Fogyókúra és feszes bőr?
- Dátum: 2020.06.15., 18:00
- Martinka Dia
- bőr, bőrtömeg, dohányzás, elasztin, étrend, fehérje, fogyás, fogyókúra, kapszula, készítmények., kollagén, kötőszövet, megelőzés, megnyúlik, olaj, plasztika, regenerálódás, rugalmas, stria, súlycsökkenés, táplálkozás, terhesség, testápoló, várandós, vitaminok
Ha sokat fogyunk hirtelen, vagy terhesség után előfordul, hogy bőrünk megnyúlik, veszít feszességéből. Sajnos a kinyúlt bőr eltüntetése sokszor már plasztikai feladat, a megelőzésre azonban nagy hangsúlyt fektethetünk.
A bőr többek között fehérjéből, kollagénből és elasztinból - áll, amely gondoskodik róla, hogy erős és rugalmas legyen. Amikor a bőr hosszú időn át van megnyúlt állapotban, például terhesség, vagy túlzott súlytöbblet miatt, akkor a kollagén- és elasztin rostok sérülnek, és így a bőr veszít a rugalmasságából.
Gyakori probléma a fogyókúrázók, vagy várandósok életében, hogy bőrük megnyúlása után hiába érik el a vágyott karcsúságot és súlycsökkenést, striás, csíkos, lógó bőrtömeg marad rajtuk.
A bőr hiába rugalmas, egy bizonyos kor után veszít rugalmasságából és a hirtelen fogyással sem tudja felvenni a tempót, ezért a megelőzésre kell koncentrálnunk.
Fogyókúra esetében a megelőzést egyértelműen a lassú és türelemmel viselt diéta, a lassú fogyás (heti fél kg) jelenti, amely során a bőrnek van ideje visszahúzódni.
A kötőszövet akármilyen rugalmas is, nem tud alkalmazkodni a túl gyors térfogatcsökkenéshez. Ha valaki túl gyors ütemben fogy, - azaz több mint havi 4-5 kg-t- , akkor nagyobb eséllyel számolhat a megereszkedett bőr problémájával.
Szerencsés esetben később valamennyire regenerálódhat, de eredeti formáját már nem nyeri vissza. Ráadásul a korral csökken a bőr kollagéntartalma, s annál valószínűbb, hogy megereszkedik fogyás után. A genetika sokat számít, azonban tudni kell, hogy a túlzásba vitt napozás, illetve a dohányzás is csökkenti a kollagén – és elasztin termelését, ezzel is vigyázni kell.
Várandósság során nagyon sokat számít a különféle olajak, testápolók használata, de véleményem szerint ezek nem érnek önmagukban sokat, ha táplálkozásunk, étrendünk nem tartalmaz elég kollagént.
Bizonyos kor felett (35 – 40év) érdemes kapszula formájában szedni a kollagént, mely segít a bőr rugalmasságának megőrzésében.
Kismamák esetében fogyókúrába amúgy is csak a szoptatás után javasolt kezdeni, és a fenti tempót, mértékletes fogyást be kell tartani. A hatékony megelőzés itt rengeteget számít, hiszen javasolt testápolók és olajok rendszeres használata, s mellettük - bár nem nevezhetőek manapság már olcsó mulatságnak ezek az étrendkiegészítők – kollagén, hyaluronsav szedése.
A fentieken kívül mit tehetünk még?
Elsőnek abbahagyjuk a dohányzást, a mértéktelen napozást. A türelmes diétázás és kollagénpótlás után megtehetjük, hogy sokkal több vizet iszunk, mint eddig.
Szedünk A vitamint, C vitamint, komplex B vitamint, s figyelünk a gyümölcs-és zöldségfogyasztásra, fehérjebevitelre.
Ápoljuk a bőrünket megfelelő készítményekkel, melyek önmagukban nem csodaszerek, de a fentiek betartása mellett sokat segítenek és sportoljunk. A súlyzós edzések definiált testet adnak.
A megfelelő táplálkozás is különösen fontos. Ilyen létfontosságú tápanyagok a fehérje, a C-vitamin, amire szükség van a kollagénszintézishez, valamint az omega-3 zsírsav, ami szintén segíthet növelni a bőr rugalmasságát.
Martinka Dia
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?