Ne szorongj többé!
- Dátum: 2020.06.02., 05:16
- Udvari Fanni
- ellazulás, érzelem, fejlődés, feszültség, önismeret, szorongás, terápia
A szorongással mindannyian találkozunk akár nap mint nap. Ez teljesen rendjén való, hiszen a szorongásnak vagyis a félelemnek gyakran evolúciós funkciója van, megvéd minket, attól, hogy számunkra veszélyes tevékenységeket folytassunk, vagy éberebbé tesz minket, hogy jobban tudjunk figyelni magunkra vagy a szeretteinkre.
Ne hasonlítgasd magad!
A közösségi média különböző felületeinek böngészése nemcsak az önbizalmunkat áshatja alá, de az anyagi helyzetünkkel kapcsolatos szorongásunkat is növelheti, ha folyamatosan azt csekkolgatjuk, hogy mások milyen színvonalon élnek. Ne feledd, a hibáit, problémáit senki sem osztja meg szívesen. Hiába tűnik valami tökéletesnek online, könnyen lehet, hogy a valóság nagyon távol áll a prezentált képektől. Senkinek sincs tökéletes partnere, gyereke és élete, sőt bizonyos kompromisszumokra mindenkinek szüksége van ahhoz, hogy elérje a kitűzött céljait. Ezért sem érdemes másokhoz hasonlítani magunkat, főleg nem akkor, amikor a pénzügyeinket próbáljuk tudatosabban rendezni.
Próbáld ki az automatikus megtakarítást!
Emberek vagyunk, ha rendelkezésünkre áll egy bizonyos összeg, azt nagy eséllyel el is fogjuk költeni. Ezzel pedig sajnos csak tovább erősítjük a pénzügyeinkkel kapcsolatos szorongást. Szerencsére egyre több pénzügyi alkalmazás, netbankfelület biztosít lehetőséget arra, hogy a fizetésünk megérkezése után egy előre meghatározott összeget elkülönítsen, amit így a későbbiekben biztosan nem költünk el. Az automatikus megtakarítás vagy lekötés tehát szuper megoldás lehet, ha a tartalékaink mennyiségének növelése a cél.
Milyen testi tünetekben nyilvánulhat meg a szorongás?
Mivel minden ember és minden szorongás más, ezért nem lehet általánosítani. Az alábbiakban néhány jellemző vegetatív tünetet sorolunk fel, ami fokozott stresszválasz hatására szokott kialakulni. Ezeket az jobb követhetőség érdekében szervrendszerek szerint csoportosítjuk.
Szív és érrendszeri tünetek: Remegés, szapora szívverés, vérnyomás-emelkedés, ájulás, eszméletvesztés, csökkent pulzus, vérnyomásesés.
Légzőszervi tünetek: Gyors légzés, légszomj, nehézlégzés, mellkasi nyomás, a levegő kapkodása, torokgombóc érzés, fulladás érzés, zihálás.
Élénkebb reflexek, feszült izmok, nyugtalanság, szemháj rángatózása, izomrángások, feszült arc, álmatlanság, remegés, merevség, különféle görcsök, nyugtalanság, bizonytalanság, gyengeség érzés, elnehezülő lábak, nehézkes mozgás.
Hasi fájdalom, étvágytalanság, undor, hányinger, gyomorégés, hányás, hasi diszkomfort érzés.
Bőrtünetek: Sápadt vagy kipirult azt, verejtékezés, hőhullámok, viszketés.
Mozogjunk rendszeresen!
A rendszeres mozgás segít megszabadulni a stressztől
A rendszeres (hetente több alkalommal végzett) aerob testedzés jó stresszűző hatású, emellett karban tartja a szív- és érrendszert is. A jóga, callanetics és egyéb meditációval kombinált mozgásformák végzése is javasolt. Válasszunk a személyiségünkhöz illő sportot, hogy hosszú távon képesek legyünk azt beilleszteni az életmódunkba!
Önismeret!
Figyeljünk önmagunkra! Ismerjük meg, min alapulnak a kellemetlen érzéseink. Önismereti csoport, vagy egyéni terápia segítségével feltárhatjuk félelmeink gyökereit és érzelmi munka segítségével megszelidíthetjük azokat.
Ez a módszer időigényes, de hosszú távon is segít a testi-lelki tudatosság fejlesztésében.
Szerző: Udvari Fanni
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.
Melyek a verbális bántalmazás jelei?
Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?
Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?
A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.