Menü

Ezek az ételek rendben tartják az emésztést!

Az emésztési problémáknak sok oka lehet, amely közül egy a kevés mozgás. A karantén hetei alatt kevesebb lehetőség van a rendszeres sportra, de érdemes odafigyelni rá. Az emésztésre mindig nagyon fontos odafigyelni, de most különösen is. Sokakat érint, hogy bár ugyanannyit esznek, kevesebbet mozognak, ami az elhízás mellett az emésztőrendszernek sem tesz jót. Ezek az ételek és tippek segíthetnek rendben tartani a gyomrodat.

A zöldségek közül az édesburgonya az egyik legjobb táplálék, mivel rostokban rendkívül gazdag. Fogyasztását héjával is ajánlják, hogy még több rost miatt az emésztés is rendben legyen. Az édesburgonya sütés-főzés szempontjából is tökéletes választás, mert nagyon egyszerűen különleges és finom ételek készülnek belőle.

A joghurt a kiegyensúlyozott étkezés része, azonban ezt sem szabad túlzásba vinni. Régi trükk és nagyon hasznos, egy pohár joghurt tökéletes rendben tartja az emésztést. Ez így is van, a joghurtba pedig mehet lekváron kívül bármilyen bogyós gyümölcs, banán vagy zabkása is. Az emésztő és bélrendszer mellett pedig az immunrendszert is megerősíti.

A gyömbér immunerősítő hatása mellett az emésztés rendben tartásában is segít. Egy frissel reszelt gyömbérből készült teával a gyomorrontás tüneteit is kezelni lehet.

A gyömbér mellett a borsmenta is olaj vagy tea formájában hasznos lehet gyomorpanaszok esetén.

Az alma és a cékla mind magas rosttartalma miatt tökéletes táplálékok, az emésztőrendszer szempontjából is. Nyersen fogyasztva a legfinomabb, de a céklát salátaként vagy megfőzve is el lehet készíteni.

A banán leginkább hasmenés esetén lehet jó választás, ez is magas rosttartalma miatt. Csakúgy, mint az almát székrekedés esetén is nyugodtan lehet fogyasztani.

A zabpehely is sokat segít emésztési panaszok esetén. Nagyon sokféle módon építhető be az étrendbe és emellett finom is. Tápláló reggelinek vagy könnyed vacsorának is tökéletes egy gyümölcsökkel ízesített zabkása.

A rendszeres gyümölcs és zöldségfogyasztás és a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett elengedhetetlen a mozgás. A karantén miatt erre korlátozott lehetőségek vannak, de mindenképp érdemes a mindennapi testmozgást bevezetni a napirendbe. Ez lehet egy kiadós séta vagy jóga is, a legfontosabb a rendszeresség és hogy a sok ülés után alaposan átmozgassuk a testünket.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.