Menü

Mire jó a léböjt kúra?

A léböjt kúra népszerű diétának számít, amibe a súlyvesztés mellett a lelki egyensúly visszanyerése miatt is sokan belekezdenek. Mivel a kúra alatt csak folyadékot és semmi szilárd ételt nem lehet fogyasztani, oda kell figyelni mit és mikor eszünk.

A léböjt kúrának vallási háttere is van, mivel ez idő alatt az ember inkább belefelé figyel és magával teremt kapcsolatot. Elmélyül a saját gondolatiban és igyekszik visszanyerni lelki egyensúlyát.

A kúrának inkább ez az elsődleges célja, amellett, hogy méregtelenít is, a súlyvesztés inkább egy velejáró következmény. Az általában pár napos vagy egyhetes kúra alatt olyan helyekről veszít súlyt a szervezet, ahová gyorsan vissza is rakódik, ezért sem ajánlatos csak fogyás miatt belekezdeni.

Hogyan csináld?

Pontos felkészülést és tudatos jelenlétet igényel a kúra, amit érdemes előre betervezni. A kúra alatt természetesen nem csak vizet lehet fogyasztani, sőt ez kifejezetten tilos. Gyógyteákat, leveseket, zöldségből és gyümölcsből készült turmixokat is lehet inni, amik táplálóak és elég energiát adnak.

Reggel magasabb rosttartalmú zöldségekből készült turmixot készítsünk, vagy egy nagy tányér zöldséglevest, amit lassan fogyasszunk el. Ebédre gyógytea javasolt, szobahőmérsékleten vagy langyosan fogyasztva, majd délután gyümölcsből készült ital vagy turmix. Estére maradhatnak a kevésbé rostos gyümölcsök és zöldségek, vacsorára is ezt érdemes inni.

Fontos tudni

Tudatosan kell belekezdeni ebbe a kúrába, folyamatosan odafigyelni a szervezet jelzéseire. Mivel a kúra alatt szilárd étel nem kerül a szervezetbe, így az kevesebb energiából gazdálkodik, ezt is figyelembe kell venni. Érdemes a kúrát nem az év legpörgősebb és legfárasztóbb időszakára helyezni. Az előkészületekkor napról napra fokozatosan fogyasszunk egyre kevesebb szilárd ételt és több folyadékot, így is felkészítve a szervezetet a váltásra. Az étel hirtelen elhagyása nehezebbé teszi a kúrát és nagyobb eséllyel jár rosszulléttel is.

A kúra alatt a reggeli-ebéd-vacsora kombinációt is lehet változtatni, többféle zöldségből készíteni levet vagy levest. Gyógyteák közül is bőven lehet ízlés szerint válogatni. Bármi is legyen a választás mézet mindenképpen tegyünk hozzá, ne üresen fogyasszuk.

Fontos tudatosítani, hogy a kúra alatt elvesztett kilók nem tartósak, vissza fognak jönni. Ezért inkább mentális szempontból lehet eredményes diéta.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.