Legyünk óvatosak a napozással!
- Dátum: 2020.07.17., 11:43
- Martinka Dia
- árnyék, Balaton, bőr, bőrrák, bőrszín, csokibarna, D vitamin, egészséges, faktorszám, fényvédelem, fokozatosság, folyadék, forróság, fülfájás., jótékony, kalap, karantén, káros, melanoma, napkrém, napozni, napsütés, napszemüveg, naptej, napvédelem, napvédő, pigmentfolt, ránc, sapka, sugárzás, tengerpart, UV sugárzás, UVA, UVB, víz, vízálló, vízpart
Bevallom, én egyáltalán nem szeretek napozni. Képtelen vagyok kifeküdni a vízpartra a déli forróságban, hogy süttessem a hasam, mások pedig akár egész álló nap a Balatonon, vagy a tengerparton barnulnak csokiszínűre, vagy esnek túlzásba és pirulnak vörösre.
Utóbbi azonban már probléma! Egyrészt nem is igazán nevezhető esztétikus, egészséges bőrszínnek a megpirult, vörösre égett bőrt, másrészt ezzel káros folyamatokat indítunk el. Nem lehet elégszer elmondani, hogy mennyire fontos a napvédelem.
Nyáron a megfelelő és gondos fényvédelem az egyik legfontosabb teendőnk, amire ügyelnünk kell a bőrünk egészsége érdekében, hiszen a várva várt nyári napfénynek nemcsak jótékony, hanem káros hatásai is vannak, gondoljunk csak az erős UV sugárzásra.
A karantén alatt erről álmodozott az ember, hogy végre kiszabaduljon a lakás fogságából, s élvezze a nyarat, a napsütést, a D vitamint a vízpartokon, azonban soha nem lehet fontosabb a napbarnította bőrszínünk, mint az egészségünk.
A napozás veszélyei között számon tarthatjuk a káros UV sugárzást: az UVB-sugarak leégést okoznak, az UVA-sugarak pedig öregítik a bőrt, melynek következményei évek múlva jelentkeznek pigmentfoltok, ráncok formájában, illetve melanoma kialakulásához is vezethetnek.
A napozásban nincs semmi tilos, ha betartjuk az aranyszabályokat, hogy ne csak egyenletes és kellemes bőrszínünk legyen, de egészséges módon élvezzük a nap áldásos hatásait.
Első elv a fokozatosság. Hófehér bőrű anyukámat már a nyári szezon előtt el szoktam vinni szoláriumba (mértékkel nem károsabb, mint a napozás), hogy a nyári időszak előtt fokozatosan szokja a bőre a sugárzást, lassan barnuljon és óvatosan napozzon.
12 és 15 óra között kerülni kell a közvetlen napfényt, strandokon ilyenkor vonuljunk árnyékba, hiszen ebben az időszakban a legerősebb az UV-sugárzás. Főleg kisgyerekek esetében muszáj kiparancsolni őket ilyenkor a vízből és kicsit hűsöltetni őket, miközben szorgalmasan kenegetjük őket magas faktorszámú napvédő krémekkel.
Hiába írják egy naptejre, hogy vízálló, én nem hiszem el ezt sem, inkább naponta többször átkenem a gyerekeket és magunkat.
Folyadék! Rengeteget kell inni napozáskor, minél több tiszta vizet, teát, vagy gyümölcslevet adjunk a gyerekeknek ilyenkor, s mi magunk se feledkezzünk el a megfelelő folyadékpótlásról, különben könnyen vezethet rosszulléthez az egész napos strandolás.
Napszemüveg! Nemcsak divatos viselet, hanem fontos kiegészítő, mely megvédi a szemet a káros sugaraktól.
S végül fejfedő! Kendő, vékony világos színű sapi, vagy kalap, mely védi fejünket az erős fénytől és hőgutától, napszúrástól.
Ugyan nem tartozik a napozáshoz, de számomra elengedhetetlen kellék, ha strandolunk a fülcsepp, mely meggátolja, hogy a víz bejusson a fülekbe és melynek segítségével védem az érzékeny fülű gyerekeimet a pancsolás utáni állandó fülgyulladástól, fülfájástól, ezt is mindig bepakolom a naptejek közé, s mikor minden óvintézkedést megtettem az egészségünk érdekében.
Martinka Dia
Menstruáció környezettudatosan

Menstruációs termékek, amik nemcsak kényelmesek, de a környezetünknek sem jelentenek terhet.
Hogyan óvjuk a hajunkat télen?

A hajunk megfelelő ápolása mindig kiemelten fontos, így van ez télen is, hiszen téliesre fordult az időjárás, néhol már havazik is, a házakban pedig szobahőmérséklet van. A ki-be járkálás által generált radikális hőmérsékletváltozás vagy a sapka (fontosságának ellenében) is megterhelheti a hajkoronákat.
A szénsav hatása az egészségre

A buborékos ásványvíz két fő összetevője a víz és a szénsav. Utóbbi azonban idővel gyengítheti a fogzománcot. Szerencsére a szénsav egy viszonylag gyenge sav, és a károsító hatása nagyon lassan bontakozik ki. Más a helyzet azonban, ha ízesített változatot vagy cukrozott üdítőt fogyasztunk.
Hidratáció fontossága télen

A legtöbbször a nyári időszakban hívjuk fel a figyelmet a megfelelő hidratáció fontosságára, és ennek egy egész egyszerű oka van.
Tartsunk heti egy nap böjtöt

A böjt azt jelenti, hogy nem eszünk semmit. A böjt tisztítja az elmét, gyógyít, és leolvasztja a kilókat. Normál esetben a böjt több napig tart, mert sok pozitív hatása csak hosszabb böjti időszak után jelentkezik.