Egy jó séta?
- Dátum: 2020.10.06., 22:53
- Martinka Dia
- alábecsül, allergia, asztma, átmozgat, barát, család, depresszió, életkor, erősödik, évszak, friss levegő, glükóztolerancia, hízás, kalória, kikapcsol, kiszellőztet, koleszterinszint, kutya, monitor, munkahely, napsütés, oxigén, ősz, pozitív, probléma, stressz, stresszkezelés., szív, táska, testsúlycsökkenés, vércukorszint
Nemcsak a gyönyörű, napsütéses ősz miatt, hanem bármely évszakban, télen-nyáron, tavasszal-ősszel, mindig kikapcsolja az embert. Kiszellőzteti a fejünket, átmozgatja a testünket. Akár egyedül, ha épp úgy a legjobb, akár hű társunkkal, egy kutyussal, akár a családdal, barátokkal, akár testedzés gyanánt. Egy kis táska kell hozzá maximum. Mehetünk?
A séta egyrészt ingyenes, másrészt minden életkorban és évszakban számtalan pozitív hatással van az egészségünkre. Az a napi 30 perc, vagy 1 óra séta, vagy esetleg keményebb gyaloglás már remekül karbantartja a testet, elégeti a kalóriákat, elűzi a stresszes gondolatokat.
Arról nem is beszélve, hogy mennyire erősödik a szív ettől a mozgástípustól, milyen nagymértékben tud javulni a keringés, mérséklődni a vérnyomás, erősödni a szívizom. A felsorolt pozitívumok hatására pedig a szív-és koszorúér betegségek kockázata csökken.
A séta – bár kicsit alábecsüljük – egész jó edzésfajta, mert elég jól égeti a kalóriákat, melynek hatására a törzs-és a láb izmai szépen megerősödnek. Arról nem is szólva, hogy aki lesétálja az ebédet, vacsorát, a testsúlycsökkentést is elősegíti, de legalábbis a hízást karbantartja.
Nyilván nem leszünk tőle kigyúrtak vagy szálkásak, de segíthet a fogyásban. Alaposan átmozgat és a keringésnek is jót tesz.
Ha minden főétkezés után beiktatnánk 15 perc intenzív sétát, azzal javíthatnánk a glükóztoleranciát, és kordában tarthatnánk a vércukorszintet, koleszterinszintet.
Az allergiára igencsak jó hatással van a szabadban való kocogás, vagy séta. Magamon vettem észre, hogy a parlagfű sem bánt akkor, ha kora reggelente kimerészkedem kocogni egyet, vagy többet sétálok a friss levegőn. Asztmás betegeknek különösen javallott a hosszú séta a szabad levegőn, jót tesz az asztmának, allergiának.
Azt mondják, kifejezetten ajánlott egy kiadós séta azoknak, akik egész nap monitor előtt ülnek és ez valóban igaz. Egy erdőjárás, túra a természetben szükséges, ahogy ezek az ingerek is, hiszen folyamatosan monitorra fókuszálva megterheljük a szemet.
Ha már monitor és munkahely: a stresszt nem könnyű kiiktatni a mindennapjainkból, nem is lehet, de egy kiadós levegőzéssel, friss oxigénnel talán újra átgondoljuk azt, amin idegeskedtünk és más szemmel látjuk a dolgokat. Talán egész más döntést hozunk, könnyebben átlátjuk az adott problémát, elengedjük a gondokat. A fejünk kitisztul és kreatívabbnak érezhetjük magunkat. Mennyivel jobb, mintha depresszióba esnénk.
Aki nem alszik jól, annak vacsora után egy kis séta igazán sokat segíthet. Javítja az alvás minőségét. Ehhez igazán nem kell egy kis táskán és egy kényelmes cipőn kívül több.
Remek kikapcsolódás! Miért ne sétálnánk egyet ma délután vagy este? Menjünk.
Martinka Dia
Mit kapunk a méhektől?

A méhek nem csak ökológiai szerepük miatt pótolhatatlanok, számunkra is hasznos tápanyagokkal szolgálnak.
Az újrahasznosítás alapjai

Mi is pontosan az újrahasznosítás? Milyen tevékenységet takar, miért fontos, hogyan zajlik, ennek ismérveit gyűjtjük össze mai írásunkban!
Könnyen elkészíthető húsvéti dekorációk

Már csak néhány hét és itt a Húsvét, a legfontosabb keresztény ünnepünk. Ahogy más ünnepkor, úgy Húsvétkor feldíszítik sokan a lakásukat, ünnepivé varázsolják az étkezőasztalt, a nappalit, az előszobát, a teraszt. Az ünnepi dekorációt egy kis ügyességgel mi is könnyen elkészíthetjük.
Ez lett az év gyógynövénye

Ahogy minden évben, úgy 2023-ban is kiválasztotta a Magyar Gyógyszertudományi Társaság az év gyógynövényét.
Új szuperélelmiszer: az algák

Ma már egyre szélesebb körben ismert a tény, hogy az emberiség élelemmel való ellátása többé nem fenntartható. A bolygónak így is sok millió lakóját sújtja már az éhezés, ezért a kutatók egyik célkitűzése, hogy egy fenntarthatóbb módot találjanak az élelmiszertermelésre, és a legújabb eredmények szerint az algák ebben nagy segítségünkre lehetnek.