Menü

Hidratálás és sport: izotóniás italok vagy víz?

Azt tudjuk, hogy testünk kb. 70-80 százaléka vízből áll, így láthatjuk, mennyire fontos víz a szervezetünknek. Kulcsfontosságú számunkra a folyadékfogyasztás.

Legalább 8-10 pohár víz elfogyasztása ajánlott napközben, de aki edz, sportol, fizikai munkát végez azoknak még többet kell többet kell inniuk, mivel többet izzadnak, de vajon csak vizet igyanak a sportolók, vagy szükséges időnként sportitalokhoz, izotóniás italokhoz nyúlni? A sportitalok hidratálnak és energiát adnak, ha egy óránál tovább tartó intenzív edzésen veszünk részt. Aki kevesebbet edz, nekik elegendő a sima víz is.

A sportitalokat úgy is nevezik, hogy izotóniás italok, s az a feladatuk, hogy elegendő szénhidrátot, elektrolitot tartalmazzanak, ezáltal vissza tudják pótolni az edzés során elvesztett anyagokat.

Az izotóniás italok mellett megnevezhetjük még a hipertóniás és hipotóniás italokat. Mi a különbség köztük?

A hipertóniás italokról azt kell tudnunk, hogy koncentráltabbak, mint a vér, ez azt jelenti, hogy magasabb koncentrációban tartalmaznak szénhidrátokat.

A legtöbb regenerációs ital ebbe a kategóriába esik, további proteinnel, vitaminokkal kibővítve.

A hipertóniás italok használata olyan alkalmakkor javasolt, amikor a fő célunk, hogy kalóriákat juttassunk be, amilyen gyorsan csak lehet, például sportolás előtti szénhidrát töltéskor és sportolás utáni visszatöltéskor és regenerációkor. Ez az ital sűrűbb, mint az edzés és verseny alatt használt italok.

A hipotóniás italokról azt kell tudni, hogy ezek szoktak a leggyorsabban felszívódni a véráramban, igaz ezek nyújtják a legkevesebb mennyiségű szénhidrátot, s koncentrációjuk alacsonyabb a vérnél.

Mikor érdemes használni hipotóniás italokat? Akkor, amikor a fő célunk a hidratáció nagy mennyiségű energia szerzése helyett.

A hipo- és izotóniás italok a legideálisabbak sportolás közben, mivel ezeket hasznosítja a szervezet a leggyorsabban, míg a hipertóniás italokat a szervezet először a saját folyadékraktáraival felhígítja, míg azok izotóniásak lesznek.

Kutatások azt mutatják, hogy akár 1%-os dehidratáltság már jelentős változást okozhat a testhőmérsékletben, míg 2%-os dehidratáltság jelentősen lecsökkenti a teljesítményt. Tehát ahhoz, hogy hatékonyan tudjon működni testünk, kulcsfontosságú, hogy a megfelelő folyadékszintünket fenntartsuk.

Fontos elmondani, hogy ha magas intenzitású edzést végzünk, akkor érdemes sportitalt fogyasztanunk, ugyanis ha nem sportolunk intenzíven, s mégis sportitalokat iszunk, akkor magas cukor-, és szénhidráttartalmuk miatt pluszkilókat szedhetünk fe!!!

A dehidratáció egyébként a vizeletünkön is meglátszik, fontos figyelni arra, hogy folyadékszintünket magasan tartsuk edzés során. Igyunk egy vagy két pohár vizet óránként, amíg vizelet újra halvány színű lesz.

Martinka Dia

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?

Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.