Menü

Legyünk óvatosak a napozással!

Bevallom, én egyáltalán nem szeretek napozni. Képtelen vagyok kifeküdni a vízpartra a déli forróságban, hogy süttessem a hasam, mások pedig akár egész álló nap a Balatonon, vagy a tengerparton barnulnak csokiszínűre, vagy esnek túlzásba és pirulnak vörösre.

Utóbbi azonban már probléma! Egyrészt nem is igazán nevezhető esztétikus, egészséges bőrszínnek a megpirult, vörösre égett bőrt, másrészt ezzel káros folyamatokat indítunk el. Nem lehet elégszer elmondani, hogy mennyire fontos a napvédelem.

Nyáron a megfelelő és gondos fényvédelem az egyik legfontosabb teendőnk, amire ügyelnünk kell a bőrünk egészsége érdekében, hiszen a várva várt nyári napfénynek nemcsak jótékony, hanem káros hatásai is vannak, gondoljunk csak az erős UV sugárzásra.

A karantén alatt erről álmodozott az ember, hogy végre kiszabaduljon a lakás fogságából, s élvezze a nyarat, a napsütést, a D vitamint a vízpartokon, azonban soha nem lehet fontosabb a napbarnította bőrszínünk, mint az egészségünk.

A napozás veszélyei között számon tarthatjuk a káros UV sugárzást: az UVB-sugarak leégést okoznak, az UVA-sugarak pedig öregítik a bőrt, melynek következményei évek múlva jelentkeznek pigmentfoltok, ráncok formájában, illetve melanoma kialakulásához is vezethetnek.

A napozásban nincs semmi tilos, ha betartjuk az aranyszabályokat, hogy ne csak egyenletes és kellemes bőrszínünk legyen, de egészséges módon élvezzük a nap áldásos hatásait.

Első elv a fokozatosság. Hófehér bőrű anyukámat már a nyári szezon előtt el szoktam vinni szoláriumba (mértékkel nem károsabb, mint a napozás), hogy a nyári időszak előtt fokozatosan szokja a bőre a sugárzást, lassan barnuljon és óvatosan napozzon.

12 és 15 óra között kerülni kell a közvetlen napfényt, strandokon ilyenkor vonuljunk árnyékba, hiszen ebben az időszakban a legerősebb az UV-sugárzás. Főleg kisgyerekek esetében muszáj kiparancsolni őket ilyenkor a vízből és kicsit hűsöltetni őket, miközben szorgalmasan kenegetjük őket magas faktorszámú napvédő krémekkel.

Hiába írják egy naptejre, hogy vízálló, én nem hiszem el ezt sem, inkább naponta többször átkenem a gyerekeket és magunkat.

Folyadék! Rengeteget kell inni napozáskor, minél több tiszta vizet, teát, vagy gyümölcslevet adjunk a gyerekeknek ilyenkor, s mi magunk se feledkezzünk el a megfelelő folyadékpótlásról, különben könnyen vezethet rosszulléthez az egész napos strandolás.

Napszemüveg! Nemcsak divatos viselet, hanem fontos kiegészítő, mely megvédi a szemet a káros sugaraktól.

S végül fejfedő! Kendő, vékony világos színű sapi, vagy kalap, mely védi fejünket az erős fénytől és hőgutától, napszúrástól.

Ugyan nem tartozik a napozáshoz, de számomra elengedhetetlen kellék, ha strandolunk a fülcsepp, mely meggátolja, hogy a víz bejusson a fülekbe és melynek segítségével védem az érzékeny fülű gyerekeimet a pancsolás utáni állandó fülgyulladástól, fülfájástól, ezt is mindig bepakolom a naptejek közé, s mikor minden óvintézkedést megtettem az egészségünk érdekében.

Martinka Dia

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.

A fülkürthurut jellemzői

A fülkürthurut, más néven Eustach-kürt gyulladás, gyakran a náthával és megfázással járó betegségek következményeként alakul ki. A fülkürt a középfület összeköti az orrüreggel, és feladata a légnyomás kiegyenlítése a dobhártya két oldalán. Amikor megfázunk, a fülkürt belső nyálkahártyája megduzzadhat, ami szűkülethez vagy akár elzáródáshoz vezethet. Ez fülzúgást, halláscsökkenést és füldugulást okozhat.

Orrcsepp-, vagy orrspray-függőség – akár egy hét alatt is kialakulhat

Mindenkinek ismerős az állandó orrdugulás, egy esetleges gyakori orrvérzés, az irritált nyálkahártya, mindenki volt már allergiás, náthás vagy influenzás. Az orrcsepp-függőség egy hét alatt is kialakulhat.

Arcüreggyulladásra természetes módszerek

Az arcüregek az orr két oldalán, a szemek alatt helyezkednek el. Az arcüreggyulladás lehet egyoldali, de akár mindkét oldalon is jelentkezhet egyszerre, mely jellegzetes tünete a lehajláskor, köhögésre fokozódó, szúró, pulzáló arcfájdalom, illetve az orrdugulás, bő orrváladék, hátsó garatfali csorgás és ingerköhögés. Milyen természetes módszerekkel egészíthetjük ki az orvosi kezelést?

Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.