Hogyan kerüld el a kommunikációs zsákutcákat
- Dátum: 2020.05.06., 15:09
- Martinka Dia
- anyagiak, anyós, bántó, dráma, éhes, érvel, eszmecsere, felhőtlen, felidegesít, feszültség, gyermeknevelés, hatalmi harc, hatásvadász, házasság, heves, higgadt, hiszti, időzít, információ, karantén, kommunikáció, munka, nyűgös, odafigyel., őszinte, párkapcsolat, próba, rosszkedvű, sértődés, veszekedés, vita, zsákutca
Vannak kommunikációs zsákutcák, amelyekbe ha belefutunk, bizony garantált a konfliktus, a vita, a feszültség, a sértődés.
Gyakran előfordul, hogy egy ártalmatlannak induló beszélgetés végül heves veszekedéssé fajul, a felek pedig már nem érvelnek, nem vitatkoznak, csak vádaskodnak, vagdalóznak, kiabálnak. A hetek óta tartó karantén valószínűleg a legharmonikusabb kapcsolatokat, házasságokat is próbára teszi, az összezártság feszültséget generál. A gondolatok és érzések megfelelő megfogalmazása, időzítése és átadása csöppet sem egyszerű, hiszen figyelni kell a másik kedvére, hangulatára, lelki állapotára. A következő kommunikációs zsákutcákra biztosan többen ráismernek.
Az időzítés például kulcsfontosságú. Nem mindegy, hogy mikor találjuk meg a másikat egy kérésünkkel, egy témával, mikor rukkolunk elő egy szívesség megfogalmazásával… Ebbe a hibába könnyű beleesni, s rosszkor megérkezni a témánkkal, például amikor a másik nyűgös, rosszkedvű, vagy éhes. Meg, ha éhes. Főleg, ha éhes.
A nem várt reakciót kapjuk akkor is, ha a partner nem épp befogadókész a sok információra, amivel elárasztjuk, ezzel felidegesítjük, s máris kialakult a feszült helyzet.
Nem jó a hiszti, a dráma. Nyugodt hangnemben beszéljünk. A férfiak egy párkapcsolati vitában nem bírják a drámázást, a hisztit, nem tudnak vele mit kezdeni. A soha és a mindig szavak kerülendőek. Nincs szükség hatásvadász mondatokra, beszéljünk higgadtan, őszintén.
Ha egy beszélgetés már veszekedéssé fajult, a legfontosabb, hogy kerüljük a káromkodást, a nyers beszólásokat, a vádaskodást és ítélkezést, ezeket később valószínűleg meg is bánjuk, de a kimondott szavakat már nem lehet „visszaszívni”.
Ha a későbbi feszültséget szeretnéd elkerülni, akkor semmiképp se minősítsd a másikat, ne tegyél bántó megjegyzéseket rá, még akkor se, ha nehéz ezt megállni.
Személyesen a legjobb! Bizonyos témákat nem való telefonon, vagy chaten keresztül megbeszélni, személytelen. A személyes kommunikáció a legjobb.
A saját igazam bizonygatása helyett érvelés. Az eszmecsere, a nézőpontok ütköztetése nem hatalmi harcokkal tud megoldódni, ha nem nézzük a másik szemével a dolgokat, nem vesszük figyelembe az ő helyzetét, nem vezet sehová a vitánk. Próbáld meg a partnered helyzetébe képzelni magad, s bármilyen nehéz is, az ő nézőpontjából is meglátni a dolgokat.
Egy párkapcsolat, vagy házasság nem mindig rózsaszín és nem mindig felhőtlen és vannak napok, amikor nem rózsaszirmok hullanak az égből, hanem konfliktushelyzetek adódnak, akár gyereknevelésből, akár anyagiak terén, vagy a munka miatt, ha netán még anyósunk is velünk él, ami eleve nehéz szituációk tömkelegét teremti. Bizony ez is hozzátartozik a mindennapokhoz, s a karantén alatt talán még fontosabb jobban odafigyelni a másikra és lehetőleg csak a felét szóvá tenni annak, ami miatt veszekedhetnénk…
Martinka Dia
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.