Menü

Különleges muffinreceptek

A muffin sokféleképpen elkészíthető sütemény, amit édes vagy sós ételként is tálalhatunk.

Forraltboros muffin

Bár még messze az adventi időszak, a forralt boros muffint már most is kipróbálhatjuk.

Hozzávalók:

14 dkg vaj

12 dkg cukor

pici só

3 tojás

14 dkg liszt

1 kávéskanál sütőpor

1 kávéskanál őrölt fahéj

6 dkg darált étcsokoládé

0,7 dl hűtött, fűszerezett forralt bor

Összekeverjük a vajat és 6 dkg cukrot, majd szétválasztjuk a tojásokat és a három sárgáját egyesével hozzáadjuk. A maradék cukorral a tojásfehérjét kemény habbá verjük.

A sütőt eközben 170 fokra előmelegítjük, a muffinformát pedig papírral vagy vajjal béleljük ki.

A lisztet elkeverjük a többi száraz hozzávalóval, a fahéjjal, a sütőporral és az étcsokoládéval. A forralt bort az összekevert tojássárgájához adjuk, majd ezután a lisztes keveréket is hozzáadjuk. Legvégül pedig a tojásfehérjét keverjük bele, vigyázva, hogy a hab nehogy megtörjön.

A tésztát kimérjük a muffinformába, majd körülbelül fél órán át sütjük.

Sárgarépás muffin

A sárgarépát izgalmas süteményekhez, tortákhoz adni, az eredmény mindig a különleges ízvilág!

Ami kell hozzá:

2 csésze liszt

2 kávéskanál szódabikarbóna

2 kávéskanál fahéj

csipetnyi só

negyed csésze kókuszreszelék

fél csésze darált dió

fél csésze mazsola

egy és egy negyed csésze cukor

1 csésze olaj

3 tojás

1 csomag vaníliás cukor

2 közepes sárgarépa, reszelve

A lisztet, a szódabikarbónát és a fahéjat összekeverjük egy tálban, hozzáadjuk a sót, a kókuszt, a diót és a mazsolát. Egy másik tálban habosra verjük a cukrot, az olajat, a tojással és a vaníliás cukorral és utolsóként belekeverjük a sárgarépát is.

A sütőt 180 fokra melegítjük elő, majd a muffinformát papírral vagy vajjal béleljük ki és beleadagoljuk a tésztát. A sütőben 15-20 percig, készre sütjük.

Sonkás fűszeres muffin -- Utolsó receptként egy sós muffin következik.

Ami kell hozzá:

6 szelet szalonna

3 pohár liszt

6 dkg vaj

1 kávéskanál sütőpor

1 evőkanál bazsalikom

2 evőkanál oregánó

¾ pohár reszelt parmezán sajt

2 tojás

1 pohár tej

A kis kockákra vágott szalonnát ropogósra sütjük, majd hűlni hagyjuk. Összekeverjük a lisztet, a fűszerekkel, belemorzsoljuk a vajat, majd hozzáadjuk a szalonnát, a sajtot. A tojásokat enyhén felverjük és elkeverjük a tejjel, majd ezeket is hozzáadjuk a többihez.

200 fokra melegítjük elő a sütőt, majd a kibélelt formába öntjük a tésztát, amit 15-20 perc alatt sütünk meg.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.