokat (például sovány csirke, alacsony zsírtartalmú joghurt, tojás, dió vagy bab).

Egyél rostot!

A rostok mindig segítik a teljes értékű, helyes táplálkozás kialakítását. A magas rosttartalmú ételek sok energiát adnak, és nem okoznak ingadozást a vércukorszintben. Így nem fogod éhesnek érezni magad étkezés után. Fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát! Bónusz: a rost véd a szívbetegségektől és bizonyos rákos megbetegedésektől is.

Amikor először csökkented a cukor mennyiségét, elvonási tüneteket tapasztalhatsz. Lehet, hogy fáradt leszel, kedvetlen vagy ingerült. De ezek az érzések nagyon rövid életűek. A tudat, hogy hamarosan megszabaszulsz a cukorfüggőségtől, és elindulsz egy egészségesebb élet felé, elegendő motiváció.

Szerző: Udvari Fanni

Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek

Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?

Távoli munkavégzés: mit jelent és hogyan csináljuk?

Remote, azaz távoli munkavégzés. Nem kifejezetten home office, de nem is távmunka. Munka Amerikában, az Egyesült Királyságban? Miről van szó, hogyan csináljuk jól a gyakorlatban, és milyen háttere van ennek a munkavégzésnek?

“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”

Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.

A narancs jótékony hatásai

Ha a narancs előnyeiről van szó, mindenkinek az ugrik be, hogy ez az élénk színű gyümölcs remek C-vitamin-forrás. Pedig számtalan pozitív egészségügyi hatása van még, amiért érdemes gyakrabban fogyasztani. Mutatjuk, melyek ezek.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!