Hidratálás és sport: izotóniás italok vagy víz?
- Dátum: 2020.10.12., 18:24
- Martinka Dia
- dehidratáció, edz, energia, fizikai munka, folyadékfogyasztás, folyadékraktár, hidratál, hipertóniás ital, hipotóniás ital, intenzitás, intenzív, izotóniás ital, kalória, koncentráció, ozmolaritás, pótlás., protein, sport, sportital, szénhidrát, szervezet, test, vér, verseny, visszatöltés, vitamin, víz, vizelet
Azt tudjuk, hogy testünk kb. 70-80 százaléka vízből áll, így láthatjuk, mennyire fontos víz a szervezetünknek. Kulcsfontosságú számunkra a folyadékfogyasztás.
Legalább 8-10 pohár víz elfogyasztása ajánlott napközben, de aki edz, sportol, fizikai munkát végez azoknak még többet kell többet kell inniuk, mivel többet izzadnak, de vajon csak vizet igyanak a sportolók, vagy szükséges időnként sportitalokhoz, izotóniás italokhoz nyúlni? A sportitalok hidratálnak és energiát adnak, ha egy óránál tovább tartó intenzív edzésen veszünk részt. Aki kevesebbet edz, nekik elegendő a sima víz is.
A sportitalokat úgy is nevezik, hogy izotóniás italok, s az a feladatuk, hogy elegendő szénhidrátot, elektrolitot tartalmazzanak, ezáltal vissza tudják pótolni az edzés során elvesztett anyagokat.
Az izotóniás italok mellett megnevezhetjük még a hipertóniás és hipotóniás italokat. Mi a különbség köztük?
A hipertóniás italokról azt kell tudnunk, hogy koncentráltabbak, mint a vér, ez azt jelenti, hogy magasabb koncentrációban tartalmaznak szénhidrátokat.
A legtöbb regenerációs ital ebbe a kategóriába esik, további proteinnel, vitaminokkal kibővítve.
A hipertóniás italok használata olyan alkalmakkor javasolt, amikor a fő célunk, hogy kalóriákat juttassunk be, amilyen gyorsan csak lehet, például sportolás előtti szénhidrát töltéskor és sportolás utáni visszatöltéskor és regenerációkor. Ez az ital sűrűbb, mint az edzés és verseny alatt használt italok.
A hipotóniás italokról azt kell tudni, hogy ezek szoktak a leggyorsabban felszívódni a véráramban, igaz ezek nyújtják a legkevesebb mennyiségű szénhidrátot, s koncentrációjuk alacsonyabb a vérnél.
Mikor érdemes használni hipotóniás italokat? Akkor, amikor a fő célunk a hidratáció nagy mennyiségű energia szerzése helyett.
A hipo- és izotóniás italok a legideálisabbak sportolás közben, mivel ezeket hasznosítja a szervezet a leggyorsabban, míg a hipertóniás italokat a szervezet először a saját folyadékraktáraival felhígítja, míg azok izotóniásak lesznek.
Kutatások azt mutatják, hogy akár 1%-os dehidratáltság már jelentős változást okozhat a testhőmérsékletben, míg 2%-os dehidratáltság jelentősen lecsökkenti a teljesítményt. Tehát ahhoz, hogy hatékonyan tudjon működni testünk, kulcsfontosságú, hogy a megfelelő folyadékszintünket fenntartsuk.
Fontos elmondani, hogy ha magas intenzitású edzést végzünk, akkor érdemes sportitalt fogyasztanunk, ugyanis ha nem sportolunk intenzíven, s mégis sportitalokat iszunk, akkor magas cukor-, és szénhidráttartalmuk miatt pluszkilókat szedhetünk fe!!!
A dehidratáció egyébként a vizeletünkön is meglátszik, fontos figyelni arra, hogy folyadékszintünket magasan tartsuk edzés során. Igyunk egy vagy két pohár vizet óránként, amíg vizelet újra halvány színű lesz.
Martinka Dia
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.