Menü

Nem haragszik, csak éhes

A diétázás egy normál, hagyományos típusú vagy mennyiségű étkezéshez képest nagyobb eséllyel teszi az embereket morcossá, ingerlékennyé és haragossá. Vajon mi az oka ennek?

Már az is eleve ördögi kör, hogy míg korábban a haragunkat, bánatunkat, rosszkedvünket, jókedvünket, idegességünket evésbe fojtottuk, most épp ezt tilos tennünk a diéta alatt, amitől csak még frusztráltabbak vagyunk, s ráadásul érzelmi hullámvölgyekkel is meg kell küzdenünk.

Minden jeles alkalmat - esküvőt, születésnapot, karácsonyt, névnapot, stb. - evéssel ünneplünk, nem csoda, ha furcsa ezután egy életmódváltás, amikor az ételre tápanyagként tekintünk és nem jutalmazásnak.

Ha megtesszük magunknak azt a szívességet, hogy búcsút mondunk az érzelmi evésnek, az egészséges táplálkozás könnyebbé válik.

Addig azonban nehéz az út. A diétázás egy normál, hagyományos típusú vagy mennyiségű étkezéshez képest nagyobb eséllyel teszi az embereket morcossá, ingerlékennyé és haragossá, mert nem azt a komfortérzetet kapja először egy diétás fogástól, vagy nem a kedvenc csokiját eheti a végén, esetleg nem tud válogatni a menükből a munkahelyére, hiszen azok lisztesek, panírral készültek, tésztafélék, esetleg cukrosak és nem férnek bele egy diétába.

Nyilván nem őszinte a mosolya egy ebéd utáni desszertként almát majszoló embernek, mint annak, aki elégedetten tolja a fánkot, a jégkrémet, vagy nápolyit, csokit.

Egy diétában nem feltétlen éhes az ember, hiszen lehet azt okosan is csinálni, jóllakottan, nem pedig koplalva, de a folyamatos önuralom következtében nagyobb valószínűséggel viselkednek az emberek agresszívan mások iránt. A diétázó emberek ingerlékenyebbek, talán a kevés szénhidrátbevitel okozza, ezért sem díjazom a túlzottan szigorú szénhidrát megvonással járó étrendeket.

A divatdiéták közül a szénhidrátcsökkentett, sokszor szinte szénhidrátmentes diéták a legnépszerűbbek, a legtöbben legalábbis azt hiszik, hogy egészséges dolog a szénhidrátról lemondani, holott nem biztos, hogy az a legfőbb ellenség. Ha lassú felszívódású, minőségi szénhidrátokat fogyasztunk, nem kell tartanunk tőle, hogy akadályozza a fogyást, ellenben a túlzott zsírbevitel, transzzsír-fogyasztás már sokkal károsabb.

A test első számú energiaforrása a szénhidrát, ezért ha hosszú távon megvonjuk magunktól, annak azok lesznek a következményei, amit a cím sugall: ingerültség, feszültség, rosszkedv.

Meg persze egy sor egészségügyi probléma is.

Az tény, hogy az agy megfelelő működéséhez naponta kb. 120 gramm szénhidrátra van szükség. A glükózmegvonás pedig nem csak időszakos, hanem hosszú távú következményekkel is járhat: fejfájás, a koncentráló képesség zavara, emlékezési problémák, idegesség, feszültség, szédülés, súlyosabb esetben akár ájulás is. A túlzottan kevés szénhidrátot tartalmazó diéták, önsanyargató koplalások ide vezetnek. Megéri?

Martinka Dia

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.