Menü

Hogy gyorsabban múljon el a szúnyogcsípés

Abban talán mindannyian egyetértünk, hogy a nyár legkellemetlenebb velejárója a szemtelen szúnyogok inváziója, a rovarokat pedig olykor sajnos a szúnyogriasztó szerek sem tartják távol. Mivel csökkenthetjük a kellemetlen tüneteket?

A szúnyogcsípés gyakori tünete a lágy, rózsaszínné vagy pirossá váló, viszkető dudor a bőrön. A csípést semmi esetben sem jó erősen kaparni, vakarni, bár ezt gyakran nehéz megállni, azonban néhány módszerrel megpróbálhatjuk enyhíteni a kellemetlen viszketést.

Nagyon hatékony otthon a jégkocka, vagy bármi a fagyasztóból. Kellemesen hűsít.

Gyulladáscsökkentő krémek és hűsítő gélek alkalmazása is kedvelt és hatékony, a patikában, bioboltokban elérhetőek ezek széles választéka, melyek csökkentik a kellemetlen viszketést, fájdalmat és duzzanatot, így a vakarást, kisebesedést.

Az aloe vera igazi csodaszer, ami számos területen bizonyított már: szúnyogcsípésre is jó, ahogy a méz is. A méz csökkenti a gyulladást, és elősegíti a csípés gyógyulását.

Az ecet is számtalan dologra jó egy háztartásban, hiszen remek tisztító-és fertőtlenítő, vízkőoldószer, a hajat is puhítja, ráadásul a szúnyogcsípés viszketését is képes enyhíteni, én gyakran darázscsípésre is alkalmaztam, arra azonban nagyon vigyázzunk, hogy a szembejutást kerüljük.

Az áztatott kamillás teafiltert is érdemes rátenni a filtert a csípésre, mivel a benne lévő anyagok mérséklik a duzzanatot, így a viszketés is csökken.

A citrom a filterhez hasonlóan összehúzza a területet és fertőtleníti is, alkalmazását érdemes kipróbálni.

A fogkrém alkalmazása ismert a pattanások ellen, de úgy tartják, a viszkető csípésre is jó, ugyanis mentoltartalmának köszönhetően hűsíti a felületet.

A teafaolaj szintén nemcsak a pattanásokra jó, érdemes bevetni akkor is, ha csípésről van szó, mert gyulladáscsökkentő, nyugtatja a bőrt, antibakteriális hatással bír.

Azt nem tudom mennyire hatásos házi módszer, s lehet kicsit vicces is, gyerekként X-et szoktunk nyomni a csípés felületébe, ezzel ugyan fájdalmat okozunk, ami valószínű erősebb érzés, mint maga a viszketés, s emiatt alkalmazták gyakran.

Az alkohol is megér egy próbát, az ecethez hasonlóan pedig az almaecet is fertőtleníti a sebfelületet, illetve csípéseket.

Segítségével kenegethetjük a bőr felületét, ha pedig vízzel hígítjuk, borogatás formájában is bevethető házi szer.

A szúnyogcsípés általában ártalmatlan, azonban ritkán előforduló súlyos allergiás reakciókat is kiválthat az arra érzékenyeknél, (anafilaxiás sokk, gégeödéma) melyek sürgősségi orvosi kezelést igényelnek.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.