Menü

Nem csak a csirkecsont árthat, avagy tilos ételek kutyáknak

Aki nem ért hozzá, könnyen árthat házi kedvencének, van ugyanis néhány étel, amely egyáltalán nem ajánlott a kutyáknak, mert sajnos nem tudják megemészteni, vagy számukra káros anyagokat tartalmaz, esetleg fulladást, hasmenést okozhatnak. Melyek a tiltólistás élelmiszerek a kutyusoknak?

Az édesítőszerek közül a xilit például szigorúan tilos a házi kedvencnek. Ez a természetes (és embereknek amúgy egészséges) édesítő előfordul fogkrémekben, rágógumikban, cukormentes termékekben, ezzel készült diétás ételekben, azonban az ezzel készült ételekből a kutya semmiképp nem kaphat. Vércukorszintje súlyosan csökkenhet tőle, ami pedig májkárosodáshoz vezethet, görcsös rohamokat okozva.

Hiába szeretjük mi emberek a csokit, a kutyáknak veszélyes élelmiszer, hiszen köztudottan ártalmas számukra, nagyobb mennyiségben akár halálos is lehet.

A koffeint tartalmazó italok vagy ételek sem adhatóak a házi kedvenceinknek, A koffein rendkívül ártalmas lehet, és kis mértékben is súlyos mérgezést okozhat, ugyanis állatkáink érzékenyek a koffeinre, hiperaktívvá válnak tőle.

Mi a helyzet a szőlővel? A szőlő veszélyessége vitatéma alapját képezi. Néhányan úgy vélekednek, egyáltalán nem ártalmas a kutyák számára, páran pedig meg vannak győződve arról, hogy kerülendő, mert némely ebnél allergiás rohamot válthat ki. A mazsolával is óvatosan bánjunk.

A hagyma kis mennyiségben nem veszélyes a kutyákra, de érdemes kerülni, ahogy a csontokkal – még a kisebb csirkecsontokkal is - vigyázzunk, mert gyakran okozhat fulladást vagy a darabok felsérthetik a gyomorfalat.

A legtöbb magról is elmondható, hogy kifejezetten ártalmas a kutyák számára, ugyanis bélelzáródást okozhatnak. Már néhány szem is okozhat szapora szívverést, izomgörcsöket, hányást, levertséget és hőemelkedést.

A nyers élesztővel az a baj, hogy megdagadhat a kutya gyomrában, ami fájdalmas görcsökhöz vezethet. A kelésben lévő tésztától mindig tartsuk távol házi kedvencünket.

A cukor épp amiatt káros az ebeknek, amiért nekünk embereknek is: elhízáshoz vezet.

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy a kutyák a tejterméket sem bírják nagy mennyiségben, ugyanis a legtöbb kutya laktózérzékeny. A túlzott tejtermékfogyasztás hányást, hasmenést okozhat.

Aki házi kedvenceket tart, s rutinos gazdi, bizonyára tisztában van a fent említett veszélyekkel és odafigyel házi kedvenceire, aki pedig most fontolgatja, hogy kutyát vesz magához, mindenképp nézzen utána az állat táplálásával kapcsolatos tudnivalóknak és sok egyéb másnak is. Felelős, átgondolt, tudatos állattartást kívánok!

Martinka Dia

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.